همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

کاردرمانی در منزل- ارائه خدمات توانبخشی در منزل و بیمارستان

راهنمای مقاله

کاردرمانی (occupational therapy) در منزل شامل خدمات توانبخشی جسمی و ذهنی است که توسط متخصصین توانبخشی به بیماران داده می شود.

متخصص کاردرمانی کیست؟

یک متخصص کاردرمانی کسی است که در رشته کاردرمانی در دانشگاه های علوم پزشکی مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری را کسب کرده باشد.

مجموعه خدمات کاردرمانی در منزل شامل موراد زیر است

کاردرمانی در منزل برای کودکان دارای تاخیر رشدی و اختلالات جسمی

کودکان در بدو تولد ممکن است یک سری مشکلات مربوط به حرکت و رشد داشته باشند. بعضی از این مشکلات مربوط به تاخیر رشدی است، به طوریکه کودک در کسب مراحل رشدی دچار تاخیر شده و در زمان خود نمی تواند این مراحل را کسب کند. مراحل رشدی کودک شامل گردن گرفتن، نشستن، چهار دست و پا شدن، ایستادن و راه رفتن است.

اگر کودک در کسب این مراحل دچار مشکل شود، از نظر رشدی ( چه جسمی و چه شناختی) ممکن است عقب بیافتد. چون کودک با تحرک و جابجایی است که یاد میگیرد و دنیای خود را کشف می کند و اگر این امکان را نداشته باشد، از یادگیری باز می ماند.

مورد دوم کاردرمانی در منزل برای کودکان دارای آسیب مغزی است. هرگونه آسیب مغزی و به هر نحویی اگر زیر دو سال باشد، فلج مغزی نام دارد. بالای دو سال ضربه مغزی یا TBI گفته می شود. تعداد جلسات کاردرمانی در منزل برای کودکان می تواند از 2 جلسه شروع شود و بستگی به نیاز کودک تغییر می کند.

کاردرمانی در منزل برای کودکان

کاردرمانی ذهنی در منزل

کودکان با مشکل ذهنی که مشکل در ویزیت در کلینیک را دارند، می توانند خدمات کاردرمانی ذهنی خود را در منزل دریافت نمایند. جهت هماهنگی برای کاردرمانی ذهنی در منزل با ما تماس بگیرید.

 

کاردرمانی در منزل برای بزرگسالان

آسیب هاب جسمی در بزرگسالان شامل شکستگی ها، آسیب نخاعی، سکته مغزی، ضربه مغزی است. بیشترین نیاز این افراد، کسب استقلال در کارهای روزانه و برگشتن به فعالیت و شغل سابق خودشان است. کاردرمانی با کمک تمرین درمانی و آنالیز فعالیت، با کمترین زمان ممکن فرد آسیب دیده را به زندگی قبل از آسیب برمیگرداند.

کاردرمانی در منزل برای ضایعات نخاعی شامل تمرین درمانی، مدیریت اسپاستی سیتی یا سفتی عضلات و سایر خدمات مربوط به توانخشی جسمی فرد است. معمولا جابجایی و ارجاع روزانه این افراد به کلینیک کار سخت و دشواری است و دریافت خدمات کاردرمانی و توانبخشی در منزل معقول تر به نظر می رسد.

دیگر خدمات کاردرمانی در منزل شامل توانبخشی سکته مغزی و ضربه مغزی است که متخصصین کاردرمانی به نحو احسن انجام می دهند. کاردرمانی دست و شکستگی ها یکی دیگر از حیطه هایی است که توسط این متخصصین انجام می شود.

کاردرمانی در منزل برای بزرگسالان

کاردرمانی در منزل برای سالمندان

سالمندان به خاطر مشکلات جسمی و حرکتی که دارند بیشترین سود و بهره وری را از کاردرمانی دارند. شیوع بیماری های نورولوژیک مانند پارکینسون، سکته مغزی، آتروفی مخچه با افزایش سن بیشتر می شود. علاوه بر این یک سری سندرم های دوران سالمندان وجود دارد که به شدت سلامتی و حفظ استقلال سالمند را تحت تاثیر قرار می دهد.

در زیر به برخی از این سندرم ها اشاره می کنیم:

کاردرمانی در منزل برای سالمندان

کاردرمانی در سندرم فرتوتی یا frailty سالمندان

یکی از سندرم های نسبتا شایع و ناتوان کننده در دوران سالمندی است. سالمندان مانند افراد جوانتر ذخایر فیزیولوژیک و ظرفیت کافی برای مقابله با شرایط استرس زا و بیماری را ندارند.

بنابراین بعد از یک دوره ی بیماری ممکن است به شدت ضعیف شده و قادر به تحرک مانند قبل نباشند. کاردرمانی براساس گایدلاین مداخلات توانبخشی قادر است در کوتاه ترین زمان ممکن فرد سالمند را به دوران قبل از بیماری برگرداند. بیشترین نیاز در دوران سالمندی، حفظ استقلال و انجام فعالیت های روزانه بدون نیاز به حضور فرد دیگری است.

 

کاردرمانی در سندرم فرتوتگی

کاردرمانی در سندرم زمین خوردن، سقوط یا falling سالمندان

یکی دیگر از سندرم های شایع دوران سالمندی سقوط سالمندان است. در افراد بالای 60 سال یک سوم سالمندان تجربه ی حداقل یکبار زمین خوردن در سال را دارند.

یکی از شایع ترین عواقب زمین خوردن این افراد، شکستگی استخوان فمور و تعویض مفصل آن است. بیشتر سالمندان از پوکی استخوان رنج می برند و چون این بیماری بدون علائم است، اغلب متوجه نمی شوند. کاردرمانی هم برای پیشگیری از زمین خوردن و هم توانبخشی بعد از زمین خوردن کمک به سزایی می کند. برای پیشگیری می توان با تقویت عضلات و تعادل فرد ریسک زمین خوردن را کاهش داد.

یکی از مشکلات دیگر سالمندان بعد از سقوط، ترس از زمین خوردن یا fear of falling است. سالمندان بخاطر این احساس و ترسی که دارند از راه رفتن اجتناب کرده و متاسفانه در انجام کارهای روزانه، وابسته می شوند.

 

کاردرمانی در منزل برای سالمندان دارای تجربه ی سقوط

کاردرمانی سندرم سرگیجه یا dizziness در سالمندان

یکی دیگر از سندرم های شایع دوران سالمندی است که سالمندان اغلب به عنوان عدم تعادل، گیجی، عدم توان در حفظ تعادل بیان می کنند.

شیوع این سندرم با افزایش سن افزایش می یابد. مداخلات کاردرمانی بستگی به تشخیص علت سرگیجه دارد. در بعضی موارد علت سرگیجه به خاطر مشکلات مربوط به گوش میانی است.

سرگیجه و تعادل سالمندان

هزینه کاردرمانی در منزل چقدر است؟

هزینه کاردرمانی در منزل براساس تعرفه ی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. براساس نیاز بیمار و نوع خدمات دریافتی او می تواند متفاوت باشد.

نرخ کاردرمانی در منزل از 450 هزار تومان تا 600 هزار تومان متفاوت است. مدت زمان ارائه خدمات کاردرمانی در منزل 45 دقیقه تا یک ساعت است و براساس درخواست بیمار می تواند تغییر کند. نحوه ی پرداخت هزینه ی جلسات کاردرمانی می تواند به صورت مجموع یا تک جلسه ای باشد.

کاردرمانی در تهران

کلیه ی خدمات کاردرمانی در مناطق مختلف تهران (شمال، جنوب، غرب، شرق) انجام می شود. هزینه ی کاردرمانی در تهران در مقایسه با شهرستان کمی بیشتر است. چون در تهران فواصل مکانی و ترافیک بیشتر است و ممکن است وقت بیشتری را از نیروی متخصص بگیرد.

تمرینات کاردرمانی در خانه

تمرینات کاردرمانی در منزل با توجه به مشکلات بیمار متفاوت است. تیم تخصصی ما جهت آموزش تمرینات کاردرمانی در منزل، آماده همکاری با بیماران است.

گفتار درمانی در خانه

تیم تخصصی دکتر هرمزی دارای کادر مجرب در زمینه توانبخشی بیماران در منزل است. گفتار درمانی در منزل توسط متخصص گفتار درمانگر و با شرایط عالی در منزل انجام می شود.

تفاوت کاردرمانی با روانشناسی

کاردرمانی یکی از تخصص های توانبخشی است و در زمینه ی توانبخشی بیماران فعالیت می کند. اما روانشناسی یکی از تخصص های غیر توانبخشی بوده و بیشتر در زمینه مشاوره فعالیت می کند.

کاردرمانی نوزاد در خانه

کاردرمانی نوزاد در منزل برای کودکانی که مشکلات حرکتی و جسمی دارند بسیار مناسب است. به خصوص در شرایط امروزی که کرونا بیداد می کنه و حضور این کودکان در کلینیک به دلیل ضعف سیستم ایمنی، ریسک بزرگی است.

کاردرمانی در منزل در قم و اصفهان و شیراز

تیم تخصصی دکتر هرمزی دارای کادر مجرب جهت ارائه خدمات کاردرمانی در شهرستان است. جهت درخواست کاردرمانی در منزل در قم و اصفهان و شیراز با ما تماس بگیرید.

کاردرمانی در منزل در کرج، اسلامشهر، اهواز و مشهد

کاردرمانی در منزل در کرج شامل خدمات جسمی، ذهنی و کاردرمانی در سالمندان است. جهت درخواست کاردرمانی در کرج، اسلامشهر، اهواز  و مشهد با ما تماس بگیرید.

کاردرمانی در منزل در تبریز و رشت 

جهت ارائه خدمات کاردرمانی در تبریز و رشت با ما تماس بگیرید. کاردرمانی در تبریز و شهرهای آذربایجان شرقی و گیلان پذیرفته می شود.

کاردرمانی کودکان بیش فعال

کودکان بیش فعال به دلیل تحرک و فعالیت های زیاد مشکل عدم توجه و تمرکز دارند و ممکن است سطح یادگیری آنها پایین بیاید. این کودکان برای تعدیل انرژی و بهبود توجه و تمرکز نیازمند کاردرمانی هستند. جهت کاردرمانی در کودکان بیش فعال با ما تماس بگیرید.

اعزام کاردرمان آقا یا خانم به منزل شما

مجموعه ی ما جهت رفاه و راحتی بیماران عزیز، به انتخاب بیمار، کاردرمان خانم یا آقا را به منزل شما اعزام می کند.

سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند کارشناسی ارشد شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی شناسی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *