سمعک نامرئی برای چه افرادی مناسب است؟

سمعک نامرئی

پیشرفت تکنولوژی باعث تولید سمعک نامرئی شده است. سمعک های نامرئی , کاملا درون مجرای گوش قرار میگیرند و تحت عنوان سمعک های IIC و CIC دسته بندی می شوند. اگر از بیرون به گوش نگاه کنیم هیچ قسمتی از سمعک های نامرئی دیده نمی شود.سمعک نامرئی دارای کوچکترین سایز بین تمام مدل های سمعک ها می باشد.

نحوه ساخت سمعک نامرئی

سمعک های نامرئی برای هر فرد بصورت منحصر بفرد ساخته می شود. قطعات سمعک های نامرئی برای افت های شنوایی مختلف بصورت اختصاصی توسط کمپانی تولید می شود. پس از قالب گیری از گوش هر کاربر، پوسته ی مخصوص گوش ساخته می شود. قطعات سمعک درون پوسته سمعک قرار گرفته و سمعک نامرئی مخصوص گوش بیمار ساخته می شود.

قطعات سمعک نامرئی درون قالب مخصوص گوش شما قرار می گیرد.

مزایای سمعک نامرئی

سمعک های نامرئی قابلیت پوشش افت های شنوایی ملایم تا متوسط را دارند. البته با پیشرفت تکنولوژی امکان پوشش افت های شنوایی شدید هم با استفاده از سمعک های نامرئی فراهم شده است. مزایای سمعکهای نامرئی منحصر به فرد می باشد.

یکی از اصلی ترین مزایای سمعک های نامرئی سایز سمعک است که علاوه بر فراهم کردن فاکتورهای زیبایی برای فرد، باعث مصرف کمتر باتری و استفاده از باتری های کوچکتر می شود.

سمعک نامرئی کاملا داخل مجرای گوش قرار می گیرد و از بیرون دیده نمی شود.

از اصلی ترین مزایای سمعک های نامرئی استفاده از جهت یابی طبیعی لاله ی گوش می باشد. برامدگی ها و فرورفتگی های لاله ی گوش باعث جمع آوری و تقویت صداهای اطراف می شود و نقش بسیار مهمی در طبیعی بودن صدا دارد. سمعک های نامرئی کاملا درون مجرای گوش قرار می گیرد و تاثیری بر دریافت صداها ندارد و باعث می شود تا فرد استفاده کننده صدای طبیعی تر و بهتری را دریافت کند.

سمعک های نامرئی جدید دارای قابلیت وایرلس می باشد و با استفاده از ریموت کنترل ها و اپلیکیشن های موبایل امکان تغییر ولوم کنترل و برنامه های این سمعک ها وجود دارد. علاوه بر این قابلیت به اشتراک گذاشتن اطلاعات دریافتی از هرگوش با گوش دیگر فراهم شده و سمعک های نامرئی هم همانند سمعک های پشت گوشی دارای قابلیت ارتباط دوگوشی شده اند.

سمعک نامرئی جدید دارای قابلیت وایرلس و اتصال به موبایل هستند.

فاکتورهای لازم برای تجویز سمعک نامرئی

سمعک های نامرئی تنها در صورت وجود فاکتورهای خاصی برای فرد تجویز می شود:

  • افت شنوایی فرد نباید از حد خاصی شدیدتر باشد و یا اینکه الگوی افت شنوایی سخت نباشد. سمعک های نامرئی برای افراد دارای افت شنوایی شدید تا عمیق کارایی ندارند. البته در مواردی و تنها با داشتن کانال گوش بزرگ و مناسب در افت های نسبتا شدید می توان سمعک های نامرئی را تجویز نمود.
  • برای ساخت سمعک های داخل گوشی نامرئی بسته به نوع سمعک باید حداقل فضا فراهم گردد. مجرای گوش فرد باید دارای حجم و شکل مناسبی باشد تا قطعات سمعک بصورت استاندارد و اصولی درون سمعک قرار گیرد. معمولا در مواردی که افت شنوایی بیمار نسبتا شدید است بیشترین چالش در ساخت سمعک نامرئی ، فضای کم مجرای گوش و پیچ و خم های شدید است.
  • در مواردی که گوش بیمار ترشح دارد و یا اینکه عفونت گوش میانی یا خارجی وجود دارد ، معمولا سمعک های نامرئی برای فرد تجویز نمی گردد. دلیل این موضوع در درجه ی اول شدیدتر شدن و آسیب بیشتر به گوش بیمار است. بسته شدن گوش و عدم تهویه مناسب باعث شدیدتر شدن شرایط گوش میانی و عفونت آن می شود. علاوه بر این مساله ، بلندگوی سمعک های نامرئی در معرض ترشح و رطوبت مستقیم قرار می گیرد و احتمال اختلال در عملکرد و سوختن افزایش می یابد.

سمعک های نامرئی پیش ساخته

برخی از سمعک های نامرئی نیاز به قالبگیری ندارند و با استفاده از قالب های آماده ی پیش ساخته درون گوش فرد قرار می گیرند. البته در مواردی که کانال گوش بیمار بسیار باریک و پر پیچ و خم باشد باید حتما قالب گیری انجام شود و سمعک بصورت اختصاصی برای فرد ساخته شود.

سمعک نامرئی پیش ساخته نیاز به قالبگیری ندارد.

کمپانی های مختلف هرساله با ارائه محصولات جدید خود گام بلندی در ارائه سمعک های نامرئی کوچکتر و قدرتمندتر برمی دارند. هرچه قطعات سمعک ها در سایزهای کوچکتری ساخته شود امکان تولید سمعک های نامرئی دارای قابلیت های قوی تری فراهم می شود.

سمعک نامرئی کاملا درون مجرای گوش قرار می گیرد.

مراقبت از سمعک نامرئی

در مورد سمعک های نامرئی باید بدانید که مراقبت از این سمعک ها توسط کاربر باعث افزایش طول عمر سمعک می شود. جلوگیری از ورود جرم گوش و رطوبت به سمعک با استفاده از تعویض فیلترهای این سمعک ها انجام می گردد. کاربر سمعک علاوه بر تمیز کردن بدنه ی سمعک نامرئی خود، باید فیلتر سمعک را در زمان مناسب تعویض کند. همچنین محفظه میکروفون سمعک نامزئی در قسمت بیرونی گوش قرار دارد و بسیار ظریف است. قرار دادن دست آلوده، خیس یا چرب بر روی سمعک باعث انسداد این محفظه شده و باعث اختلال در دریافت صدا و کاهش طول عمر سمعک نامرئی می شود.

فیلتر سمعک نامرئی باید در زمان مناسب و بصورت مرتب تعویض گردد.

سمعک های نامرئی به دلیل کوچک بودن سایز معمولا دارای دکمه ی تغییر برنامه و خاموش و روشن و همچنین دکمه تغییر ولوم کنترل نمی باشند. عملکرد های این سمعک ها معمولا با اپلیکیشن موبایل و یا با باز و بسته کردن درب باتری صورت می گیرد.

اما نکته مهم در مورد سمعک های نامرئی به نحوه قرار دادن سمعک درون گوش برمی گردد. معمولا بر روی هر سمعک نامرئی یک دستگیره کوچک (نخ نامرئی) تعبیه می شود تا گذاشتن و برداشتن سمعک توسط کاربر راحت تر انجام گیرد. قرار دادن اشتباه سمعک بر روی گوش باعث سوت کشیدن سمعک و به هم ریختن کیفیت صدا می شود.

مراحل دریافت سمعک نامرئی

مرحله ی ابتدایی تجویز سمعک های نامرئی انجام تست شنوایی کامل توسط ادیولوژیست می باشد. در صورتی که ادیوگرام بیمار تمام فاکتورهای لازم برای استفاده از سمعک نامرئی را داشته باشد ادیولوژیست قالب گیری اولیه ای از گوش فرد انجام می دهد. پس از بررسی تمام موارد لازم پوسته مخصوص گوش فرد در لابراتوارهای تخصصی ساخته شده و قطعات سمعک درون آن قرار خواهد گرفت.

سمعک نامرئی براساس ادیوگرام شما تنظیم می گردد.

هنگامی که سمعک نامرئی شما آماده شود معمولا تنظیم اولیه و دقیقی مطابق با ادیوگرام شما انجام می گیرد و کیفیت صدا مطابق با خواسته ها و نیاز های شما تنظیم می گردد. تنظیم سمعک نامرئی برای هر فرد اختصاصی است و به فاکتورهای مهمی نظیر نوع و مقدار افت شنوایی، شکل ادیوگرام، منطقه مرده حلزونی ، حجم باقیمانده مجرای گوش و چندین فاکتور ارزشمند دیگر بستگی دارد.

برای دریافت مشاوره در زمینه ی سمعک های نامرئی و دریافت اطلاعات در زمینه ی تکنولوژی های جدید سمعک های نامرئی به کلینیک های تخصصی جهان سمعک مراجعه نمایید.