همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

بهترین سمعک های سال 2023

بهترین سمعک

راهنمای مقاله

بهترین سمعک های سال 2023 کدامست؟ دنیای سمعک ها پیوسته در حال پیشرفت است. سمعک هایی با انواع مختلف برند، ویژگی ها و تکنولوژی وجود دارد که استفاده کنندگان از سمعک را دچار سردرگمی می کند. اما نگران نباشید. در این مقاله سعی می کنیم بهترین سمعک های روز دنیا را به شما معرفی کنیم.

 

بهترین سمعک مدل ریک (پشت گوشی و رسیور در کانال) در سال 2023

برای انتخاب بهترین این مدل سمعک، مدل ریک در بین معتبرین برند سمعک ها  مقایسه شده است.

  1. سمعک زیمنس مدل Pure: 

بهترین سمعک زیمنس در سال 2022 است. این سمعک روی پلتفرم جدید Xperience کار می کند. دارای تکنولوژی acoustic motion sensors یا سنسور حرکتی آکوستیک است.

سنسور حرکتی آکوستیک منجر به بهبود کیفیت صدا و کاهش نویز هنگام راه رفتن می شود. در سمعک زیمنس مدل Pure، استفاده از باتری تا 20 درصد بهینه شده است.

سایز سمعک 16 درصد نسبت به سایر سمعک ها کوچکتر شده است. قیمت این سمعک در جهان بالغ بر 2000 دلار است، اما در نمایندگی سمعک زیمنس به مراتب پایین تر است.

بهترین سمعک زیمنس
سمعک x زیمنس که بهترین و جدیدترین سمعک سال 2022 است

 

 2. سمعک اتیکن مدل OPN s:

بهترین سمعک در برند اتیکن که برای محیط های شلوغ و پرسروصدا طراحی شده است. بهترین کیفیت صدا را در محیط های پر ازدحام می دهد، بطوریکه فرد نگران نویز نیست. با این مدل سمعک دیگر نگران سوت و فیدبک سمعک نخواهید شد. قابلیت شارژ شدن دارند. قیمت این مدل سمعک در جهان 1500 دلار است. در نمایندگی سمعک اتیکن قیمت آن به مراتب پایین تر است.

جدیدترین سمعک اتیکن

3. سمعک ویدکس مدل Evoke:

جدیدترین و بهترین سمعک ویدکس با قابلیت های جذاب می باشد. طبقه بندی خودکار صدا برای حداقل ده محیط، از ویژگی های جدید این سمعک می باشد.  برنامه وزوز گوش از دیگر تکنولوژی های جدید این سمعک می باشد. قابلیت انتخاب صدای محیط نیز تکنولوژی جدیدی است که برای سمعک های نسل جدید برند ویدکس استفاده شده است. قیمت این مدل سمعک در جهان بالغ بر 1700 دلار است.

 

بهترین سمعک ویدکس

پیش بینی تاثیر سمعک بر میزان بهبودی گفتار

براي اینکه میزان سودمندي فرد با سمعک را بتوان بهتر پیش بینی کرد، بهتر است که عملکرد در گفتار فرد بدون در نظر گرفتن سمعک دانسته شود. در بزرگسالانی که دچار افت شنوایی طولانی مدتی هستند، معمولا بیمار آنقدر فرصت داشته است که سمعک برایش تجویز شده باشد و سمعکش به قدر کافی تنظیم ظریف شده است تا بهترین عملکرد

ممکن را داشته باشد و توانایی شناسایی گفتار او نیز اندازه گرفته شده است. همیشه این حالت ایده آل ممکن است وجود نداشته باشد، اما حتی وقتی که چنین مواردي در کنار هم نباشند، میتوان قبل از انجام تجویز سمعک ، عملکرد فرد را بدون آن امتحان کرد. یک معیار رایجی که براي تجویز سمعک به کار برده میشود این است که براي فرد بزرگسال، میزان امتیاز جملات گفتاري آزمون باز در شرایط آرام و پر سروصدا براي گوش مورد نظر جهت تجویز سمعک، باید کمتر از ٪ 50 باشد.

 

ویژگی های بهترین سمعک

اجزاي سمعک را می توان طوري سر هم کرد که کاملا به صورت سفارشی کنار هم جمع گردند، به گونه اي که اجزاي خاصی براي هر بیمار انتخاب شود و در حالتی قرار داده شود که براي بیمار به صورت بهترین حالت ممکن باشد. در حالت دیگر، بهترین سمعک ها میتواند به صورت پیش ساخته باشند BTE و تمام سمعک هاي ITC که شامل بعضی از سمعک هاي است و کاملا به صورت استاندارد ساخته میشوند. بسیاري از سمعک ها در جایی از این گستره و در بین این دو حالت قرار می گیرند.

 

بهترین سمعک های پیش ساخته

سمعک هاي پیش ساخته ITE/ ITC/ CIC سمعک هایی هستند که قطعات سمعک در آنها به صورت یک بسته ي استانداردي ساخته میشود. به ویژه سمعک ITC با انواعی از قاب ها ساخته میشود که شکل هاي استاندارد مختلفی دارند. به این نوع سمعک ها، سمعک هاي آماده براي زدن گفته میشود و اساساً از بین انواع قاب ها و شکل های آن نوعی انتخاب می شود که بهترین تناسب را با شکل و ساختار گوش و مجراي فرد دارد.

 

مزایا و معایب سمعک پیش ساخته

سمعک هاي پیش ساخته داراي چند مزیت و عیب هستند. اول اینکه، سمعک هاي پیش ساخته را میتوان به صورت کاملا خودکار ساخت و آزمایش کرد و این امر موجب پایین آمدن هزینه ها و افزایش دوام سمعک میشود. دوم اینکه، ممکن است براي کاربر و متخصص بالینی این مساله جذاب باشد که بلافاصله پس از ارزیابی شنوایی، روند تجویز و تنظیم سمعک صورت پذیرد و دیگر نیازي به قالب گیري اولیه و تعیین قرار بعدي براي تجویز سمعک نباشد. معایب این سمعک ها ممکن است بسیار ناگوار و شدید باشد.

در بسیاري از گوش ها ممکن است هیچ قاب استانداردي از لحاظ زیبایی و نیز از لحاظ عملکردي مقبول نباشد. ممکن است سمعک به راحتی از داخل گوش به بیرون بیفتد یا ممکن است نشت صدا از اطراف قاب آنقدر زیاد باشد که سمعک حتی با میزان بهره ي بسیار پایین تر از حد نیاز کاربر سوت بزند. سمعک هاي ارزان قیمتی که به صورت متفرقه وجود دارند، نیز الزاماً جزو سمعک هاي پیش ساخته هستند.

بعضی از سمعک هاي پیش ساخته در قسمت مجراي خود، یک انتهاي نرمی دارند که مشکل شل بودن و نوسان فیدبک سمعک را کاهش میدهد. عیب این حالت نیز آن است که مواد نرم به تدریج کیفیت خود را از دست میدهد و به همین علت باید آنها را مرتب عوض کرد. ویدئوی زیر معرفی بهترین سمعک های سال 2022 را نشان می دهد.

منبع سایت یوتیوب

سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند کارشناسی ارشد شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی شناسی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *