Search
Close this search box.

تعمیر سمعک | هزینه تعمیرات سمعک در سال 1402

تعمیر سمعک

تعمیر سمعک یکی از مواردی است که کاربران سمعک ممکن است در طول استفاده از سمعک به آن نیاز داشته باشند. سؤال اینجاست که آیا همه‌ی سمعک‌ها ارزش تعمیر کردن دارند؟ چرا سمعک به‌درستی کار نمی‌کند و چه‌کار باید کرد؟ سمعک يک وسيله الكترونيكی پيچيده و حساس است و به دلیل اينكه مدت‌زمان زيادی در گوش قرار می‌گیرد بسيار آسیب‌پذیر بوده و تعمیر آن اتفاق دور از ذهنی نیست.

گردوغبار، جرم گوش، رطوبت و ضربه به‌راحتی می‌توانند به سمعک آسيب بزنند و حتی استفاده از اسپری مو نيز می‌تواند باعث خرابی سمعک شود. بنابراین نیاز سمعک به تعمیر و سرویس‌های دوره‌ای امر غیرعادی نیست. جهان سمعک نمایندگی تعمیر سمعک زیمنس، اتیکن، فوناک و سایر برندها در تهران است.

تعمیر سمعک در تهران

تعمیر سمعک

تعمیر سمعک یک امر کاملاً تخصصی بوده و فرد تعمیرکار باید تجربه کار در این زمینه را داشته باشد. هنگام تهيه سمعک توجه به گارانتی و خدمات آن و نيز اطمينان از معتبر بودن برند سمعک بسیار مهم است؛ بنابراین ارائه گارانتی در هنگام تعمیر سمعک امری ضروری است. از مراجعه به افراد غیرمتخصص جدا خودداری نمایید و از هرگونه دست‌کاری سمعک در منزل پرهيز کنید. در کلینیک جهان سمعک، سمعک‌های دارای گارانتی، خدمات پس از فروش دارند و هنگام تهيه سمعک از جهان سمعک و بروز مشكل، حتماً به كلينيک مراجعه نماييد و يا به‌صورت تلفنی و با هماهنگي با ما، از مراكز معتبر برای تعمیر سمعک مطلع شويد.

تعمیر سمعک

تعمیر سمعک در تهران

لابراتور جهان سمعک یکی از مراکز تعمیر سمعک در تهران است که مجهز به نیروی متخصص و مجهز بوده و عیب‌یابی سمعک و سپس تعمير آن توسط تکنیسین‌های دوره‌دیده انجام می‌گیرد. درصورتی‌که مشكل سمعک وسیع‌تر باشد، جهت تعمير اساسي به لابراتوار پيشرفته ارجاع داده می‌شود.

پس از رفع عيب و تست سمعک با دستگاه‌های مدرن و كنترل نهايي به كلينيک عودت داده خواهد شد. از آنجایی که ممكن است تعمير سمعک بيش از چند روز نياز به زمان داشته باشد به شما توصيه می‌شود حتماً سمعک یدک داشته باشيد تا در این‌گونه مواقع دچار مشكل نشوید.

 

تعمیر فوری سمعک
لابراتوار تعمیر سمعک

تعمیر فوری سمعک

یکی از خدمات جهان سمعک، تعمیر فوری سمعک است؛ زیرا بسیاری از تعمیرات سمعک، جزئی بوده و مشکل آن زود حل می‌شود. معمولاً وقتی‌که امکان انجام تعمیرات جزئی در چند دقیقه وجود دارد، ارسال سمعک به لابراتوار کار بیهوده‌ای خواهد بود و هزینه‌ی گزافی را در پی خواهد داشت. کلینیک تخصصی جهان سمعک تلاش می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن، سمعک شمارا تعمیر کرده و تحویل شما دهد. در بعضی موارد که سمعک نیازمند تعویض رسیور باشد، به‌صورت فوری و در همان لحظه تعمیر می‌شود. تعویض فیلتر سمعک‌های داخل گوشی و پشت‌گوشی نیز به‌صورت فوری انجام می‌گیرد.

همچنین در مواردی که مشکلات جزئی در سمعک وجود دارد، تعمیرات فوری و لحظه‌ای انجام می‌شود اما اگر مشکل سمعک اساسی باشد بایستی زمان بیشتری برای رفع مشکل آن صرف کرد. تعویض شلنگ سمعک، تعویض رسیور سمعک ریک، تعویض فیلتر در سمعک‌های داخل گوشی و ریک، جزو تعمیرات فوری سمعک هستند.

تعمیر فوری سمعک

حل مشکلات متداول سمعک ها و تعمیر فوری آنها

مشکلات متداول سمعک‌ها شامل قطع شدن ناگهانی صدای آن یا روشن نشدن سمعک است. خرابی سمعک می‌تواند دلایل بسیار متعددی داشته باشد که باید بررسی‌شده و در صورت نیاز تعمیر شود. قبلاً از پرداختن به مشکلات سمعک‌ها، موارد زیر را حتماً بررسی کنید.

 • از روشن بودن سمعک خود مطمئن شوید
 • ولوم سمعک خود را افزایش دهید
 • وضعیت باطری را چک کنید و باطری نو داخل سمعک بگذارید. توجه شود باطری به‌صورت درست در سمعک قرارگرفته باشد.
 • اگر مدل سمعک، پشت‌گوشی است، تیوب سمعک را بررسی کنید. اگر تیوب آن سوراخ شده یا آسیب‌دیده با تعویض آن مشکل حل می‌شود
 • تمام شدن سریع باطری نیز می‌تواند ناشی از ایرادات داخل سمعک باشد. حتماً سمعک را برای سرویس بفرستید.

بعد از تعمیر فوری، سمعک به درستی کار نمی کند

موارد زیر را چک کنید:

 • سمعک را روشن کنید.
 • درب باتری را به‌آرامی و کاملاً ببندید.
 • باتری خالی‌شده را تعویض کنید.
 • مطمئن شوید که باتری به‌درستی داخل سمعک قرارگرفته است.
 • ویژگی «روشن شدن سمعک با یک تأخیر زمانی» فعال‌شده است.
 • چند ثانیه منتظر بمانید و دوباره بررسی کنید.

درصورتی‌که هنوز مشکل برطرف نشده است، با ما  تماس بگیرید.

مرکز تعمیر سمعک در تهران

مرکز تخصصی سمعک آریاشهر دارای لابراتوار تخصصی تعمیرات سمعک در تهران است. تعمیر کلیه‌ی برندهای سمعک در این مجموعه انجام می‌شود. بیشترین خرابی سمعک مربوط به رسیور است به خاطر همین در مرکز تعمیر سمعک تهران کلیه‌ی قطعات سمعک بررسی می‌شود. گاهی اوقات سوراخ شدن تیوب سمعک موجب سوت کشیدن آن می‌شود که با تعویض فوری آن مشکل حل می‌شود.

سمعک‌های داخل گوشی به دلیل اینکه در معرض مستقیم وکس گوش قرار دارند، نسبت به سایر سمعک‌ها خرابی بیشتری دارند. معمولاً سمعک‌ها بعد از چند دوره تعمیر و سرویس آن بهتر است تعویض شوند، چون هرچقدر طول عمر سمعک بیشتر شود، به تعمیرات بیشتری نیاز دارد و کاربر هزینه‌ی گزافی متحمل می‌شود. معمولاً خیس شدن سمعک جزء گارانتی نیست و هزینه‌ی تعمیر آن را از کاربر سمعک می‌گیرند. البته در موارد معدود در صورت تشخیص کلینیک، تعمیر آن شامل گارانتی می‌شود. بعضی از تعمیرات سمعک در مرکز به صورت فوری انجام می‌شود، اما اگر مشکل از مدار سمعک باشد، بایستی به لابراتوار فرستاده شود.

تعمیرات سمعک در تهران

نمایندگی تعمیر سمعک زیمنس در تهران

سمعک های زیمنس مواقعی که ایرادات زیر به وجود آید، نیازمند تعمیرات هستند.

 • بعضی‌اوقات به‌صورت ناگهانی صدای آن قطع می‌شود و سمعک کار نمی‌کند
 • در ساعات آخر روز کارکرد سمعک پایین می‌آید
 • هنگام استفاده از سمعک، صدای خش‌خشی را داخل گوش ایجاد می‌کند
 • دکمه‌ی کنترل صدا بعضی‌اوقات کار نمی‌کند
 • سمعک اکثر اوقات سوت می‌زند
 • اگر سمعک باوجود تعویض باتری، باز کار نمی‌کند
 • در باتری خراب‌شده یا از جای خود کنده‌شده است
 • با تغییر ولوم، صدای سمعک تغییری نمی‌کند
 • سمعک به‌صورت مداوم صدای مزاحم (نویز) دارد
 • احساس برق‌گرفتگی در هنگام استفاده از سمعک

جهت مشاهده‌ی موارد بالا، بایستی سمعک زیمنس تعمیر شود. سمعک‌های زیمنس معمولاً بیشترین خرابی را در رسیور دارند. تعمیر رسیور سمعک زیمنس یعنی تعویض آن مشکل سمعک را حل می‌کند.

ادرس تعمیر سمعک در تهران تعمیر سمعک زیمنس

تعمیر سمعک رکستون Rexton

سمعک‌های رکستون (Rexton) از گروه سمعک‌های زیمنس هستند. تعمیرات سمعک رکستون (Rexton) بسیار متداول است و معمولاً به خاطر نفوذ رطوبت و جرم گوش دچار مشکل می‌شوند. جهت تعمیر سمعک خود می‌توانید به مرکز ما مراجعه نمایید. بیشترین موارد تعمیر سمعک رکستون در مدل داخل گوشی است. کمترین نیاز به تعمیر سمعک رکستون در مدل MOSAIC دیده می‌شود. سمعک‌های رکستون در مقایسه با سمعک‌های زیمنس در درجه پایین‌تری قرار می‌گیرند، بنابراین تعمیرات در سمعک‌های رکستون بیشتر از زیمنس است. در بیشتر موارد کار نکردن سمعک رکستون به دلیل پر شدن فیلتر داخلی آن است و  با تعویض آن، مشکل حل می‌شود و نیازی به تعمیرات نیست.

تعمیر سمعک رکستون

نمایندگی تعمیر سمعک اتیکن Oticon در تهران

سمعک های اتیکن (Oticon) نیازمند یکسری مراقبت‌ها هستند تا از خرابی آن‌ها پیشگیری شود و در آینده نیازمند تعمیرات نباشند. مراقب باشید سمعک از بلندی نیافتد یا به آن ضربه‌ای وارد نکنید: سمعک دارای اجزای بادوامی است اما هیچ وسیله‌ی الکترونیکی غیرقابل تخریب نیست. هنگامی‌که سمعک اتیکن خود را برمی‌دارید آن را در جعبه‌ی مخصوص قرار بدهید.

 • مراقبت از سمعک در فصول گرم سال: در تابستان افراد بیشتر عرق می‌کنند که باعث می‌شود رطوبت به داخل سمعک (بخصوص سمعک‌های داخل گوشی) نفوذ کند

مجموعه ما برای جلوگیری از این حالت یک پکیج تنظیف که شامل رطوبت‌گیر نیز است در اختیار کاربران سمعک قرار می‌دهد. هنگامی‌که از سمعک خود استفاده نمی‌کنید در برابر تابش مستقیم نور آفتاب قرار ندهید. به‌هیچ‌وجه سمعک را داخل ماشین نگذارید، چون پوشش سمعک پلاستیکی است و گرمای زیاد باعث ذوب آن می‌شود.

 • اگر در استخر یا کنار دریا هستید، به‌هیچ‌عنوان با دستان خیس یا ماسه‌ای خود به سمعک دست نزنید. چون شن و ماسه باعث می‌شود درگاه‌های ورودی میکروفون را مسدود کند و سمعک از کار بیافتد

سمعک‌های اتیکن (Oticon) در کوتاه‌مدت کمتر خراب می‌شوند و نیازمند تعمیر می‌شود. مراقبت درست از سمعک‌های اتیکن (Oticon) باعث می‌شود تا سال‌ها نیازی به تعمیر آن نباشد.

تعمیر سمعک اتیکن

نمایندگی تعمیر سمعک یونیترون Unitron

در زیر یک سری از شایع‌ترین مشکلات سمعک‌های یونیترون (Unitron) به همراه راه‌حل احتمالی آورده شده است. دقت کنید اگر مشکل سمعک شما حل نشد، نیازمند تعمیرات پیشرفته هستند.

 • سمعک خاموش شده است: باتری سمعک را تعویض کنید و مطمئن شوید در باتری کاملاً بسته‌شده است
 • در بعضی موارد ممکن است باتری سمعک به‌صورت اشتباهی داخل سمعک گذاشته‌شده باشد
 • محافظ میکروفون حالت برق‌گرفتگی دارد: در این مواقع حتماً با متخصص شنوایی‌سنج خود تماس برقرار کنید تا مشکل شمارا حل کند
 • سمعک فیدبک دارد: فیلتر سمعک را تعویض کنید و یا ونت آن را تمیز کنید. در بعضی موارد ممکن است تیوب سمعک آسیب‌دیده باشد
 • در سمعک‌های پشت‌گوشی ممکن است تاریخ انقضای قالب تمام‌شده باشد و نیاز به تعویض دارد

اگر سمعک یونیترون (Unitron) شما با راهکارهای بالا کار نکرد، نیازمند تعمیر است.

تعمیر سمعک یونیترون

نمایندگی تعمیر سمعک ویدکس

سمعک ویدکس ساخت کشور دانمارک است. در صورتیکه مشکلات زیر را با سمعک ویدکس داشته باشید نیازمند تعمیر هستید:

 • بعضی‌اوقات سمعک به‌صورت ناگهانی خاموش می‌شود
 • سمعک بعد از چند ساعت کار ضعیف می‌شود
 • شنیدن صدای نویز داخل سمعک
 • ولوم کنترل سمعک کار نمی‌کند
 • سمعک بعضی‌اوقات سوت می‌زند

به دلیل ظرافت سمعک‌های ویدکس، تعمیر آن بایستی با دقت زیاد انجام شود. بیشترین موارد تعمیر سمعک ویدکس مربوط به درب باتری آن است. درب باتری در سمعک‌های ویدکس زود خراب می‌شود و نیاز به تعویض پیدا می‌کند. متأسفانه در سال‌های اخیر واردات سمعک ویدکس با مشکل مواجه شده است و نبود قطعه، تعمیرات آن را با چالش جدی روبه‌رو کرده است. 

نمایندگی تعمیر سمعک فوناک (Phonak) در تهران

سمعک فوناک (Phonak) یکی از سمعک‌های خوب کشور سوئیس است. در همه‌ی سمعک‌ها ممکن است مشکلاتی به وجود آید که سمعک به‌درستی کار نکند و نیازمند تعمیر شود. هرگونه تغییرات در عملکرد سمعک نیازمند تعمیر یا سرویس است. تعمیر به‌موقع سمعک فوناک (Phonak) موجب می‌شود از هزینه‌های گزاف در آینده جلوگیری شود.

توجه شود هنگام تعمیر سمعک فوناک، کلیه‌ی کارها کنترل کیفی می‌شوند و در صورت وجود هرگونه مشکل، دوباره سمعک به لابراتوار فرستاده می‌شود. جهت تعمیر سمعک‌های فوناک با ما تماس بگیرید. سمعک‌های فوناک معمولاً در کارکردهای بالا نیازمند تعمیر می‌شوند؛ اما اگر کاربر به‌درستی از آن استفاده نکند ممکن است در کوتاه‌مدت نیز موجب خرابی شوند. انجام سرویس‌های دوره‌ای منظم باعث می‌شود طول عمر سمعک‌های فوناک بیشتر شود و کمتر نیاز به تعمیر آن باشد.

تعمیر سمعک فوناک

تعمیر سمعک بلتون

سمعک‌های بلتون یکی از مجموعه برندهایی است که هنوز به‌صورت مستقل تولید می‌شود و جزو سمعک‌های باکیفیت دنیا است. سمعک‌های بلتون اولین بار در سال 1940 اقدام به تولید انبوه وسایل کمک شنوایی کرد. قوی‌ترین سمعک بلتون، نوع بولد Bold است که برای افت شنوایی عمیق استفاده می‌شود. مجموعه‌ی جهان سمعک تعمیرات کلیه‌ی سمعک‌های برند بلتون را انجام می‌دهد. جهت تعمیر سمعک بلتون با ما تماس بگیرید.

تعمیر سمعک تهران

تعمیر سمعک برنافون

اولین بار سمعک برنافون در سال 1946 مانند سمعک فوناک در کشور سوئیس تولید شد. سمعک‌های برنافون جزو سمعک‌های بادوام بالا و کیفیت قابل‌توجه هستند. برند برنافون نیز مانند فوناک کمتر نیازمند تعمیر می‌شود مگر اینکه کاربر به‌درستی از آن استفاده نکند. تعمیرات سمعک برنافون در مرکز ما پذیرفته می‌شود. جهت تعمیر سمعک برنافون با ما تماس بگیرید.

تعمیر سمعک عینکی

سمعک‌های دسته‌ی عینکی یک عیب بزرگی دارند این است در صورت نیاز بایستی بینایی‌سنج و شنوایی‌سنج مجبور هستند باهم کار کنند تا مبدل عینکی سمعک مطابق با فریم عینک دربیاید. همچنین در این حالت، اگر سمعک یا دسته‌ی عینک بشکند، هردوی این وسایل براي کاربر بدون استفاده خواهد بود، مگر اینکه تعمیرات لازم صورت بگیرد. تعمیر سمعک‌های عینکی کاری بسیار تخصصی و حرفه‌ای است.

تعمیر سمعک داخل گوشی

سمعک‌های ITC و ITE که جزو سمعک‌های داخل گوشی هستند همیشه در معرض مستقیم جرم گوش قرار دارند. قسمتی از سمعک که در معرض مستقیم جرم گوش قرار دارد، رسیور آن است. البته قبل از رسیور ما یک فیلتر محافظ داریم که در صورت تعویض ماهیانه آن، رسیور نیز دوام بیشتری خواهد داشت. البته مشکلات مربوط به تعمیرات در سمعک‌های داخل گوشی کاملاً نامرئی بیشتر از سمعک‌های  داخل گوشی معمول هستند.

 یکی دیگر از عوامل دیگر که باعث می‌شود سمعک‌های داخل گوشی بیشتر تعمیر شوند، این است که این سمعک‌ها توسط دست انسان ساخته می‌شود و مانند سمعک‌های پشت‌گوشی توسط دستگاه‌های تمام‌خودکار و رباتیک ساخته نمی‌شود.

مرکز تعمیر سمعک در تهران

تعمیر سمعک نامرئی

شرایط و نحوه تعمیر سمعک نامرئی

 • با توجه به این‌که سمعک نامرئی وسایل الكترونیكی می‌باشند ممكن است پس از مدتی نیاز به سرویس و تعمیر داشته باشند
 • شرایط و نحوه استفاده از سمعك و نحوه نگهداری از سمعك در طول عمر سمعك تأثیر مستقیم دارد
 • معمولاً سمعك‌هایی كه به‌درستی استفاده شوند و به‌صورت دوره‌ای سرویس شوند نیازی به تعمیر نخواهند داشت در حال حاضر در كلینیك جهان سمعک برای سمعك‌های هوشمند نامرئی یک سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش ارائه می‌شود
 • در طول مدت گارانتی سمعك به‌طور رایگان تنظیم و تعمیر می‌شود

 نکات افزایش طول عمر سمعک نامرئی

 •  از باطری‌های استاندارد استفاده كنید
 • سمعك را در معرض رطوبت و محیط‌های پر از گردوخاک و غبار قرار ندهید
 • سمعك را در معرض اشعه‌ی MRI و سی‌تی‌اسکن و رادیولوژی قرار ندهید
 • مراقب باشید به سمعك آسیب فیزیكی وارد نشود
 • در سمعک‌های داخل گوشی مرتباً جلوی فیلتر سمعک را با برس و فرچه مخصوص تمیز كنید تا جرم گوش وارد بلند‌گو نشود و در صورت لزوم فیلتر سمعک را تعویض كنید

تعمیر سمعک داخل گوشی itc

علت قطع شدن صدای سمعک یا روشن نشدن آن

 • باتری ضعیف
 • محل اتصال باتري کثیف است
 • محل اتصال باتري سولفاته و ساییده شده است
 • نوك رسیور یا سوراخ صوتی گرفته‌شده است
 • مشکل می‌تواند ناشی از فیلتر سمعک باشد
 • سوراخ ورودي میکروفون گرفته‌شده است.
 • نقص میکروفن
 • نقص تقویت‌کننده یا مبدل
 • ایرادات مربوط به تنظیمات سمعک
 • نقص مربوط به مدار پردازشی سمعک که نیازمند تعمیر است
 • جداشدگی تیوب متصل به میکروفن از هر دو انتها
 • پوسته‌ی سمعک شل است
 • جرم گوش بر روي سمعک فشار می‌آورد و آن را از دیواره‌ی مجرا دور می‌کند
 • جرم گوش صدا را به داخل ونت یا شکاف نشتی هدایت می‌کند
 • ونت خیلی بزرگ است، یا ونت به داخل سمعک افتاده است، یا ونت خیلی نزدیک سوراخ میکروفن است یا لاله‌ی گوش بیش‌ازحد در نزدیکی ونت قرار دارد
 • میکروفن یا رسیور با همدیگر و یا با قاب سمعک برخورد دارند
 • جداشدگی تیوب رسیور در هر سمت
 • قالب گوش به گونه‌ی نامناسبی در داخل گوش قرارگرفته است
 • قالب مثل قبل، به‌خوبی داخل گوش قرار نمی‌گیرد
نمایندگی تعمیر سمعک
انواع سمعک

هزینه تعمیر سمعک

هزینه‌های مربوط به تعمیر سمعک کاملاً مربوط به نوع تعمیرات و قطعات تعویضی آن است.

مجموعه ما معمولاً قبل تعمیر سمعک هزینه‌ی آن را به فرد اعلام می‌کنند. هزینه‌ی تعمیر سمعک بر اساس کارهای انجام‌شده روی سمعک دارد. در بعضی مواقع تعمیر سمعک ازنظر هزینه منطقی به نظر نمی‌آید.  مجموعه‌ی جهان سمعک همه‌ی برندهای سمعک‌های روز دنیا از قبیل ویدکس، Audio service، برنافون، فوناک را تعمیر می‌کند و هزینه‌ی آن نیز بستگی به مشکلات سمعک دارد.

در کشورهای خارجی رقم تعمیرات برای سمعک‌های با کارکرد زیر 5 سال حدود 95 دلار و برای سمعک‌های با کارکرد بیشتر از 5 سال 190 دلار به ازای هر سمعک است. البته این مقدار هزینه در ایران به‌مراتب کمتر است. در بعضی مواقع که سمعک در دوره‌ی گارانتی است، سمعک ممکن است تعویض با نو شود که هزینه آن بسیار پایین است.

هزینه تعمیر انواع سمعک

هزینه‌ی تعمیر سمعک‌ها به‌خصوص نوع نامرئی بر اساس نوع تعمیر و قطعات تعویضی آن دارد. هزینه تعمیر سمعک همچنین بستگی به مدل سمعک و قطعات آن دارد. معمولاً تعمیر و تعویض میكروفون و رسیور هزینه زیادی ندارد ولی درصورتی‌که آمپلی‌فایر سمعک دچار آسیب شود هزینه تعمیر و تعویض ممكن است بسیار بالا باشد.

هزینه تعمیر سمعک در سال 1402

هزینه‌ی تعمیر سمعک از حداقل 100 هزار تومان شروع می‌شود و بسته به میزان مشکل بیشتر می‌شود. هزینه تعویض با نو سمعک هنگامی‌که در دوره‌ی گارانتی باشد ممکن است 2 الی 5 میلیون تومان باشد.

تعمیر سمعک در منزل

در صورت خرابی مختصر سمعک، تعمیر آن را می‌توان در منزل انجام داد. اگر سمعک روشن نمی‌شود در وهله اول باتری سمعک را چک کنید و سعی کنید باتری نو داخل آن بیندازید. درصورتی‌که سمعک بعد از تعویض باتری کار نمی‌کند بایستی فیلتر سمعک را بررسی کنید. تمام مدل سمعک‌ها دارای فیلتر هستند.
تنها در این دو شرایط بالا می‌توانید سمعک خود را در منزل تعمیر کنید و در غیر این صورت بایستی سمعک در لابراتوار بازشده و با کمک دستگاه‌های مخصوص عیب‌یابی شود.
به دلیل پیچیده و ریز بودن ساختار سمعک، پیشنهاد ما این است هیچ‌وقت سمعک را در منزل دست‌کاری نکنید.

نکاتی برای جلوگیری از تعمیر سمعک و افزایش طول عمر آن

 • در هنگامی‌که از سمعک‌ها استفاده نمی‌کنید، برای طولانی شدن عمر باتری، سمعک‌ها را خاموش‌کنید
 • در هنگامی‌که به مدت طولانی از سمعک‌ها استفاده نمی‌کنید، باتری را از داخل سمعک بیرون آورید
 • سمعک را در برابر گرمای زیاد و در معرض نور آفتاب قرار ندهید. برای خشک‌کردن سمعک‌ها، آن‌ها را داخل ماکروویو قرار ندهید. انواع گوناگون تشعشعات مانند اشعه‌ی ایکس و ام آر آی، ممکن است به سمعک شما آسیب برساند
 • به هنگام آزمایش با اشعه‌ی ایکس یا ام آر آی، سمعک‌ها را از گوش خود بیرون آورید
 • تشعشعات ضعیف مانند تشعشعات رادیویی یا گیت‌های امنیتی فرودگاه به سمعک‌های شما آسیبی نمی‌رساند
 • سمعک‌هایتان را به‌دوراز رطوبت بالا نگه‌دارید
 • در زیر دوش آب، به هنگام آرایش و هنگام استفاده از عطر، کرم، اسپری و لوسیون از سمعک استفاده نکنید
  نشت مواد از داخل باتری سمعک موجب آسیب به سمعک می‌شود

علت خرابی سمعک 

چرا سمعک خراب می‌شود؟ سؤال اکثر کاربران سمعک در مورد خرابی آن است اما باید توجه داشته باشید که سمعک یک وسیله‌ی الکتریکی است و طبیعتاً ممکن است در طی استفاده از آن نیازمند سرویس یا تعمیرات باشد. به دلیل کوچکی آن تعمیرات را با مشکل مواجه می‌کند و هم اینکه چون کار پردازش صدا را انجام می‌دهد، تعمیرات آن نیازمند کار تخصصی است. قطعات سمعک شامل میکروفون، مدار پردازش گر (برد) و یک رسیور بوده و خرابی سمعک مربوط به این قطعات است.

رعایت نکات مهم برای جلوگیری از خرابی سمعک 

سمعک خود را تمیز نگه‌دارید

افرادی که از سمعک داخل گوشی استفاده می‌کنند، سمعک در معرض جرم گوش قرار می‌گیرد. سمعک را روزانه تمیز کنید. بعضی‌اوقات به خاطر جرم گوش یا پر بودن فیلتر سمعک، ممکن است سمعک کار نکند و با تمیز کردن مشکل حل می‌شود. معمولاً سمعک با این مشکل هنگام استفاده، سوت می‌کشد یا ظاهراً خاموش است.

گوش‌های خود را تمیز نگه‌دارید

همان‌طور که بایستی سمعک را روزانه تمیز کرد، نظافت گوش و مجرای گوش را نیز باید رعایت کرد. توجه داشته باشید تمیز نگه‌داشتن سمعک و گوش باعث کاهش خرابی سمعک شده و کمتر به سرویس کردن آن نیاز پیدا می‌کنید.

از خیس شدن سمعک جلوگیری کنید 

اگر سمعک به‌صورت طولانی‌مدت در معرض رطوبت قرار گیرد موجب خرابی آن می‌شود. هنگامی‌که سمعک به‌صورت روزانه در گوش فرد قرار دارد، در معرض ترشحات گوش قرار می‌گیرد، بنابراین لازم است شبانه و هنگام خواب محفظه‌ی باطری را بازکرده تا هوا به داخل سمعک جریان یابد. اگر در یک منطقه مرطوب زندگی می‌کنید یا ورزشکار هستید، می‌توانید با تهیه پکیج تنظیف سمعک خود را از رطوبت دورنگه دارید.

خرابی سمعک های پشت گوشی

سمعک‌های پشت‌گوشی به دلیل اینکه مستقیماً داخل گوش قرار نمی‌گیرند کمتر در برابر جرم گوش بوده و خرابی آن‌ها نسبت به سایر مدل‌های سمعک کمتر است. رطوبت و عرق کردن می‌تواند سمعک پشت‌گوشی را خراب کند و حتی بسوزاند. پیشنهاد ما این است در فصول گرما شب‌ها سمعک را داخل رطوبت‌گیر مخصوص قرار دهید تا رطوبت احتمالی داخل سمعک کاملاً رفع شود. تنها خرابی سمعک‌های پشت‌گوشی مربوط به شلنگ قالب است که آن‌هم کاملاً مصرفی بوده و ارتباطی به استفاده‌کنندگان سمعک ندارد و جای نگرانی نیست.
خرابی سمعک‌های پشت‌گوشی در صورت احتمالی می‌تواند ناشی از رسیور یا بلندگو باشد که با تعویض آن مشکل رفع می‌شود. پیشنهاد ما برای جلوگیری از خرابی سمعک‌های پشت‌گوشی، سرویس‌های دوره‌ای است.

تعمیر سمعک در تهران
تعمیر و خرابی سمعک

چه موقع سمعک ارزش تعمیر ندارد؟

زمانی که یک سمعک در طول مدت کوتاهی پارها خراب می‌شود و نیازمند تعمیر می‌شود، کاربر سمعک باید به فکر تهیه‌ی سمعک جدید باشد. چون تعمیرات سمعک بعد از مدتی هزینه‌بر بوده و بهتر است به‌جای هزینه‌های زیاد جهت تعمیر سمعک، به فکر تعویض آن باشد.

با سرویس دوره ای سمعک، کمتر به تعمیر آن نیاز پیدا خواهید کرد

سرویس های دوره ای سمعک شامل چه مواردی است؟

معمولاً بهتر است سمعک را هر 6 ماه یک‌بار سرویس شوند تا تعمیرات احتمالی آن کمتر شود. این سرویس‌ها در دوران گارانتی کاملاً رایگان است. هنگام سرویس، تمام قطعات سمعک ازنظر کارکرد و کیفیت آن بررسی می‌شود و در صورت ضعف، تعویض می‌شود. در بعضی موارد نیز سمعک تعویض با نو می‌شود. سرویس به‌موقع سمعک موجب طول عمر بیشتر آن می‌شود.

مدت زمان تعمیر سمعک چقدر است؟

زمان لازم برای تعمیر سمعک کاملاً بر اساس مشکل و ایرادات سمعک است. معمولاً سمعک‌هایی تعمیر اساسی لازم داشته باشند حداقل ده روز طول می‌کشد. سعی ما بر این است كه با حداقل هزینه و در سریع‌ترین زمان ممكن سمعك تعمیر نموده و تنظیم كرده و تحول دهیم.

آموزش تعمیر سمعک

تعمیر سمعک شامل سرویس‌های دوره‌ای، تعویض قطعات داخل سمعک و تعویض تیوب سمعک است. آموزش تعمیرات سمعک در ایران به‌صورت تخصصی انجام نمی‌شود و صرفاً افرادی که این کار را انجام می‌دهند، دوره‌هایی در خارج از کشور مانند آلمان دیده‌اند. البته که تعمیرات جزئی سمعک را می‌توان آموزش داد.

سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند متخصص شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی سنجی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

2 پاسخ