همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

شگفتی های گوش انسان

شگفتی

راهنمای مقاله

از شگفتی‌ های گوش بیشتر بدانید. تحریک گوش می‌تواند به فرد در یادگیری زبان خارجی کمک کند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد تحریک الکتریکی خفیف گوش موجب تسریع روند یادگیری زبان خارجی می‌گردد.

به گزارش مجله‌ی معروف نیوساینتیست در آگوست ۲۰۲۰، تحریک الکتریکی مجرای گوش موجب می‌شود مغز زبان خارجی را بهتر و سریعتر یاد بگیرد. از کف مجرای گوش، شاخه‌ای از عصب واگ می‌گذرد که تحریک این عصب به وسیله‌ی دستگاهی که توسط دانشمندان ساخته و درون گوش گذاشته می‌شود، می‌تواند به فرد در یادگیری زبان‌های خارجی کمک کند.

خوبی و جای شگفتی‌ این وسیله این است که درون گوش گذاشته می‌شود و نیازی به کاشت آن نیست.

دکتر متیو لئونارد از دانشگاه کالیفرنیا این دستگاه را ساخته و بر روی سی و شش داوطلب انگلیسی آزمایش کرده است. او برای این افراد، زبان چینی را پخش کرده است که هیچکدام با این زبان آشنا نبودند و با تحریک عصب درون گوش مشاهده نموده است که افراد بهتر و دقیق‌تر می‌توانند صداهای چینی را فهمیده و تمایز قایل شوند.

به نظر می‌رسد تحریک عصب واگ از طریق مجرای گوش باعث می‌شود مغز توجه خود را به صداهای زبان خارجی بهتر و بیشتر معطوف کند. اکنون محققان راهی یافته‌اند که دیگر یادگیری زبان خارجی به سختی و دشواری قبل نباشد. دیگر نگران یادگیری زبان دوم نباشد.

پس می توان به راحتی و با تحریک گوش، هر زبانی را که خواستید یاد بگیرید. روز به روز شگفتی‌ های جدیدی از گوش کشف می شود. امید است شگفتی‌ های جدید در مورد ترمیم عصب شنوایی یا حلزون گوش باشد.

 

حلزون گوش شبیه به پیانو است

حلزون گوش دو ونیم دور دارد که حول یک محور مرکزی به دور هم پیچیده شده است. دور این پیچ ها، سلول ها و تارهای عصب شنوایی قرار دارند و هر سلول مسئول دریافت یک نوع فرکانس صوتی خاص است.

در حقیقت، حلزون شبیه به پیانو است و هر قسمت از آن مخصوص دریافت نت خاصی از صدا است. جالب اینجاست که آن قسمت از مغز نیز که مختص شنوایی است، همچون حلزون و پیانو دارای نقشه ی صوتی برای هر نت خاص است.

سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند کارشناسی ارشد شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی شناسی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *