قیمت سمعک

سمعک چیست و چگونه کار میکند؟

سمعک وسیله ای الکتریکی است که کار اصلی آن تقویت اصوات محیطی برای افراد دچار کاهش شنوایی میباشد. سمعکها صداهای محیطی و گفتار را  دریافت می کنند و پس از تقویت آنها را به گوش تحویل می دهند.جبران کاهش شنوایی به دلیل عملکرد پیچیده ی سیستم شنوایی انسان ،تنها توسط یک تقویت کننده ساده امکان پذیر نمی باشد و همین مسئله باعث بکارگیری تکنولوژی های پردازشی و الکتریکی پیشرفته ای در این وسیله بسیار کوچک بنام سمعک شده است.امروزه سمعکها تنها صدا را تقویت نمی کنند بلکه پس از دریافت آن پردازش های متنوع و مختلفی را نیز برروی آن انجام می دهند. سمعکهای ابتدایی نیز صداها را صرف نظر از نوع و اهمیت انها تقویت میکردند اما سمعکهای جدید گفتار را از صداهای اضافه به خوبی جدا می کنند و آن را افزایش می دهند.

سمعکهای امروزی از نظر ظاهر زیباترند و عملکرد پردازشی بیشتری دارند.

انواع سمعک

سمعکها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام مناسب نوع و یا محدوده خاصی از افت های شنوایی است. سمعک از دو نظر به انواع مختلفی تقسیم می شود.

انواع سمعک

تقسیم بندی سمعک از نظر پردازش

سمعک آنالوگ

نخستین گروه از سمعکها را گروه آنالوگ به خود اختصاص می دهد.سمعک آنالوگ نوعی تقویت کننده معمولی است که فقط صداها را زیاد می کند. این سمعکها معمولا دارای ولوم می باشند که تنها راه کنترل میزان تقویت صدا را شامل می شود. همچنین سمعکهای آنالوگ توانایی تقسیم بندی و تفکیک صداهای مختلف محیط را ندارند و صرف نظر از نوع صدای دریافتی توسط میکروفون تمام آنها را به یک اندازه تقویت می کنند. امروزه تقریبا سمعک آنالوگ وجود ندارد و بیش از یک دهه از توقف تولید آن می گذرد.

سمعک آنالوگ

سمعک دیجیتال

سمعک دیجیتال علاوه بر تقویت صداها پردازش های مختلفی روی آن انجام می دهد.این نوع از سمعکها توانایی تفکیک صداهای مختلف از یکدیگر را دارند و هر یک را به گونه ای متفاوت تقویت می کند. همچنین بر اساس میزان و نوع کاهش شنوایی صداها به قسمت های مختلفی تقسیم بندی می شود و هر قسمت مطابق با نیاز کاربر تقویت می شود. کیفیت صدا راحتی و درک گفتار با استفاده از سمعک دیجیتال بسیار بیشتر شده است. قابلیت دیگری که در تکنولوژی دیجیتال وجود دارد به کارگیری میکروفونهای چند عملکردی دارای قابلیت تمرکز بر گفتار می باشد.امکان تعیین و انتخاب چند برنامه مختلف در سمعک دیجیتال وجود دارد.

سمعک دیجیتال عملکردهای زیادی را در اختیار کاربران قرار میدهد.

سمعک هوشمند

تقریبا پیشرفته ترین سمعک ارائه شده به بازار در گروه هوشمند جای دارند.سمعک هوشمند علاوه بر تمام عملکرد های تکنولوژی دیجیتال قابلیت شناسایی محیط را هم دارد. هرفرد روزانه در محیط های مختلفی قرار می گیرد که از نظر شرایط صوتی و شنیداری خصوصیات منحصر به فردی دارد. سمعکهای هوشمند با شناسایی هر محیط بهترین شرایط تقویتی و پردازشی را بصورت اتوماتیک تنظیم می کنند. به کارگیری آمپلی فایرهای پیشرفته با پردازشهای چند برابر نسبت به قبل این قابلیت ها را به سمعکهای هوشمند بخشیده است. به کارگیری میکروفون های چند عملکردی هوشمند قابلیت تمرکز اتوماتیک سمعک بر روی گفتار و جهت های مختلف را فراهم کرده است. مهمترین پردازشی که صورت می گیرد را می توان شناسایی دقیق محیط و جدا سازی هوشمند گفتار از صداهای اضافی در شرایط مختلف دانست. سمعکهای هوشمند جدید این کار را به خوبی انجام می دهند. اما با بکارگیری سیستم های وایرلس جدید در سمعکهای جدید عملکرد هوشمند آنها دو چندان شده است.

سمعک هوشمند

سمعک های هوشمند وایرلس

با بکارگیری تکنولوژی وایرلس در سمعک قابلیت اتصال مستقیم به موبایل ها و دریافت مستقیم صدای مکالمه و موسیقی فراهم شده است. برقراری ارتباط دو گوشی بین سمعکها باعث شده است تا عملکرد هوشمند و تفکیک صداها چندین برابر قویتر شود. سیگنالهای صوتی دریافتی از دو طرف قبل از پردازش، با یکدیگر به اشتراک گذاشته می شود و بهترین تعامل صوتی بین آنها انجام می گیرد. شناسایی محل دقیق منبع گفتاری با استفاده از برقراری ارتباط وایرلس دو گوشی بسیار راحت تر شده است. امروزه با استفاد از اپلیکیشن های موبایل می توان عملکرد سمعکها و قابلیت تمرکز بر روی جهت های دلخواه را یصورت دستی انتخاب نمود.

