تعمیرات سمعک

تعمیرات سمعک یکی از مواردی است که استفاده کنندگان از سمعک ممکن است در طول استفاده از آن، نیاز داشته باشند. اما سوال اینجاست آیا همه ی سمعک ها ارزش تعمیر دارند؟

تعمير سمعک:

سمعك يك وسيله الكترونيكي پيچيده و حساس است و نیازمند تعمیرات خاص بوده  و بدليل اينكه ساعات زيادي در گوش قرار مي گيرد بسيار آسيب پذير مي باشد . گرد و غبار , ميگرو ارگانيسمها , جرم گوش , رطوبت و ضربه به راحتي مي توانند به سمعك آسيب بزنند و حتي استفاده از اسپري مو نيز مي تواند باعث خرابي سمعك شود.

گارانتی سمعک

هنگام تهيه سمعك توجه به گارانتي و خدمات آن و نيز اطمينان از معتبر بودن برند سمعك ضروريست . تعميرات سمعك كاملا تخصصي مي باشد بنابراين از مراجعه به افراد غير متخصص جدا خودداري نمائيد و از هر گونه دستكاري سمعك پرهيز نموده و هنگام تهيه سمعك از جهان سمعک و بروز مشكل، حتما به كلينيك مراجعه نماييد و يا بصورت تلفني و با هماهنگي با ما , از مراكز معتبر در اين زمينه مطلع شويد .

جهان سمعک و لابراتوار مجهز تعمیرات سمعک

كلينيك جهان سمعک یکی از مراکز تعمیر سمعک در تهران است که مجهز به لابراتوار تخصصی و مجهزي بوده و عيب يابي سمعک و سپس تعمير آن توسط تكنيسين هاي دوره ديده انجام  مي گيرد و در صورتي كه مشكل سمعك وسيع تر باشد، جهت تعمير اساسي به لابراتوار پيشرفته ارجاع داده مي شود و پس از رفع عيب و تست سمعك با دستگاهاي مدرن و كنترل نهايي به كلينيك عودت داده خواهد شد. از آنجائيكه ممكن است تعمير سمعك بيش از چند روز نياز به زمان داشته باشد به شما توصيه مي شود حتما سمعك یدک داشته باشيد تا در اين گونه مواقع دچار مشكل نشوید. مجموعه ی ما دارای دو شعبه در مرکز (مطهری) و غرب (صادقیه) تهران است.

رفع عیب سمعک هاي معیوب:

متخصصین معمولا تعمیرات اصلی را بر روي سمعک ها انجام نمیدهند. اگرچه بسیاري از تعمیرات جزیی هستند و میتوان آنها را تشخیص و انجام داد. همچنین وقتی بیماري یک سمعک معیوبی را برمیگرداند، معمولا این متخصص بالینی میباشد که باید تصمیم بگیرید که آیا سمعک را براي انجام تعمیرات یا جهت انجام بعضی کارها به لابراتور بفرستد. معمولا وقتی که امکان انجام تعمیرات جزیی در چند دقیقه وجود دارد، ارسال سمعک به لابراتور کار بیهوده اي خواهد بود و هزینه ي گزافی را در پی خواهد داشت.

وقتی نقایص سمعک تشخیص داده میشود، این مساله بسیار مهم است که بین نویز، اعوجاج و تداخل تمایز ایجاد گردد:

 • نویز، بخش ناخواسته اي است که در خروجی سمعک وجود دارد و باید روشن گردد که آیا آن به خاطر نویزي است که از بیرون وارد سمعک شده است یا خیر. شاید این صدا کاملا از درون سمعک برخاسته باشد که در این مورد، آن را به عنوان نویز داخلی در نظر میگیرند یا ممکن است به خاطر تقویت نویز بیرونی باشد (مثلا نویز دستگاه خنک کننده ي هوا) و یا شاید از منبع غیر اکوستیکی بیرونی نشات گرفته باشد که در این حالت، آن را به عنوان تداخل در نظر میگیرند.
 • تداخل وجود نویزي در خروجی سمعک است که دست پرورده ي وجود میدان مغناطیسی، الکترواستاتیکی و یا الکترومغناطیسی در نزدیکی سمعک میباشد.
 • اعوجاج قسمت ناخواسته اي از خروجی است که فقط در هنگام تقویت سیگنال وجود دارد. معمولا به صورت سیگنالی با کیفیت بد شنیده میشود، تا اینکه به صورت چیز اضافی همراه با، یا بدون، سیگنال باشد.

در طراحی سمعک ها، توجه زیادي به مساله ي ایجاد تداخل از سوي دیگر وسایل الکترونیکی معطوف شده است.

چه موقع سمعک ارزش تعمیر ندارد؟

زمانیکه یک سمعک در طول مدت کوتاهی بارها خراب می شود و نیازمند تعمیر می شود، کاربر سمعک باید به فکر تهیه ی سمعک جدید باشد. چون تعمیر سمعک بعد از مدتی هزینه بر بوده و بهتر است به جای هزینه های زیاد جهت تعمیر سمعک، به فکر تعویض آن باشد.

تعویض تیوب قالب سمعک:

معمولا نیاز به تعویض تیوب قالب گوش پیش می آید و انجام آن خیلی راحت است. براي این کار، ابتدا با مقداري مته کاري، سوراخ قالب گشاد شود، داخل را با مته چند بار و خیلی خوب تراشیده شود و با استفاده از حلال، هر گونه چسب یا مواد زاید ناشی از مته کاري را پاك کنیم .  مطمئن شوید که انتهاي بیرونی تیوب تا شده، به سمت بالا و درست در جلوي لاله ي گوش باشد. اگر جهت تیوب خیلی به سمت عقب باشد، وقتی سمعک به آن وصل شود، فشار زیادي بر جلوي لاله ي گوش وارد میآورد. اگر تیوب خیلی به سمت جلو باشد، سمعک را از بالاي گوش فرد بلند و خارج خواهد کرد.

تعمیر سمعک زیمنس:

سمعک های زیمنس مواقعی که ایرادات زیر به وجود آید، نیازمند تعمیر است:

 • بعضی اوقات به صورت ناگهانی صدای آن قطع می شود و سمعک کار نمی کند.
 • در ساعات آخر روز کارکرد سمعک پایین می آید.
 • هنگام استفاده از سمعک، صدای خش خشی را داخل گوش ایجاد می کند.
 • دکمه ی کنترل صدا بعضی اوقات کار نمی کند.
 • سمعک اکثر اوقات سوت می زند.
 • اگر سمعک با وجود تعویض باتری، باز کار نمی کند.
 • در باتری خراب شده یا از جای خود کنده شده است.
 • با تغییر ولوم، صدای سمعک تغییری نمی کند.
 • سمعک به صورت مداوم صدای مزاحم (نویز) دارد.
 • احساس برق گرفتگی در هنگام استفاده از سمعک.

تعمیرات سمعک اتیکن:

سمعک های اتیکن نیازمند یکسری مراقبت ها هستند تا از خرابی آنها پیشگیری شود و در آینده نیازمند تعمیرات نباشند.

 • مراقب باشید سمعک از بلندی نیافتد یا به آن ضربه ای وارد نکنید: سمعک دارای اجزای با دوامی است اما هیچ وسیله ی الکترونیکی غیر قابل تخریب نیست. هنگامی که سمعک خود را برمیدارید آن را در جعبه ی مخصوص قرار بدهید.
 • مراقبت از سمعک در فصول گرم سال: در تابستان افراد بیشتر عرق می کنند که باعث می شود رطوبت به داخل سمعک ( بخصوص سمعک های داخل گوشی) نفوذ کند. مجموعه ما برای جلوگیری از این حالت یک پکیج تنظیف که شامل رطوبت گیر نیز است در اختیار کاربران سمعک قرار می دهد. هنگامی که از سمعک خود استفاده نمی کنید در برابر تابش مستقیم نور آفتاب قرار ندهید. به هیچ وجه سمعک را داخل ماشین نگذارید، چون پوشش سمعک پلاستیکی است و گرمای زیاد باعث ذوب آن می شود.
 • اگر در استخر یا کنار دریا هستید، به هیچ عنوان با دستان ماسه ای خود به سمعک دست نزنید. چون شن و ماسه باعث می شود درگاه های ورودی میکروفون را مسدود کند و سمعک از کار بیافتد.

تعمیر سمعک های یونیترون:

در زیر یکسری از شایعترین مشکلات سمعک های یونیترون به همراه راه حل احتمالی آورده شده است. دقت کنید اگر مشکل سمعک شما حل نشد، نیازمند تعمیر است.

 1. سمعک خاموش شده است: باتری سمعمک را تعویض کنید و مطمئن شوید در باتری کاملا بسته شده است. در بعضی موارد ممکن است باتری سمعک به صورت اشتباهی داخل سمعک گذاشته شده باشد.
 2. محافظ میکروفون حالت برق گرفتگی دارد: در این مواقع حتما با متخصص شنوایی سنج خود تماس برقرار کنید تا مشکل شما را حل کند.
 3. سمعک فیدبک دارد: فیلتر سمعک را تعویض کنید و یا ونت آن را تمیز کنید. در بعضی موارد ممکن است تیوب سمعک آسیب دیده باشد. در سمعک های پشت گوشی ممکن است تاریخ انقضای قالب تمام شده باشد و نیاز به تعویض دارد.

تعمیر فوری سمعک:

در نظر  داشته باشید سمعک قسمتی از زندگی شماست. بخاطر همین کلینیک تخصصی جهان سمعک تلاش می کند در کوتاهترین زمان ممکن، سمعک شما را تعمیر کرده و تحویل شما دهد. مجموعه ی جهان سمعک انواع دیگر برند های سمعک های روز دنیا  از قبیل ویدکس، Audio service، برنافون، فوناک را تعمیر می کند و هزینه ی آن نیز بستگی به مشکلات سمعک دارد. در کشورهای خارجی رقم تعمیرات برای سمعک های با کارکرد زیر ۵ سال حدود ۹۵ دلار و برای سمعک های با کارکرد بیشتر از ۵ سال ۱۹۰دلار به ازای هر سمعک است. البته این مقدار هزینه در ایران به مراتب کمتر است.

باتري سمعك :

تمامي سمعكها براي روشن شدن نياز به باتري دارند و بنا به نوع سمعك اندازه آن نيز متفاوت است معمولا باتري سمعك ها در چهار اندازه متفاوت عرضه مي شوند . طول عمر باتري به ميزان كم شنوايي و مدت زمان استفاده از سمعك و نوع آن بستگي دارد و معمولا بين ۵ تا ۱۴ روز است بهتر است هميشه باتري اضافه همراه داشته باشيد. 

 • برچسبی که بر روي باتري هاي روي – هوا وجود دارد، مانع از رد شدن هوا به سمت الکترود روي میشود. تا زمانی که این برچسب برداشته نشود، باتري کار نخواهد کرد، اما وقتی برداشته شود، باتري داراي عمر در حدود فقط چند روز خواهد داشت.
 • اگر برچسب به خوبی باتري را نشت بندي کرده باشد، باید زمانی را فرصت داد تا هوا به داخل باتري نفوذ کند، در غیر این صورت، باتري بلا استفاده خواهد ماند. براي این کار بهتر است چند دقیقه قبل از اینکه باتري در داخل سمعک گذاشته شود، برچسب آن زودتر جدا شود.
 • اگر سمعک براي مدتی (هفته ها یا ماه ها) بلااستفاده مانده است، براي اینکه از سمعک (و به ویژه اتصالات باتري آن) در برابر احتمال نشت مواد موجود در داخل باتري به بیرون و پدیده ي ساییدگی محافظت شود، باید باتري از داخل آن برداشته شود.
 •  براي سمعک های پر قدرت، شایسته است که عمر باتري بررسی شود و با باتري پر قدرت می توان کیفیت صوتی سمعک را به طور چشم گیری بالا برد.
 • سمعک هاي پر قدرت به بیشترین جریان نیاز دارند و درباره ي بعضی از باتري ها این طور تبلیغ میگردد که قادر هستند جریآن هاي بالایی را براي این گونه سمعک ها تولید کنند، بدون اینکه ولتاژ زیادي را از دست بدهند.

نحوه گذاشتن باتری سمعک

وقتي كه آنرا درون سمعك مي گذاريد دقت كنيد سمت ( + ) باتري با سمت (-) محفظه باتري مطابقت داشته باشد در غير اينصورت سمعك كار نمي كند . پس از گذاشتن باتري اگر در باتري بسته نشود امكان دارد كه آنرا بر عكس قرار داده باشيد باتري را خارج كرده و به نحو صحيح قرار دهيد در غير اينصورت ممكن است در سمعك از لولا بشكند . باتري هاي سمعك هم با شماره و هم از طريق رنگ كد گذاري مي شوند سعي كنيد شماره و يا رنگ آنرا به خاطر بسپاريد . باتري ها با مارك هاي مختلف و كيفيت هاي مختلف در بازار موجود مي باشند باتري هاي ريوواك و زيمنس را به سبب عمر طولاني آنها به شما توصيه مي كنيم .

سرویس های دوره ای سمعک شامل چه مواردی است؟

معمولا بهتر است سمعک را هر ۶ ماه یکبار سرویس شوند. این سرویس ها در دوران گارانتی کاملا رایگان است. هنگام سرویس، تمام قطعات سمعک از نظز کارکرد و کیفیت آن بررسی می شود و در صورت ضعف، تعویض می شود. در بعضی موارد نیز سمعک تعویض با نو می شود.

 

تعمیرات سمعک عینکی:

سمعک هاي دسته ي عینکی یک عیب بزرگی دارند این است در صورت نیاز بایستی بینایی سنج و شنوایی سنج مجبور هستند با هم کار کنند تا مبدل عینکی سمعک مطابق با فریم عینک دربیاید. همچنین در این حالت، اگر سمعک یا دسته ي عینک بشکند، هر دوي این وسایل براي کاربر بدون استفاده خواهد بود، مگر اینکه تعمیرات لازم صورت بگیرد. متخصص شنوایی باستی اطلاعاتی را درباره ي تعمیرات، ضمانت، نحوهي نگهداري، هزینه ي خدمات، گرفتن باتري و گروه هاي پشتیبانی کننده ي مشتري در اختیار فرد قرار دهد.

تعمیر سمعک هاي نیمه پیش ساخته، نیمه سفارشی:

سمعک هاي ITC و ITE که شامل یک قسمت پیش ساخته به همراه پوسته ي سفارشی سمعک هستند، با نام سمعک هاي نیمه پیش ساخته یا نیمه سفارشی معروف هستند. قسمت پیش ساخته معمولا به جاي اینکه به پوسته ي سمعک چسبانده شود، به داخل آن چفت میشود. این مساله موجب انجام سریعتر و ارزانتر تعمیرات میشود و برعکس سمعک هاي سفارشی، در هنگام تعمیر به پوسته ي گوش و یا صفحهي بیرونی سمعک آسیبی وارد نمی آید. عیب چنین سمعک هایی این است که چون ترتیب قطعات را نمیتوان بر اساس هندسه ي خاص گوش فرد چید، معمولا سمعک نیمه پیش ساخته بزرگتر از یک سمعک سفارشی با همان قطعات است.

گستره اي از سمعک هاي کاملا سفارشی تا کاملا پیش ساخته وجود دارد. در سمتی از این گستره که سمعک ها کاملا سفارشی هستند، میتوان جایگاه هر قطعه ي اصلی را نسبت به دیگر قطعه ي اصلی تغییر داد و شرکت سازنده براي هر فردي قطعات مناسب را برمیگزیند. در سمت دیگر این گستره که سمعک ها کاملا پیش ساخته هستند، کل سمعک به صورت کاملا استاندارد ساخته میشود.

اگر خروجی صوتی سمعک ضعیف است می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • باتري ضعیف
 • محل اتصال باتري کثیف است
 • محل اتصال باتري سولفاته و ساییده شده است
 • نوك رسیور یا سوراخ صوتی گرفته شده است
 • مشکل می تواند ناشی از فیلتر سمعک باشد
 • سوراخ ورودي میکروفن گرفته شده است
 • نقص میکروفن
 • نقص تقویت کننده یا مبدل
 • ایرادات مربوط به تنظیمات سمعک
 • نقص مربوط به مدار پردازشی سمعک
 • جداشدگی تیوب متصل به میکروفن از هر دو انتها
 • پوسته ي سمعک شل است
 • جرم گوش بر روي سمعک فشار می آورد و آن را از دیواره ي مجرا دور میکند
 • جرم گوش صدا را به داخل ونت یا شکاف نشتی هدایت میکند
 • ونت خیلی بزرگ است، یا ونت به داخل سمعک افتاده است، یا ونت خیلی نزدیک سوراخ میکروفن است یا لالهي گوش بیش از حد در نزدیکی ونت قرار دارد
 • میکروفن یا رسیور با همدیگر و یا با قاب سمعک برخورد دارند
 • جداشدگی تیوب رسیور در هر سمت
 • قالب گوش به گونه ي نامناسبی در داخل گوش قرار گرفته است
 • قالب مثل قبل، به خوبی داخل گوش قرار نمیگیرد (به ویژه سمعک هایی که ونت ندارند)

نقش متخصص شنوایی در تعمیرات سمعک:

هر متخصص شنوایی باید سر رشته اي کلی  و جامع در مورد سمعک داشته باشد. متخصص شنوایی شناس باید انواع گوناگون بهره هاي سمعک را بداند و با شیوه هاي مختلف نمایش عملکرد سمعک آشنا باشد. اگرچه اجزاي اصلی سمعک ها (مبدلها، تقویت کننده ها و باتري ها) به شکل هاي مختلفی در طول یک قرن گذشته وجود داشته است، اما بهبودي اساسی در کیفیت آنها و کاهش بارزي در اندازه ي آنها در طول این مدت رخ داده است. این نوع پیشرفت هاي فنی این امکان را به متخصصین تجویز سمعک داده است تا بتواند تقویت را به شیوه هاي پیشرفته و موثري فراهم آورد.

تعمیرات قالب سمعک:

قالب هاي گوشی، قالب هایی هستند که در نتیجه ي یک فرایند دو مرحله اي حاصل میشوند. در یک مرحله، قالب اولیه از گوش گرفته میشود و در مرحله ي دوم، قالب گوش از روي قالب اولیه ساخته میشود. گاهی اوقات ممکن است نیاز فوري و آنی به قالب گوش وجود داشته باشد، مثلا در مواقعی همچون انتظار براي انجام تعمیرات و نیاز به استفاده از قالب موقتی گوش، بیمار عجله دارد، استفاده از قالب براي انجام ارزیابی دقیق و بهینه، استفاده در جلسات مربوط به تجویز و پیگیري و ارزیابی هاي بعدي. در زیر چندین شیوه براي ساخت و ایجاد قالب آنی گوش معرفی میگردد که اولین مورد جزو رایج ترین شیوه هاي استفاده شده تاکنون میباشد:

 • از سمعکی استفاده کنید که براي تجویزهاي آنی طراحی شده اند. معمولا این گونه سمعک ها داراي یک تیوب باریک خم شده (که در دو یا چهار طول مختلف موجود است) می باشد و به انتهاي این تیوب یک سر گنبدي باز یا بسته (که در دو تا چهار قطر مختلف موجود است) وصل میشود.
 • قالب گوش سفارشی را میتوان در چند دقیقه و با تهیه ي قالب اولیه و با استفاده از مواد سیلیکونی دو بخشی ساخت.

تغییر و تعمیر قالب گوش و پوسته ي سمعک:

رایجترین دلایل مربوط به تغییر یا تعمیر قالب سمعک گوش و پوسته ي سمعک به شرح زیر است:

 • زایده ي نگهدارنده ي هلیکس برادشته میشود تا قرار دادن قالب در گوش راحت و آسانتر شود؛
 • طول مجراي قالب کوتاهتر شود یا نوك آن پرداخت گردد
 •  قسمت مربوط به شیار بین تراگوس، حواشی و اطراف صدفه یا قسمت مجراي قالب تراشیده و برداشته میشود تا به این نقاط از گوش فشار وارد نشود؛
 •  ونت کوتاهتر یا گشادتر میشود تا اثر انسداد کاهش یابد؛
 • ونت بسته میشود تا فیدبک از بین برود؛
 • قسمت مجراي قالب چاقتر میگردد تا فیدبک کم شود؛ و
 •  تیوب شل شده یا سفت شده تعویض میگردد.

قالب گوش یا پوستهي سمعک را میتوان در مطب و با کمک ابزار و مواد مناسب تغییر داد. براي کمتر کردن اثر انسداد قالب هاي گوش و پوسته ي سمعک ها میتوان قطر ونت را بزرگتر و اندازه ي ونت را کوتاهتر کرد و یا هر دو کار را با هم انجام داد. قطر ونت را به راحتی میتوان با مته کاري یا تراشیدن بزرگتر کرد. طول ونت را میتوان با تراشیدن و برداشتن مواد موجود در هر قسمت از انتهاي ونت کوتاهتر کرد