همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

استفاده از سمعک

نمونه ای از سمعک برای افراد میانسال
راهنمای مقاله

اگر نمی توانید درست بشنوید، به صداهای اطراف خود واکنش نشان دهید، متوجه صحبت ها شوید و… همه این موارد باعث کاهش اعتماد به نفس و حتی استرس شدید در شما می شود.  حتما از سمعک استفاده کنید.

ناشنوایی و کم شنوایی به دلایل مختلفی رخ دهد و می تواند باعث صدمات روحی و جسمی فراوان در افراد شود.

ناتوانی در شنیدن صداها باعث بروز مشکلاتی همچون کاهش اعتماد به نفس و نیز بروز بیماری هایی همچون فشار خون بالا، استرس، پرخاشگری، بیماری های قلبی عروقی، بیماری های تنفسی و تنگی نفس، سرگیجه و ضعف تعادل می شود.

 

استفاده از سمعک یکی از راه های کنترل کم شنوایی و بهبود این حس است

سمعک ها ساختار و انواع مختلفی دارند، اما به طور کلی از سه قسمت میکروفون، آمپلی فایر و بلند گو تشکیل شده اند.

توسط میکروفون صدای محیط دریافت شده و با آمپلی فایر امواج الکتریکی به صوتی تبدیل شده و تقویت می شوند و در نهایت از طریق بلندگو صدا در کانال گوش پخش می شود تا فرد اصوات را بشنود.

سمعک ها با انواع مدل ها وجود دارند از جمله سمعک هایی که داخل کانال گوش قرار می گیرند و نیز سمعک هایی که به کنار گوش متصل شده و میکروفون آنها خارج گوش قرار دارند.

این روزها، صنعت ساخت سمعک پیشرفت فراوانی کرده است و افراد کم شنوا در تمام سنین می توانند با استفاده از آن زندگی راحت و آسوده ای داشته باشند.

سمعک باعث بهبود ارتباطات فرد با دیگران و محیط اجتماعی اطراف می شود و اغلب برای افرادی با کاهش شنوایی متوسط تا شدید به کار گرفته می شود

در عین حال انتخاب نوع سمعک باید حتما توسط متخصص انجام شود.

استفاده از سمعک های کوچک که داخل گوش قرار می گیرند برای کودکان مناسب نیست، زیرا گوش آنها با افزایش سن بزرگ می شود. قدرت سمعک نیز باید متناسب با نیاز مصرف کننده باشد.

سمعک های جدید می توانند صداها را تفکیک کنند و به این ترتیب نویزها و صداهای زمینه ای را حذف کنند تا کاربر دچار سردرد و احساس استرس نشود.

سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند کارشناسی ارشد شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی شناسی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *