مرکز نوار گوش در غرب تهران

کلینیک تخصصی شنوایی سنجی آریاشهر ( صادقیه) یکی از مجهزترین مرکز ادیومتری و یا همان نوار گوش در غرب تهران است. تجویز سمعک، تنظیمات سمعک، تعمیرات سمعک، و همچنین همه ی تست های شنوایی سنجی در این مرکز انجام میشود. علاوه بر این کلیه تست های سرگیجه در این کلینیک انجام میشوند. مرکز نوار گوش در غرب تهران ( صادقیه) خدمات زیر را انجام می دهد:

نحوه ی انجام نوار گوش ( ادیومتری):

ادیومتری، شنوایی سنجی و یا همان نوار گوش هر سه یک معنا دارند. به وسیله دستگاه ادیومتری صداهایی با دسی بل متفاوت به گوش فرد فرستاده می شود و بیمار بعد از شنیدن آن بایستی patient signal را فشار دهد.

این تست یکی از جامع ترین روش ها برای پی بردن به وضعیت شنوایی است. در واقع با انجام  این تست پی می بریم فرد نیازمند چه اقدامات درمانی است. آیا فرد نیازمند تجویز سمعک است یا نه؟ آستانه های شنوایی فرد چگونه است؟ آیا فرد نیازمند چک آب سالیانه است؟

شنوایی سنجی بزرگسالان:

شنوایی سنجی بزرگسالان شامل، تست PTA و تست گفتاری،تمپانومتری و رفلکس آکوستیک است. ادیومتری هم در کنار این تست ها انجام می شود.

تست PTA در واقع برای بررسی عملکرد شیپور استاش است. رایج ترین اختلال گوش میانی اختلال در فشار آن است. این اختلال عملکرد به دلیل مشکل در شیپور استاش به وجود می آید. این عارضه به ویژه در کودکان شایع است، که سبب تورم مخاط لوله ی استاش شده و سبب بسته شدن آن می شود و عملکرد آن را مختل می کند.

بزرگ شدن ساختمان های لنفاوی حلق فوقانی (لوزه سوم) نیز ممکن است سبب فشار روی لوله ی استاش و بسته شدن آن می شود. بسته شدن لوله ی استاش سبب جذب هوا داخل صندوق صماخ و کاهش فشار آن می شود.

تمپانومتری برای بررسی وضعیت گوش میانی از نظر عفونت و فشار، سلامت پرده گوش، فشار گوش انچام می شود. همچنین این تست اندازه گیری آبجکتیو حرکت پرده صماخ نیز انجام می دهد. بررسی باز یا بسته بودن لوله تهویه د پرده تمپان نیز به کمک تمپانومتری انجام می شود.

رفلکس آکوستیک جهت بررسی انقباش عضله ی رکابی انجام می شود. با استفاده از این تست کم شنوایی عملکردی یا انتقالی تایید یا رد می شود.

تست گفتاری نیز در واقع برای بررسی آستانه های گفتاری، تشخیص و تمایز گفتار انجام می شود. تمپانومتری در تشخیص عفونت گوش حساست بالایی دارد.

تفسیر نوار گوش یا ادیومتری:

نوارش گوش ، ادیومتری یا همان شنوایی سنجی دارای گراف و اعداد و ارقامیست که هر کدام حامل پیام مهمی از سلامت گوش ما هستند. نوار گوش شامل دو قسمت تیمپانومتری و ادیومتری است.

در تست تیمپانومتری ما وضعیت سلامت گوش خارجی ، کانال گوش ،پرده گوش،استخوانچه های گوش میانی ، عصب گوش میانی و همینطور وضعیت عفونت و… را پی می بریم. در تست ادیومتری که در اتاقک آکوستیک انجام میشود، وضعیت سلامتی شنوایی، سلامت حلزون و عصب شنوایی و همینطور بررسی گفتار انجام میگیرد.

در نوارگوش علامت دایره و با رنگ قرمز نماد گوش راست و علامت ضربدر و با رنگ آبی علامت گوش چپ است. بهترین آستانه ی شنوایی ۰ دسی بل است. البته از ۰تا ۲۰ دسی بل در محدوده ی نرمال تعریف میشود . ولی بالاتر از آن به نسبت افت شنوایی کم شنوایی از ملایم تا عمیق طبقه بندی میشود.

تست دقیق شنوایی در مرکز انجام نوار گوش در غرب تهران:

تست دقیق شنوایی با چند فاکتور مهم بستگی دارد .

آزمایشگر: متخصص شما باید دانش کافی و تجربه خوبی در خصوص ادیومتری داشته باشد تا نتیجه تست شما به خطا گزارش نشود.

تجهیزات: کالیبره بودن دستگاه ها و جدید بودن آنها باعث میشود که خطای آزمایش به صفر نزدیک باشد.

بیمار: هر چه بیمار کامل تر توجیه شود و همکاری بهنری داشته باشد تست شنوایی او دقیق تر است.

علاوه بر موارد گفته شده اتاق اکوستیک با کیفیت بالا، استفاده از دستگاه های ادیومتری و تمپانومتری با کیفیت خوب نیز در تست دقیق شنوایی تاثیر بسیار زیادی دارد.

متاسفانه در بسیاری از موارد، امکانات کم کلینیک موجب می شود تست شنوایی فرد به صورت دقیق انجام نشده و تصمیمات غلطی در ارتباط با او گرفته شود و زندگی فرد تحت تاثیر این تصمیمات قرار گیرد.

هزینه شنوایی سنجی بزرگسالان

هزینه ی شنوایی سنجی بزرگسالان برحسب تست های درخواستی پزشک متخصص گوش و حلق و بینی است.

این هزینه معمولا بین ۸۰تا۱۵۰ هزار تومان است. معمولا تست ها برای بررسی وضعیت پرده گوش، شیپور استاش، عصب شنوایی و وضعیت استخوانچه های داخل گوش انجام می شود.

شنوایی سنجی کودکان و نوزادان:

متخصص شنوایی شناس در حیطه های پیشگیری و حفاظت شنوایی، تشخیص محل ضایعه شنوایی  و تعادل، توانبخشی، آموزش، مشاوره و راهنمایی به نیازمندان مربوط، خدمات مناسب ارائه می دهد. در زمینه ارزیابی و تشخیص، یکی از وظایف مهم شنوایی شناس ارزیابی خردسالان است. شنوایی سنجی نوزادان شامل تست OAE و تست ABR می باشد.

چنانچه کودک بالای چهار سال باشد، ادیومتری کامل یا همان نوار گوش کامل نیز انجام پذیر است. تست OAE برای بررسی عصب شنوایی نوزاد و ساختار های دیگر گوش کاربرد دارد.

کودکان برخلاف بزرگسالان در انجام آزمایش های شنوایی نقش غیرفعال دارند. به همین خاطر ارزیابی شنوایی کودکان کاری نسبتا سخت است.

در کودکان به ویژه نوزادان که نمی توانند در مورد کم شنوایی خود چیزی بگویند مشکل شنوایی به صورت پنهان باقی می ماند. اگر کم شنوایی در کودکان کشف و درمان نشود، منجر به تاخیر در پیشرفت گفتار و زبان،مشکلات احساسی و اجتماعی و مشکلات درسی خواهد شد. درمان به موقع می تواند تمام این مشکلات را به حداقل برساند.

انواع کم شنوایی مرتبط با کودکان:

 • کم شنوایی انتقالی: هرگونه ممانعت در انتقال صدا از مجرای گوش خارجی به گوش داخلی باعث ایجاد کم شنوایی انتقالی می شود. در این موارد عملکرد گوش داخلی طبیعی است اما ارتعاش صدا نمی تواند حلزون را به وسیله ی اختلال در راه هوایی تحریک کند. شایع ترین عامل کم شنوایی در کودکان اوتیت مدیا است و از این رو بیشترین شیوع نوع کم شنوایی در کودکان، کم شنوایی انتقالی است گفته می شود تقریبا تمام انسان ها در دوران کودکی دچار این عفونت می شوند.
 • کم شنوایی حسی – عصبی: این نوع کم شنوایی ناشی از آسیب به ارگان انتهایی حسی یا سلول های مویی قرار گرفته در حلزون یا به دلیل اختلالات ناشی از عصب باشد. افتراق نوع حسی از نوع عصبی به کمک تست های EcoG، تست OAE انجام می شود.
 • کم شنوایی آمیخته: زمانی که هر دو نوع کاهش انتقالی و حسی عصبی وجود داشته باشد، کم شنوایی از نوع امیخته است.
 • کم شنوایی مرکزی: اختلالات سیستم مرکزی دوران کودکی را می توان به دو دسته تقسیم کرد: افراد با نوروپاتولوژی مشخص و افراد با علت های نامشخص که به صورت اختلالات ارتباطی مشخص می شوند. بخشی از کودکان که به عنوان اختلالات مرکزی شناخته می شوند، مبتلا به اختلالات ارتباطی با وجود شنوایی نرمال و عدم مشاهده نوروپاتولوژی تشخیص داده می شوند. تقریبا همه ی دانش آموزان که با اختلالت یادگیری تشخیص داده می شوند تاریخچه ای از عفونت مزمن گوش میانی و افت انتقالی دارند.

هزینه شنوایی سنجی کودکان:

هزینه ی شنوایی سنجی کودکان بین ۳۰تا ۶۰ هزار تومان می باشد.

هزینه ی تست OAE کمتر از تست ABR است. به دلیل اینکه زمان آزمون OAE بسیار کم و در حد دقیقه است. به وفور از این تست در بخش های زنان و زایمان استفاده می کنند.

غربالگری شنوایی کودکان و نوزادان:

نوزادان بدو تولد بایستی از نظر وضعیت شنوایی بررسی شوند. برای اینکار معمولا متخصص شنوایی از تست OAE استفاده می کند. این تست در مجموعه ما با کمترین هزینه انجام می شود. در این تست نوزاد اگر در حالت خواب باشد بهترین نتیجه گرفته می شود.

لازم است نوازد را یک هفته قبل از انجام این تست ب حمام نبرید، چون آب داخل گوش جمع شده و نمیتوان به صورت دقیق وضعیت شنوایی را بررسی کرد. هنگام انجام تست OAE اگر وضعیت شنوایی نوازد نرمال باشد و مشکلی نداشته باشد کلمه ی Pass روی دستگاه نمایان می شود و متخصص شنوایی سنج هم همین کلمه را در کارت غربالگری ثبت می کند.

رشد مهارت های شنوایی و به تبع آن رشد گفتار و زبان در کودک وابسته به عملکرد صحیح سیستم شنوایی می باشد. از این رو در سنین پایین کودکی پایش عملکرد سیستم شنوایی بسیار حیاتی است.

طبق مطالعات انجام شده وقوع کم شنوایی در بخش مراقبت های ویژه نوزادان حدود ۲۰ تا ۵۰ برابر بیشتر از بخش نوزادان سالم است. که از این بین بیشترین عامل کم شنوایی به ترتیب مربوط به سندرم ها، سابقه ی فامیلی، مننژیت، ناهنجاری های کرانیوفاسیال و عوامل اتوتوکسیک است.

به همین خاطر لازم است که آزمون های فیزیولوژیک ورفتاری شنوایی قبل از ۳ ماهگی انجام شود. در صورت وجود مشکل، مداخلات درمانی قبل از ۶ ماهگی انجام می شود. کمیته جهانی غربالگری نوزادان روند غربالگری نوزادان برای OAE و ABR را در یک چارت به تصویر کشیده است که نه تنها برای این دو آزمون بلکه برای سایر آزمون ها صدق می کند.

در این چارت نوزاد بایستی در بدو تولد تست OAE را اصطلاحا Pass کرده باشد. در صورتیکه نوزاد نتواند این تست را در مرحله اول رد کند بعد از یک ماه دوباره گرفته می شود. نهاینا برای تشخیص اصلی وضعیت شنوایی، تست ABR گرفته می شود.

غربالگری شنوایی کودکان با تاخیر رشدی:

این کودکان که اغلب زیر ده سال سن دارند، با توجه به ویزگی های کودک می توان طیف وسیعی از آزمون های فیزیولوژیک از قبیل تمپانومتری، آکوستیک رفلکس و OAE انجام داد. برای این کودکان ABRتوصیه نمی شود.

تست شنوایی سنجی کودک در منزل:

طبیعی است که نمیتوان از اطفال تست ادیومتری گرفت. برای این کودکان از سایر دستگاه های قابل حمل استفاده می شود که این امکان را به ما می دهد در منزل نیز تست شنوایی گرفت. مرکز تخصصی شنوایی سنجی صادقیه جهت رفاه حال مراجعین محترم و جلوگیری از تردد غیر ضروری در شهر و همچنین جهت قطع زنجیره ی ویروس کرونا، کلیه ی تست های شنوایی سنجی از قبیل: غربالگری نوزادان، تست ABR، تست OAE را در منزل انجام می دهد. هزینه ی کلیه ی این تست ها براساس تعرفه ی وزارت بهداشت بوده و در صورت درخواست مراجع، فاکتور معتبر صادر می گردد. همچنین کلینیک مذکور با بیمه های رایج کشور قرارداد مستقیم دارد.

مرکز خرید سمعک در غرب تهران:

با افزایش سن به تدریج شنیدن اصوات زیرتر دچار اختلال می شود. درجه کم شنوایی برحسب اشخاص متفاوت است. در جوامع پیشرفته پیرگوشی از شایع ترین بیماری های مربوط به گوش است. این اختلال اغلب همراه با وزوز گوش، بیش شنوایی، اختلال در تمییز واژه های گفتاری است. نیمی از افراد بالای ۷۰ سال دچار کم شنوایی می شوند.

در افراد بالای ۶۰ سال این مقدار معمولا ۳۴ درصد است. درمان پیرگوشی با سمعک انجام می شود. کلینیک تخصصی شنوایی سنجی صادقیه، علاوه بر انجام نوار گوش و سایر تست های مرتبط با شنوایی و سرگیجه، نمایندگی رسمی ۵ برند برتر سمعک های روز دنیا از قبیل زیمنس، اتیکن، برنافون، یونیترون و ویدکس است.

مزیت خرید سمعک از نمایندگی خدمات پس از فروش بهتر است. به طوریکه تا ۵ سال کلیه ی خدمات مربوط به گوش بیمار از قبیل تنظیم سمعک، معاینه گوش، تست های شنوایی رایگان است.

همچنین سمعک تا دو سال گارانتی سخت افزاری دارد. فردی که اقدام به خرید سمعک می کند تا ۳ ماه باتری رایگان دریافت می کند و در آخر، قیمت سمعک در نمایندگی های آن پایین تر از سایر کلینیک ها و مراکز است.

اگر بخواهیم سمعکی را که پردازنده ي محاسباتی عمومی دارد، آیا برای کاربر سمعک خرید آن منطقی خواهد بود؟ در پاسخ باید گفت: خیر، بنا به این دلایل: میزان انعطاف پذیري موجود در آن کم است. چنین سمعکی بعد از بارگذاري نرم افزار مورد نظر در داخل آن و سرهم سازي نهایی آن درست کار نمیکند و نمیتوان به آن اعتماد کرد. کاربر سمعک نمی تواند با استفاده از یک ریموت کنترل بین حالتهاي مختلف پردازشی تغییر وضعیت بدهد. اما سمعک های جدید دارای نوع جدیدتري از پردازش مجهز شده اند که قابلیت های فراوان و متنوعی دارند، همچنین سمعک توان پردازشی قدرتمندی داشته و کاربر سمعک احساس راحتی با آن می کند.

نحوه ی تجویز سمعک در کلینیک غرب تهران (صادقیه):

تجویز سمعک بر اساس ادیومتری یا نوار گوش انجام شده توسط متخصص شنوایی شناسی انجام میشود. البته قبل از انجام مراحل تجویز سمعک، گوش فرد توسط متخصص گوش و حلق و بینی معاینه شده و از وجود هرگونه جرم گوش پاکسازی می شود.

در کلینیک تخصصی آریاشهر تجویز سمعک در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود. خدمات سمعک تا ۱۰ سال تحت پوشش کلینیک می باشد. این خدمات شامل تنظیمات دوره ای، معاینه ی گوش، انجام نوار گوش و سایر آزمایش های شنوایی است. قطعات سخت افزاری سمعک نیز تا ۲ سال گارانتی دارد.

هنگام تجویز گوش انجام دقیق تست های شنوایی بسیار حائز اهمیت است چون براساس این تست ها سمعک تنظیم می شود و رضایت کاربر سمعک نیز به دنبال این مراحل است. بسیاری از افرادی که از سمعک خود راضی نیستند، در واقع مراحل تجویز سمعک به خوبی طی نشده است. بسیار مفتخر هستیم که بیماران ما همیشه رضایت کامل را از خدماتی که دریافت کرده اند، داشته اند.

همچنین در این مرکز انواع برند سمعک تجویز می شود و انتخاب نوع برند کاملا بستگی به شرایط بالینی بیمار و وضعیت شنوایی او دارد. کلینیک ما نمایندگی انواع برندهای سمعک دنیا را دارد و تعمیرات کلیه ی سمعک ها نیز پذیرفته می شود. کلینیک تخصصی صادقیه با کلیه ی بیمه های رایج کشور قرارداد مستقیم دارد و نیاز نیست بیمار دنبال کارهای اداری آن برود.

هر چقدر میزان افت شنوایی فرد کمتر باشد و بیمار جوان تر باشد، احتمال اینکه نیاز اصلی فرد بهبودي درك گفتار در نویز باشد، افزایش مییابد. اگر نیاز اصلی فرد شنیدن در جاهاي بسیار شلوغ باشد، جداي از میزان افت شنوایی بیمار، سمعک ممکن است خیلی کمک کننده باشد. اگر افت شنوایی ناشی از پیر گوشی باشد، سمعک ها سودمندي بیشتري برای فرد فراهم می آورند. هر چقدر  شرایطی که سمعک براي بیمار سودمند واقع میشود بیشتر باشد، میزان رضایتمندي بیمار نیز بیشتر خواهد شد. بیمارانی که جزو فعالان اجتماعی هستند، در شرایط بیشتري از سمعک خود استفاده میکنند و درنتیجه، میزان سودمندي و رضایتمندي بیشتري را تجربه می کنند.

نحوه تست شنوایی خلبانان در مرکز انجام نوار گوش در غرب تهران:

برای خلبانان معمولا دو نوع تست انجام میشود.

 • یکی تست ادیومتری روتین : که برای اطلاع از وضعیت سلامت شنوایی آنها انجام میشود.
 • تست VNG که برای اطلاع از سیستم تعادلی یا همان سیستم وستیبولار انجام میگیرد.

خلبانان چون در ارتفاع فعالیت میکنند و اختلاف فشار با سطح زمین دارد ممکن است بر اثر تغییر فشار دچار سرگیجه شوند. معمولا پیش از استخدام آنان تست تعادل انجام میشود تا سلامت سیستم وستیبولار آنها تایید شود.

تست شنوایی استخدامی در مرکز انجام نوار گوش در غرب تهران:

تست شنوایی استخدامی برای این انجام میشود که بسیاری از شغل ها سلامت شنوایی حائز اهمیت است. برای پی بردن به این قضیه باید ادیومتری کامل و یا همان نوار گوش روتین انجام شود.

در صورتی که در این تست افراد تمارض کنند برای صحت ادیومتری، تست ABR در صورت نیاز انجام میشود. اما چرا تست شنوایی هنگام استخدامی اهمیت دارد؟ ادعا میشود که کاهش توانایی برقراري ارتباط در اثر افت شنوایی میتواند منتهی به خشم، اضطراب، کاهش رضایتمندي، پریشانی، خجالت، خستگی، ترس از دست رفتن بیشتر حس شنوایی، عدم امنیت، برانگیختگی، تنهایی، پارانویا، از دست دادن روابط میشود.

مرکز تست ABR در غرب تهران:

کلینیک تخصصی شنوایی سنجی آریاشهر ( صادقیه) با بهره گیری از مجهزترین دستگاه های شنوایی و الکترو فیزیولوژی به صورت روزانه و با تعیین وقت قبلی اقدام به انجام تست ABR می کند.

تست ABR یکی از آزمون های بررسی عصب شنوایی است که در کودکان ۳ ماهه و بیشتر قابلیت انجام را دارد. لازم و ضروری است حتما نوزاد در سه ماهگی این تست را انجام دهد و از سلامت سیستم شنوایی او اطمینان کامل به دست آید.

تست ABR برای افرادی که قادر به همکاری جهت انجام نوار گوش یا ادیومتری نیستند نیز کاربرد دارد. برای افرادی که جهت معافیت پزشکی اقدام می کنند نیز این تست انجام می شود چون این تست برخلاف نوار گوش لازم به همکاری بیمار نیست و بیمار در انجام آن هیچگونه نقشی ندارد.

تست ABR یکی دیگر از گزینه های دیگر برای غربالگری نوزادان است که از آن در کلینیک های تخصصی انجام می شود. برای این آزمون بایستی یک سری ملزومات رعایت شود.تست ABR دقیق تر از AABR است.

مرکز تست ECochG در غرب تهران:

این تست شاخص الکتروفیزیولوژیک قوی برای یکپارچگی حلزون به شمار می آید. به طور مثال، زمانی که پاسخ وجود داشته باشد میتوان از حداقل باقی مانده شنوایی مطمئن شد. تست ECochG برای کودکان قابلیت انجام ندارد و به جای آن از تست ABR استفاده می شود.

کلینیک تخصصی شنوایی سنجی صادقیه این افتخار را دارد که یکی از مراکز برتر انجام نوار گوش در غرب تهران است. در کنار این خدمات کلیه ی تست های سرگیجه، خدمات مربوط به سمعک ( خرید و تعمیرات و تنظیم آن) در این مرکز انجام می شود.

توانبخشی وزوز گوش در غرب تهران:

وزوز گوش در اغلب موارد مربوط به آسیب های گوش داخلی است. وزوز به اصواتی گفته می شود که وجود خارجی ندارد. بیماران از انواع صداها از قبیل زنگ، صدای سماور موقع جوشیدن و یا صدای زنبور رنج می برند. ناراحتی وزوز گوش از ناراحتی کم شنوایی حاصل از آسیب عصب شنوایی بیشتر است.

گاهی صدای وزوز چنان ناراحت کننده است که زندگی معمولی بیمار را مختل کرده و تحت الشعاع قرار می دهد. وزوز گوش معمولا درمان دارویی ندارد. تنش، خستگی، آزردگی شدت وزوز را بیشتر می کند. کلینیک تخصصی شنوایی سنجی به عنوان یکی از مراکز جامع نوار گوش در غرب تهران، توانبخشی وزوز گوش را به صورت حرفه ای و دستگاه های پیشرفته انجام می دهد.

خدمات تنظیم سمعک در مرکز انجام نوار گوش در غرب تهران:

تنظیم سمعک با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته انجام می شود. سمعک ها این ظرفیت را دارند که اطلاعات زیر را در خود ذخیره کنند:

 • شرایط شنیداري که از سمعک ها در آن شرایط استفاده میشود.
 • چقدر از سمعک در هر یک از این شرایط استفاده شده است.
 • چگونه کاربر سمعک خود را در هر یک از این شرایط تنظیم میکند.
 •  چگونه سمعک خودش را در هر کدام از این شرایط تنظیم میکند و یا مشخصات پردازشی آن فعال میشود.
 • موارد مهم و حیاتی همچون زمان کل استفاده و الگوي استفاده ي روزانه از سمعک نشان داده میشود.

متخصص بالینی همگی این اطلاعات را در جلسه بعدي تنظیم سمعک می خواند و از این اطلاعات براي تفسیر نظرات کاربر درباره ي کیفیت صدا استفاده میکند. گاهی اوقات، اطلاعات نگاشته شده ممکن است به متخصص بالینی در هنگام تنظیمِ سخت و دشوار سمعک کمک کند تا میزان پذیرش تقویت از سوي کاربر افزایش یابد. بسیاري از متخصصین بالینی نمودارهاي مربوط به داده نگاري را به کاربران خود نشان میدهند و آنها را براي آنان توضیح می دهند تا بدین وسیله، اطلاعات لازم درباره ي تجربه ي کاربر با سمعک را در اختیار او قرار دهند.

اگرچه بعضی متخصصین بالینی دوست ندارند براي کاربران خود این مساله را فاش کنند که سمعک آنها اطلاعات و جزییات مربوط به نحوه ي استفاده از سمعک را ثبت میکند. نرم افزار تنظیمی بعضی از سمعک ها به طور خودکار داده هاي نگاشته شده را تجزیه و تحلیل میکند و سپس تغییرات مورد نیاز در تنظیم را متناسب با مشکلات مورد نظر توصیه و ارایه میکند.