سمعکهای هوشمند وایرلس قابلیت اتصال به موبایل و یکدیگر را دارند.

یکی از جدیدترین پیشرفت های تکنولوژی هوشمند در سمعک ها استفاده از قابلیت مکان یاب و موقعیت شناسی (GPS ) است.

سیستم  GPS دو مزیت کلی دارد:

ابتدا اینکه برروی نقشه و با استفاده از اپلیکیشن موبایل میتوان موقعیت سمعک را مشاهده کرد و براحتی آن را پیدا کنید. این عملکرد یک نقش مهمتر دارد که شناسایی محیط های پرکاربرد و پرتردد نظیر محل زندگی، محل کار ، مسیر رفت و امد روزانه و… میباشد. با استفاده از این تکنولوژی پس از ورود به محیط مورد نظر تنظیمات تعیین شده برای آن مکان بصورت اتوماتیک تغییر می کند و اعمال می گردد.

سمعک هوشمند میتواند بصورت وایرلس به GPS وصل شود.

تقسیم بندی انواع سمعک از نظر سایز

سمعک داخل گوشی:

سمعکهای داخل گوشی برای هر فرد بصورت اختصاصی ساخته می شود. البته مدلهای آماده این سمعکها هم وجود دارد که با استفاده از قالبهای از پیش ساخته درون گوش قرار میگیرد. سمعکهای داخل گوشی نسبت به رطوبت و جرم گوش حساس می باشند.

سمعک IIC

کوچکترین سمعکهای داخل گوشی در این گروه قرار میگیرند. سمعک IIC بطور کامل درون مجرای گوش قرار میگیرد. اگر از بیرون به گوش نگاه کنید هیچ قسمتی از سمعک IIC دیده نمیشود. محدودیت سمعکهای IIC قدرت آن است که تنها قادر به پوشش افتهای شنوایی ملایم تا متوسط رو به شدید (۷۰ دسی بل) میباشد. همچنین مجرای گوش فرد برای قرارگیری سمعکهای IIC نیازمند اندازه و قطر خاصی میباشد. اگر مجرای گوش باریک و پرپیچ و خم باشد قابلیت ساخت سمعک IIC وجود ندارد. امروزه با استفاده از پیشرفت تکنولوژی وایرلس، امکان اتصال سمعکهای IIC به موبایل و ریموت کنترل های هوشمند فراهم شده است. یکی از اصلی ترین مزیت های سمعکهای IIC این است که با استفاده از آن میتوان از تمامی مزایای لاله ی گوش (جمع اوری صداها و جهت یابی دقیق تر) بهره مند شد.

سمعک IIC

سمعک CIC

سمعک CIC بطور کامل درون گوش قرار میگیرد. بعد از قرارگیری کامل سمعکهای CIC درون گوش ، تنها قسمت کوچک و بیرونی آن قابل دید میباشد. سمعکهای CIC قابلیت پوشش افت های شنوایی ملایم تا شدید را دارد. با استفاده از ریموت کنترل و اپلیکیشن موبایل میتوان میزان بلندی صدا و برنامه را تغییر داد. سمعکهای CIC مزایای طبیعی لاله گوش (جمع اوری صداها و جهت یابی دقیق تر) را تحت تاثیر قرار نمیدهد و از تمامی آنها بهره برده می شود.

سمعک CIC

سمعک ITC و ITE

این سمعکها قسمت یا تمام لاله گوش را در برمیگیرند. هنگامی که به دلیل محدودیت فضای مجرای گوش و یا محدودیت قدرت، سمعکهای IIC و CIC قابل استفاده نباشد ، میتوان از سمعکهای ITC و ITE استفاده نمود. معمولا این سمعکها دارای ولوم کنترل و دکمه تغییر برنامه می باشند. همچنین قابلیت پوشش افتهای شنوایی ملایم تا شدید با استفاده از سمعکهای داخل گوشی ITE و ITC امکان پذیر میباشد. بدلیل بهره گیری از دو میکروفون مجزا در این سمعکها امکان تمرکز برروی گفتار فراهم شده است. تمام قسمت خارجی سمعک پس از قرارگیری روی گوش دیده میشود.

سمعک ITE

سمعک پشت گوشی

سمعک پشت گوشی در قسمت پشت لاله ی گوش قرار میگیرد و با استفاده از قالب مخصوص صداها را به گوش منتقل میکند. سمعکهای پشت گوشی قدرت بیشتری دارند و قابلیت پوشش انواع افتهای شنوایی را دارد. سمعکهای پشت گوشی کمتر در معرض رطوبت و جرم گوش قرار میگیرند و استحکام بالاتری دارند. همچنین قابلیتهای ضدآب و ضدرطوبت سمعک پشت گوشی بدلیل طراحی و درزگیری بهتر در کمپانی سازنده، بیشتر به چشم می آید. سمعکهای پشت گوشی قابلیت تمرکز بر گفتار و جهت های مختلف را دارد و محیط را راحتتر شناسایی میکنند. دلیل این موضوع استفاده از دو میکروفون مجزا در این سمعکهاست که فاصله استانداری نسبت به یکدیگر دارد و حساسیت دریافت صدا را نسبت به جهت های مختلف تعیین میکند. قابلیتهای وایرلس در سمعکهای پشت گوشی بارزتر میباشد و امکان برقراری ارتباط دوگوشی و ارتباط وایرلس با وسایل جانبی مانند ریموت کنترل و موبایل های هوشمند بصورت قدرتمندتری انجام می شود. سمعکهای پشت گوشی معمولا دارای ولوم کنترل و دکمه تغییر برنامه می باشند و قابلیت پوشش افتهای شنوایی ملایم تا عمیق را دارد.

سمعک پشت گوشی

سمعک RIC

سمعک RIC مدل خاصی از محصولات شنوایی می باشد که علاوه بر پوشش انواع افتهای شنوایی، دارای اندازه مناسبی می باشد. بلندگوی این سمعکها درون گوش قرار میگیرد و بدنه آن پشت گوش میباشد. این اجزا با استفاده از یک سیم باریک به یکدیگر متصل می شوند. یکی از اصلی ترین مزایای سمعکهای RIC قابلیت تعویض بلندگو و افزایش قدرت سمعک با استفاده از قرارگیری یک بلندگوی قوی تر می باشد که باعث کاهش و حذف هزینه تعویض میشود. سمعکهای RIC همانند مدلهای پشت گوشی معمولی دارای دو میکروفون میباشند. همچنین قابلیت های وایرلس دوگوشی و امکان اتصال به موبایلهای هوشمند در سمعکهای RIC بارز میباشد. سمعکهای RIC را میتوان سمعک پشت گوشی نامرئی و یا سمعک نامرئی واقعی هم عنوان نمود.

سمعک پشت گوشی نامرئی

 

قیمت سمعک

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که دلیل تنوع قیمت سمعک ها چیست و کدام یک از آنها برای شما مناسب تر است؟

عوامل موثر در قیمت سمعک

علم سمعک در کنار تکنولوژی های پزشکی و الکترونیک در حال تغییر و پیشرفت روزافزون می باشد. تولید قطعات جدید و کم مصرف باعث تولید سمعک های پیشرفته تر و کوچکتر شده است. اصلی ترین فاکتور در تعیین قیمت سمعک تکنولوژی بکار رفته در مدارات آن است. سمعک های مختلف دارای سطوح متفاوتی از تکنولوژی هستند. علاوه بر این فاکتور ، موارد دیگری در تعیین قیمت سمعک نقش دارد:

کیفیت ساخت

سمعک های امروزی با کیفیت بالاتری نسبت به دهه های قبلی ساخته می شوند و استانداردهای بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهند. کیفیت ساخت سمعک و قدرت مقاومت در برابر رطوبت و گردوغبار و ضد ضربه بودن عامل مهمی در تعیین قیمت سمعک می باشد. در سالهای اخیر سمعک های هوشمند, وایرلس، ضدآب و ضد رطوبت جایگاه مناسبی را به خود اختصاص داده اند.

عوامل موثر در قیمت سمعک

 

 

پردازش و عملکرد کانال های سمعک

سمعک های امروزی مدارات زیادی را در خود جای می دهد که هرکدام از آنها مسئول پردازش های بسیاری در هر ثانیه می باشد. هرچه سمعک پیشرفته تر شود و تعداد پردازش بیشتری در هر ثانیه انجام دهد تعداد کانال های آن هم باید بیشتر باشد. سمعک های پیشرفته تر کیفیت صدای بهتر و امکانات بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهد. به همین ترتیب قیمت سمعک هم بیشتر می باشد.

 

سایز سمعک

یکی از مواردی که بیشتر کاربران به دنبال آن هستند سایز کوچکتر سمعک آن هاست. سایز سمعک تاثیراتی در قیمت سمعک خواهد داشت . سمعک های نامرئی در مدل های داخل گوشی (ساخت بصورت اختصاصی) و پشت گوشی در اختیار کاربران قرار می گیرند.

سمعک نامرئی

 

خدمات پس از فروش

شاید مهمترین مساله در قیمت سمعک و انتخاب آن خدمات پس از تجویز آن است. سمعک وسیله ای درمانی است و نیاز به مراجعات مداوم به مرکز تخصصی پس از دریافت خواهد داشت. معمولا تنظیم سمعک ها دو یا سه جلسه ی اختصاصی به طول می انجامد و تجویز آن نیازمند دانش بالینی و فنی و تخصص بالا دارد. سیستم شنوایی انسان دارای هزاران سلول است. جبران آسیب های وارد شده به این سلول ها و اعصاب شنوایی کاری بسیار سخت، تخصصی و وقت گیر است. مراکز حرفه ای خدمات بیشتر و بهتری به کاربران خواهند داد و این خدمات هرکدام نیازمند هزینه و صرف وقت می باشد.

وضعیت شنوایی و شرایط کاربر

شرایط شنوایی کاربر و میزان نیازهای فرد به تکنولوژی های مختلف یکی دیگر از عوامل تعیین کننده ی قیمت سمعک می باشد. این عامل خود بستگی به نوع و میزان افت شنوایی، توانایی های باقی مانده سلول ها ی شنوایی در کنترل اصوات بلند و آزار دهنده، وجود یا عدم وجود وزوز همراه با افت شنوایی، درک عصبی و باقیمانده ی عملکرد عصب و عملکرد سیستم شنوایی در نویز دارد.

با توجه به موارد فوق می توان هزینه های متنوع سمعک ها را منطقی تلقی نمود ، چرا که کارشناسی دقیق و تخصصی در این زمینه همه روزه در حال انجام بوده و بالاترین سطوح تکنولوژی در اختیار شما کاربران عزیز قرار می گیرد.

انتخاب سمعک

لازمه ی انتخاب صحیح سمعک ، طی شدن پروسه ی ابتدایی و بسیار مهم و تخصصی است. آزمایش های تخصصی شنوایی و عصب، تشخیص صحیح از نوع اختلال و توانایی تعیین تکنولوژی های جایگزین و مناسب برای هر کاربر توسط متخصص شنوایی شناس، قالب گیری حرفه ای و انتخاب صحیح مدل سمعک، تنظیم منحصر بفرد و تخصصی و تنظیمات دوره ای سمعک، همگی از موارد تعیین کننده ی قیمت سمعک می باشد. تنها متخصص شنوایی شناسی صلاحیت انتخاب نوع و مدل مناسب سمعک را برای کاربران دارد و تمام مراحل و پروسه ی دریافت سمعک بهتر است توسط یک فرد و در یک کلینیک انجام گیرد.

باید در نظر داشت که همیشه سمعک گران قیمت

تر لزوما برای شما بهتر نیست و طبق مطالب فوق تعیین سمعک مناسب توسط شنوایی شناس (ادیولوژیست) و پس از انجام ارزیابی های دقیق و کارامد انجام می گیرد.

سمعک مناسب

سمعک دوگوشی

گوش های انسان بطور طبیعی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و اطلاعات دریافتی از جهات مختلف را به اشتراک می گذارند. هنگامی که افت شنوایی اتفاق می افتد معمولا ارتباط بین دو گوش تحت تاثیر قرار می گیرد و در صورت استفاده طولانی مدت از یک سمعک، امکان زوال و نابودی این ارتباط بسیار زیاد می شود. در مواردی که کاربران به دلیل هزینه بالاتر مایل به تهیه دو سمعک بطور همزمان نیستند ، توصیه می شود بجای استفاده از یک سمعک پیشرفته، از دو سمعک معمولی تر بطور همزمان استفاده نمایند. علاوه بر این مساله مهم، سمعک دو گوشی باعث افزایش توانایی های کاربر در جهت یابی، کیفیت بالای دریافت اصوات، درک بیشتر گفتار خصوصا در محیط های پرسروصدا و راحتی استفاده ی بیشتر می شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و جهت دریافت مشاوره به کلینیک های جهان سمعک مراجعه فرمایید.

قیمت سمعک های مختلف

سمعک های مختلف دارای خصوصیات پردازشی متنوعی می باشد. تکنولوژی های به کار رفته در سمعک ها بیشترین تاثیر را در تعیین قیمت سمعک دارند. علاوه بر این مساله برند سمعک هم بسیار حائز اهمیت می باشد. برندهای معتبر تر به مراتب خدمات جانبی بیشتر و مناسب تری را به کاربران ارائه می دهند و به همین ترتیب قیمت های بیشتری را برای محصولات خود تعیین نموده اند. با توجه به تکنولوژی های به کار رفته در سمعک های مختلف قیمت تقریبی آنها به صورت زیر می باشد:

رده ی دیجیتال پایه

این رده از سمعک ها دارای پایه ترین سطح تکنولوژی می باشد و معمولا با تشخیص گفتار از نویز و همچنین مدیریت نویز محیط و سیستم حذف کننده ی سوت محیط کیفیت صدای مناسبی را برای کاربر فراهم می کند. تعداد کانال این سمعک ها از ۲ تا ۶ متغیر است. خصوصیت نانو ضدآب در بسیاری از این سمعک ها وجود دارد. محدوده قیمت سمعک های دیجیتال پایه از حدود ۶۰۰ هزار تومان تا ۱۲۰۰۰۰۰ تومان می باشد.

سمعک دیجیتال

 

رده ی دیجیتال هوشمند اکونومیک

این خانواده سمعک ها علاوه بر قیمت نسبتا مناسب دارای تکنولوژی بالاتری می باشند و معمولا دارای ۸ تا ۱۰ کانال می باشند. از خصوصیات این سمعک ها می توان به امکان بهره گیری از چند برنامه ی متنوع، شناسایی هوشمند محیط و تغییر برنامه اتوماتیک، کاهش صدای نویز محیط بدون تاثیر منفی برروی گفتار، فعال شدن برنامه ی تلفن بصورت اتوماتیک، امکان بهره گیری از سیستم های چند میکروفونه هوشمند و خاصیت ضدآب اشاره نمود. محدوده قیمت سمعک های دیجیتال هوشمند اکونومیک از حدود ۱۴۰۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰۰۰ تومان می باشد.

رده ی هوشمند وایرلس نسبتا پیشرفته

خانواده ی هوشمند وایرلس علاوه بر تمام امکانات سمعک های هوشمند اکونومیک دارای قابلیت اتصال به لوازم جانبی کارآمد مانند ریموت کنترل و رابط ویژه ی تلفن و تلویزیون می باشد. برخی از مدل های این خانواده از سعمک ها دارای قابلیت برقراری ارتباط دوگوشی هم می باشند. همچنین این خانواده از سمعک ها دارای سیستم مهار وزوز گوش می باشد و شرایط ایده آل تری برای کاربران دارای افت شنوایی و وزوز گوش بصورت همزمان دارد. حدود قیمت سمعک های هوشمند وایرلس از ۲۶۰۰۰۰۰ تومان تا ۴۰۰۰۰۰۰ تومان می باشد. در برخی موارد علاوه بر قیمت سمعک هزینه ی تهیه ی لوازم جانبی هم باید درنظر گرفته شود.

سمعک هوشمند

رده ی هوشمند وایرلس پیشرفته

پیشرفته ترین سمعک های عرضه شده به بازار در این گروه از سمعک ها قرار می گیرند. علاوه بر موارد ذکر شده می توان به تکنولوژی های هوشمند کاهنده ی نویز، تغییر برنامه ی اتوماتیک در محیط های مختلف ، امکان برقراری ارتباط  مستقیم با موبایل های هوشمند و تلویزیون های خانگی، امکان برقراری ارتباط کامل بین دو سمعک و به اشتراک گذاری اطلاعات، بهره گیری از سیستم های GPS یابنده سمعک و امکان کنترل سمعک بوسیله ی اپلیکیشن ها اشاره نمود. قیمت سمعک های این خانواده از ۵۵۰۰۰۰۰ تومان تا ۱۰ میلیون تومان می باشد.

سمعک وایرلس

قیمت سمعک در کلینیک های جهان سمعک

جهان سمعک مجموعه ی کاملی از کلینیک های تخصصی را در سطح شهر تهران تجهیز نموده است. با توجه به تعداد بالای مراجعین به مجموعه ی کلینیک های جهان سمعک و خرید کلی برندهای مختلف سمعک ، خدمات و قیمت سمعک در این مجموعه منحصر بفرد می باشد. با توجه به مدیریت جامع کلینیک های جهان سمعک ،خدمات پس از تجویز سمعک شامل تنظیمات دوره ای، ارزیابی شنوایی دوره ای، سرویس های دوره ای سمعک و سایر موارد بصورت کاملا حرفه ای و توسط متخصصین مجرب و آموزش دیده در کمپانی های سازنده سمعک در خارج از کشور انجام می گردد.

تاریخچه سمعک

به دنبال اختراع  تلفن اولین سمعکها در قرن ۱۷ میلادی ساخته شد. نخستین تقویت کننده های شنوایی وسایلی شبیه به شیپور یا به اصطلاح ترومپت بود که تنها راه افزایش اندک صدا درآن زمان به شمار میرفت. در حوالی سال ۱۹۰۰ میلادی سمعکهای الکتریکی تولید شد. بیش ازصدسال بعد یعنی درسال ۱۹۹۶ میلادی اولین سمعک دیجیتال تولید شد که علاوه بر تقویت صدا توانایی کم کردن صداهای مزاحم محیط  را هم داشت. پس از اختراع سمعک دیجیتال، هر ساله محصولات جدیدی توسط کمپانی های معتبر ارائه می گردد که هر یک دارای خصوصیات و پردازش های جدیدتری نسبت به قبل می باشند. امروزه سمعکهای وایرلس و هوشمند بالاترین جایگاه را در جلب رضایت کاربران به خود اختصاص داده اند.

سمعکخا در طول زمان کوچکتر و پیشرفته تر شده اند.

سمعک دارای چه قطعاتی است؟

سمعک از سه بخش اصلی به نام میکروفون، تقویت کننده (آمپلی فایر) وبلندگو( رسیور) تشکیل شده است.

قطعات سمعک

میکروفون

کار اصلی این بخش دریافت صداهای محیط می باشد.ممکن است تقویت ناچیزی در این قطعه ی سمعک انجام گیرد.بسته به نوع سمعکها یک یا دو میکروفون در آن قرار میگیرد. میکروفون سمعکهای هوشمند قابلیت تمرکز بر روی جهت های مختلف و دریافت هر چه بهتر گفتار را دارد.

تقویت کننده

آمپلی فایر اصلی ترین بخش سمعک می باشد. تمام پردازش های صوتی در قسمت تقویت کننده سمعک انجام می گیرد. تقویت کننده صداها را از میکروفون دریافت می کند و علاوه بر تقویت آنها به میزان افت شنوایی، پردازش های متنوعی روی آن انجام می دهد. برای مثال حذف سوت آزار دهنده، جدا سازی گفتار از صداهای اضافی (نویز) و دسته بندی فرکانس ها بصورت مجزا از جمله پردازشهای تقویت کننده می باشد. هر آمپلی فایر صدا را در چند کانال مختلف پردازش می کند. مثلا وقتی می گوییم یک سمعک دارای ۲۰ کانال پردازشی است یا ۲۰ کاناله است معمولا منظورمان تعداد بخش های مختلفی است که پردازش صدا در ان انجام می شود.

بلندگو (رسیور)

بلندگوی سمعک صداها را از تقویت کننده دریافت می گیرد و آنها را به گوش تحویل می دهد. میزان قدرت سمعکها بستگی به نوع بلندگوی آنها دارد. هر میزان که آمپلی فایر سمعک صدا را تقویت می کند تنها بصورت الکتریکی انجام می شود و این بلندگوست که این امواج الکتریکی را به صدا تبدیل می کند. بلندگو قطعه کوچکی است که نسبت به جرم گوش و تعرق بسیار حساس می باشد. معمولا برای این قسمت فیلترهای محافظ تعبیه می گردد.

چرا باید سمعک بزنیم؟

استفاده از سمعک مزایایی دارد که به بررسی هر یک میپردازیم:

اولین مزیت سمعکها بهتر شنیدن است. سمعک شنوایی را بهبود میبخشد و باعث میشود که فرد صداهایی را که تابحال قادر به شنیدن آن نبوده را براحتی بشنود.

استفاده از سمعک باعث راحت تر شدن امکان برقراری ارتباط میشود.

سلامت روانی ، اجتماعی ، روحی و جسمی فرد حفظ میگردد و کیفیت زندگی افزایش می یابد.

استفاده از سمعک باعث جلوگیری از آتروفی سلولهای گوش و عصب شنوایی و از بین رفتن آنها میشود. سیستم طبیعی بدن انسان بگونه ای است که اگر از هرعضوی استفاده نشود و تحریکات لازم از آن بخش به سمت مغز ارسال نشود، سلولها دچار آتروفی می شوند و از بین می روند که گوش هم از این قاعده مستثنی نیست.

استفاده از سمعکها باعث جلوگیری از بروز آلزایمر زودرس در افراد مسن میشود. تحقیقات نشان میدهد که افراد دارای افت شنوایی درصورت عدم استفاده از تقویت مناسب، بیشتر در خطر بروز آلزایمر قرار میگیرند.

استفاده از سمعکها باعث افزایش اعتماد به نفس، قدرت تمرکز ، سلامت ذهنی و افزایش روابط اجتماعی میشود. همچنین احساس خستگی ، و وابستگی به اطرافیان کاهش می یابد.

تفاوت های استفاده از سمعک بصورت دوگوشی و یک گوشی:

انسان دارای دو گوش است. گوش ها صداها را دریافت می کنند و با یکدیگر به اشتراک میگذارند. جهت یابی ، تعادل شنیداری و توانایی تفکیک و استخراج صداها از میان نویزهای ناخواسته همگی بدلیل وجود دوگوش می باشد.

مزایای استفاده از سمعک بصورت دوگوشی

جهت یابی بهتر

افزایش توانایی دریافت و استخراج صدای گفتار در محیط های شلوغ

باقی ماندن اتصال اعصاب دو گوش در مغز

شنیدن صدا بصورت استریو

افزایش درک گفتار در جمع ها و مهمانی ها به اندازه حداقل ۳۰ درصد

افزایش کیفیت صدا

افزایش توانایی درک

صدای تلویزیون

با استفاده از استفاده دوگوشی از سمعک تعادل شنوایی برقرار میشود و جهتیابی راحتتر امکان پذیر است.

معایب استفاده از سمعک بصورت تک گوشی

به هم خوردن تعادل شنیداری و جهت یابی صحیح

عدم درک گفتار در محیط های شلوغ و مکالمات گروهی

ضعیف شدن اتصال بین اعصاب گوش در مغز و بهره گیری تنها از یک نیمکره مغزی

کاهش کیفیت صدا

کاهش توانایی درک گفتار

از بین رفتن اعصاب و سلولهای گوش فاقد سمعک بدلیل بروز آتروفی

تفاوت سمعک یک گوشی و دوگوشی

توجه:همیشه استفاده از دو سمعک معمولی و ارزان قیمت بهتر از یک سمعک پیشرفته و گران قیمت است.

کودکان و نوزادان دارای کاهش شنوایی بیشتر از بزرگسالان به سمعک نیاز دارند.

شش ماهه نخست زندگی سن طلایی شروع اقدامات لازم جهت انجام توانبخشی شنوایی است. نوزادان در محدوده سنی سه ماهگی تا سه سالگی زبان را فرامیگیرند و به دنبال آن بصورت موازی توانایی گفتار را کسب میکنند. شنیدن اصلی ترین راه دریافت اطلاعات زبانی و فراگیری آن است. پس از انجام غربالگری شنوایی نوزاد و کشف مشکل شنوایی و ارزیابی دقیق آن، توانبخشی شنیداری و تجویز سمعک ضرورت می یابد. رشد زبان و گفتار ، رشد تحصیلی ، پیشرفت ارتباطی و اجتماعی و کسب استقلال همگی نتایج تجویز سمعک مناسب در بهترین زمان برای نوزادان دارای افت شنوایی است. در مواردی که توانبخشی شنیداری و تجویز سمعک در زمان مناسب انجام می شود، کودکان کم شنوا و ناشنوا تقریبا هیچ تفوتی را از نظر رشد زبان و گفتار و ارتباطات نسبت به کودکان عادی نشان نمیدهند. کودکان بدلیل محدودیت دانش زبانی و عدم توانایی بکارگیری آن بصورت مادرزادی نسبت به بزرگسالان به کیفیت بهتری از گفتار و همچنین عدم دریافت هرچه بیشتر صداهای اضافه نیاز دارند. به همین دلیل سمعکهای مناسب برای اطفال معمولا در رده های پیشرفته قرار میگیرند.

کودکان کم شنوا به شرایط ویژه ای نیاز دارند.

کلاسهای درس معمولا محیطهای شلوغ به حساب می آیند و کودک کم شنوا جهت دریافت و درک صدای معلم به صدایی شفاف و به دور از هرگونه صدای ناخواسته و اضافه نیاز دارند. سیستم های وایرلس این کار را بخوبی برای اطفال انجام میدهند و صدای معلم را مستقیما به سمعکهای کودک انتقال می دهند. ضرورت تجویز سمعک در اطفال در زمان مناسب بیش از پیش مورد تاکید متخصصین شنوایی شناس قرار دارد.

سمعک مخصوص کودکان

 

بهترین سمعک کدام است؟

سوالی که بیشتر کاربران از ما می پرسند این است که بهترین سمعکهای دنیا کدام نوع و برند است؟ پاسخ این سوال بستگی به عوامل مختلف زیادی دارد. کاهش شنوایی در افراد مختلف به گونه های متفاوتی دیده میشود. بهترین سمعک برای هر فرد پس از انجام ارزیابی های دقیق شنوایی ، ارزیابی توانایی های حرکتی و دیداری فرد، ارزیابی توانایی های استخراج گفتار توسط فرد و عوامل دیگری تعیین میشود. عوامل ادیولوژیک شامل میزان و نوع افت شنوایی، شکل افت شنوایی ، میزان درک گفتار فرد (SDS) ، میزان توانایی های عصب و مغز در پردازش اصوات و شرایط پرده گوش و استخوانچه های گوش میانی میباشد. برخی عوامل غیرادیولوژیک نظیر دیدگاه شخص ، انتظارات و … در تعیین نوع سمعکها تاثیر خواهد داشت.

بهترین سمعکها برای شما پس از ارزیابی های کامل سیستم شنوایی ، بررسی میزان نیاز به تکنولوژی های مختلف ، قالبگیری و مشاهده شرایط مجرای گوش و ارزیابی های دقیق سایر مسائل موثر تعیین میشود. اگر بخواهیم تعریفی از بهترین تقویت کننده داشته باشیم باید بگوییم:

بهترین سمعک ، سمعکی است که فرد با آن راحت بشنود ، گفتار را براحتی تشخیص دهد و اینکه صداهای مزاحم باعث اذیت شدن او نشود. تکنولوژی های مختلف در زمینه های متعددی این سه هدف اصلی را براورده میکنند.

بهترین برندهای سمعک

از بهترین برندهای سمعکها میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

زیمنس آلمان (Signia)

بیش از ۱۳۰ سال سابقه تولید

ارائه دهنده بهترین تکنولوژی های جایگزین عملکردهای گوش واقعی

طراحی فوق العاده زیبا و استحکام بی نظیر

ارائه دهنده سیستم های وایرلس قدرتمند و کارامد

تاکید بر شنوایی دوگوشی

اوج خلاقیت در تولید سمعکهای داخل گوشی قدرتمند و وایرلس با قابلیت اتصال به موبایل

سمعک زیمنس آلمان

ریساند دانمارک

بیش از یک قرن سابقه تولید

نخستین ارائه دهنده سمعکهای وایرلس و لوازم جانبی کارامد

نخستین ارائه دهنده سمعکهای با قابلیت اتصال مستقیم به موبایل های هوشمند و سیستم GPS در جهان

ارائه تمام محصولات بصورت کاملا ضدآب

ارائه سمعکهای قدرتمند و مستحکم

ابداع کننده تکنولوژیهای جایگزین عملکردهای حلزون برای اولین بار در جهان

ارائه قویترین سمعکهای داخل گوشی و نامرئی

سمعک ریساند

 

اتیکن دانمارک

بیش از یک قرن سابقه تولید

اولین تولیدکننده سمعکهای کاملا هوشمند در جهان

بهترین سیستم شنیداری در زمینه هوش مصنوعی

ظاهر زیبا و با دوام

تاکید فراوان بر راحتی شنوایی

سمعک اتیکن

 

فوناک سوییس

بیش از ۷۰ سال سابقه تولید

ارائه تکنولوژی FM ویژه اطفال بصورت حرفه ای

ارائه دهنده تکنولوژی ساند ریکاور مناسب برای کودکان ناشنوا

ارائه دهنده سمعکهای داخل گوشی ریز و قدرتمند

ارائه سمعکهای دیجیتال با قیمتهای بسیار مناسب

سمعک فوناک

 

ویدکس دانمارک

تولیدکننده اولین سمعکهای دیجیتال قابل تنظیم در جهان

ارائه دهنده کوچکترین سمعکهای داخل گوشی

تاکید بر راحتی شنوایی و درک گفتار بعنوان اولویت اصلی

کیفیت صدای صاف و شفاف

سمعک ویدکس

 

کمپانی های زیادی در زمینه تولید محصولات شنوایی فعالیت میکنند. اما بهترین آنها تنها از نظر کیفیت محصولات و تکنولوژی ها تعیین نمیگردد. هرچند که امروزه تکنولوژی های برندهای مختلف همگام با یکدیگر پیشرفت میکند. مهمترین مساله در تعیین بهترین سمعکها خدمات پس از فروش میباشد. سمعک وسیله ای درمانی است و دائما نیاز به تنظیمات دوره ای و همچنین سرویس های مختلف دارد. خدمات پس از فروش و خدمات بین المللی راحتی کاربران را در رسیدن به بالاترین سطح از کیفیت شنیداری فراهم میکند. توصیه متخصصین ما استفاده از سمعکهای معتبر و دارای خدمات در سطح وسیع می باشد.

کمپانی های تولیدکننده سمعک

قیمت سمعک

علم سمعک دائما در حال تغییر و پیشرفت روزافزون می باشد. اصلی ترین فاکتور در تعیین قیمت محصولات سطح تکنولوژیهای بکار گرفته شده در مدارات آن است. عوامل دیگری نظیر کیفیت ساخت، خدمات پس از فروش ، سایز سمعک ، تعداد کانال سمعک ، و وضعیت شنوایی فرد در قیمت سمعک تاثیر بسزایی دارد.

مراحل دریافت سمعک در کلینیک های جهان سمعک

پس از دریافت نوبت در کلینیکهای جهان سمعک ، ابتدا ارزیابی های دقیقی از وضعیت شنوایی شما انجام میگیرد. ارزیابی شنوایی شامل ادیومتری ، تمپانومتری و ردیابی رفلکس اکوستیک گوش میانی ، آزمون های میزان توانایی دریافت و درک گفتار فرد و بررسی وضعیت وزوز گوش میباشد. در شرایطی که شنوایی شناسان ما لازم بدانند تست های تکمیلی دقیقتر نظیر تستهای سنترال و الکتروفیزیولوژی انجام خواهد گردید.

ارزیابی های شناختی و روانشناختی یکی از مراحلی است که متخصصین ما در نظر خواهند گرفت. میزان انتظارات فرد از سمعک ، وضعیت شغلی و نیازهای روزانه فرد ، میزان ارتباطات و بررسی محیطهای ارتباطی شخص و سایر مسائل مورد نظر ارزیابی میگردد.

پس از دریافت اطلاعات کامل از ارزیابی های انجام شده مشاوره سمعک آغاز خواهد شد. تمام اطلاعاتی که فرد باید از وضعیت شنوایی خود و شرایط احتمالی آینده خود بداند با وی در میان گذاشته خواهد شد. وضعیت شنوایی نرمال و نقص های سیستم شنوایی برای مراجعه کننده بازگو خواهد شد و تکنولوژی های مناسب و جایگزین هریک و نحوه عملکرد آنها معرفی خواهد گردید. پس از آن سمعکها و برندهای مناسب برای فرد به او معرفی می گردد و عملکرد هریک شرح داده می شود.

مشاوره سمعک

پس از قالبگیری حرفه ای از گوش و انتخاب سمعک مورد نظر تنظیمات اولیه انجام میگردد و دستورالعمل نحوه استفاده به کاربر و همراه او توضیح داده خواهد شد. زمان های منظم برای انجام تنظیمات مجدد و دوره ای طبق روال عادت پذیری هر فردئ تنظیم میگردد. همچنین چک لیست های شفاهی و کتبی به کاربران ارائه میگردد تا عملکرد سمعکها از دیدگاه او ثبت و بررسی گردد.

تنظیمات دوره ای براساس پرسشنامه های میزان رضایت و نیازهای فرد انجام میگیرد.

سرویس های دوره ای و بررسی های عملکردی با استفاده از دستگاه های پیشرفته در زمان های مشخص انجام میگیرد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت به کلینیکهای تخصصی ما مراجعه نمایید و یا با شماره ۸۸۸۲۲۴۴۲ تماس حاصل فرمایید.

 

لیست قیمت انواع سمعک در این جدول مشاهدا بفرمائید.

قیمت سمعکها بر چه اساس تعیین می‌شود؟؟؟

-ميزان تكنولوژی و امکانات جانبی سمعک

-نوع سمعكها : سمعكهای وايرلس، سمعكهای ضدآب، سمعكهای نامرئي، سمعكهای هوشمند، سمعكهای ديجيتال و

-زمان و تخصص لازم براي تجويز سمعك مناسب و تنظيم دقيق آن

-نوع گارانتي و خدمات پس از فروش سمعكها كه يكي از عوامل بسيار مهم در تعيين قيمت سمعك به عنوان يك پروتز پزشكي مورد نياز در افراد دچار كم شنوايي است.

-لوازم جانبي كمك شنيداري مورد نياز هر كاربر كه بسته به سن و شغل و نيازهاي شنيداري هر فرد براي كاربرد آسان تر تلفن و تلويزيون و دريافت واضح مكالمات در جلسات و سمينارها براي فرد انتخاب ميشود نيز در قيمت سمعكها موثر خواهند بود و …

در حوزه هزینه ها و قیمت سمعکها نیز تلاش شده است تا سمعکها در رده های قیمتی متفاوت و متناسب با سطوح مختلف توانایی های مالی افراد، در دسترس باشد و مسلما هر چه تکنولوژی های پیشرفته تری در سمعکها وجود داشته باشد، هزینه آن نیز بیشتر خواهد بود.

سایزهای مختلف سمعکها از سایزهای مینیاتوری کاملا داخل مجرایی و اصطلاحا نامرئی تا مدل های پیشرفته و ظریف رسیور داخل مجرایی و مدل های پشت گوشی نیز ارائه گردیده است تا بهترین و متناسب ترین سایز سمعک برای هرکاربر انتخاب و تجویز گردد.

اما علیرغم تمام این پیشرفت ها در دنیای تکنولوژی و سمعک، همچنان کمتر از نیمی از مبتلایان به کاهش شنوایی از سمعکهای مختلف استفاده می کنند و این کم توجهی به کم شنوایی عواقب شناختی چون اختلالات حافظه و توجه، عواقب روانی چون افسردگی، انزوا یا پرخاشگری و عواقب اجتماعی و شغلی را به دنبال داشته و گاه تاخیر در دریافت به موقع سمعک و تعلل در کمک به دریافت مناسب محرکات صوتی و گفتاری، عواقب و صدمات جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

توجه به انجام بررسی های شنوایی، تشخیص و توانبخشی به موقع اختلالات شنوایی، در گروه نوزادان-کودکان و گروه سالمندان، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اما در مجموع با توجه به تكنولوژي پيچيده به كار رفته در سمعكهاي پيشرفته، تخصصي بودن دانش تجويز و تنظيم آن، خدمات پس از فروش سمعك و مجموع عوامل ذكر شده در كنار تعداد بسيار پايين توليد ساليانه سمعك كه خود موجب افزايش قيمت سمعكها ميشود، نميتوان سمعك را كه با بهبود توانمندي هاي شنيداري فرد، موجب بهبود توانايي هاي ارتباطي و شناختي كاربران گرديده و احتمال عوارضي چون ضعف حافظه و اختلال توجه و افسردگي و … را در كم شنوايان ميكاهد، يك پروتز گران قيمت دانست بلكه بايد آن را به منزله سرمايه گذاري ارزشمندي در بهبود سلامت جسمي و رواني دانست.

: مزایای استفاده از سمعکهای دو گوشی عبارت است از

توانایی جهت یابی اصوات بهتر می‌شود فهم گفتار در محیط‌های پر سر و صدا بهبود می‌یابد

صداها بهتر و راحت تر شنیده می‌شوند

درک گفتار در مکالمه‌های گروهی افزایش می‌یابد کیفیت صدا بهتر می‌شود