همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

تست نوار گوش قیمت و هزینه آن در سال 1402

نوار گوش
راهنمای مقاله

کلینیک تخصصی شنوایی سنجی آریاشهر (صادقیه) یکی از مجهزترین مراکز انجام نوار گوش در تهران است. این کلینیک یکی از بهترین مراکز شنوایی سنجی در تهران است، که شما می توانید برای انجام انواع تست های شنوایی سنجی به خصوص تست نوار گوش برای کودکان و بزرگسالان و همچنین تجویز و تنظیم سمعک مراجعه کنید. شما می توانید برای انجام تست نوار گوش با شماره  02144965281  و  09125389465 تماس بگیرید.

قیمت و هزینه نوار گوش بر اساس تعرفه سال 1402  و همچنین بر اساس نوع تست ها و  بررسی هایی که انجام می شود بین 250,000 تا 350,000 هزار تومان متغیر است.

نوار گوش چیست؟

نوار گوش یک اصطلاح عامیانه برای تست شنوایی سنجی و ادیومتری است. نوار گوش با کمک دستگاه ادیومتری و در داخل اتاق آکوستیک انجام می شود. هنگام انجام نوارگوش صداهای مختلفی با مقدار متفاوتی داخل گوش شما پخش می شود و سپس از شما خواسته می شود صداهایی را که می شنوید را اطلاع بدید. در انتها و پس از اتمام نوار گوش آستانه های شنوایی شما مشخص می شود و در صورت داشتن مشکل، توضیحات کامل داده می شود.

تفاوت نوار گوش با ادیومتری و تست عصب گوش

نوار گوش جامع تر از تست ادیومتری است. نوار گوش علاوه بر ادیومتری، تست تمپانومتری را نیز شامل می شود. بیشتر اوقات پزشکان تست ادیومتری ذکر می کنند که منظور آنها نیز همان نوار گوش یا شنوایی سنجی است.

بعضی اوقات به تست شنوایی، نوار عصب گوش هم گفته می شود. وقتی نسخه نوار عصب گوش برای یک فرد بزرگسال است در واقع همان نوار گوش عامیانه یا ادیومتری است. اما وقتی به کودکان زیر چهار سال و بعضا نوزادان گفته می شود، منظور تست ABR است.

انواع نوار گوش

همانطور که در بالا اشاره کردیم اصطلاح نوار گوش عامیانه بوده و برای تمام تست هایی که بررسی کننده سیستم شنوایی هستند استفاده می شود. انوع نوار گوش را می توان برای بررسی عفونت گوش، کاهش شنوایی، غربالگری شنوایی نوزادان، بررسی علت سرگیجه، عملکرد شیپور استاش، بررسی وزوز گوش و تجویز سمعک تقسیم کرد. توجه شود برای تمام این موارد از اصطلاح نوار گوش استفاده می شود اما اسم و نام هایی مختص به خود دارد و معمولا هنگام مراجعه به کلینیک مشخص می شود دقیقا شما به کدامیک احتیاج دارید.

انواع نوار گوش برای بزرگسالان

انواع نوار گوش در بزرگسالان شامل تست اودیومتری، تست تمپانومتری، رفلکس آکوستیک است. نوار گوش برای تشخیص منییر نیز یکی دیگر از انواع نوار گوش برای بزرگسالان است.

هزینه تست نوار گوش برای بزرگسالان در سال 1402

هزینه نوار گوش برای بزرگسالان برحسب تست های درخواستی پزشک متخصص گوش و حلق و بینی است. هزینه نوار گوش معمولا بین 250 تا 350 هزار تومان است که شامل هزینه بررسی وزوز گوش، نوار عصب گوش است. ممکن است پزشک متخصص تنها تست PTA درخواست کند که هزینه نوار گوش کمتر می شود. معمولا تست ها برای بررسی وضعیت پرده گوش، شیپور استاش، عصب شنوایی و وضعیت استخوانچه های داخل گوش انجام می شود. هزینه هر کدام از این تست ها جدا است و اگر تمام بررسی ها انجام شود چیزی در حدود 370 هزار تومان می شود.

انواع نوار گوش برای کودکان

انواع نوار گوش برای کودکان شامل تست OAE، تست ABR و تست بررسی عفونت گوش با کمک تست تمپانومتری است.

در زمینه ارزیابی و تشخیص، یکی از وظایف مهم شنوایی شناس ارزیابی سیستم شنوایی نوزادان و کودکان است. تست شنوایی سنجی نوزادان یا نوار گوش کودکان شامل تست OAE و تست ABR می باشد. چنانچه کودک بالای چهار سال باشد، شنوایی سنجی کامل نیز انجام پذیر است. تست OAE برای بررسی عصب شنوایی نوزاد و ساختار های دیگر گوش کاربرد دارد.

کودکان زیر چهار سال برخلاف سایر سنین در انجام آزمایش های شنوایی سنجی و نوار گوش نقش غیرفعال دارند. نوار گوش کودکان زیر چهار سال، تست OAE و ABR است. به همین خاطر ارزیابی شنوایی کودکان کاری نسبتا سخت است. در کودکان به ویژه نوزادان که نمی توانند در مورد کم شنوایی خود چیزی بگویند مشکل شنوایی به صورت پنهان باقی می ماند. اگر کم شنوایی در کودکان کشف و درمان نشود، منجر به تاخیر در پیشرفت گفتار و زبان، مشکلات احساسی، اجتماعی و درسی خواهد شد.

درمان به موقع می تواند تمام این مشکلات را به حداقل برساند. مرکز شنوایی سنجی نوزادان و کودکان آریاشهر یکی از مراکز جامع شنوایی سنجی نوزادان در تهران است. کلیه تست های شنوایی سنجی نوزادان و کودکان در این مرکز  انجام می گیرد.

مرکز انجام نوار گوش در غرب تهران
نوارگوش برای کودکان

هزینه تست نوار گوش برای کودکان در سال 1402

هزینه نوار گوش و شنوایی سنجی کودکان بین 150 تا 350 هزار تومان می باشد. هزینه ی تست OAE کمتر از تست ABR است. به دلیل اینکه زمان آزمون OAE بسیار کم و در حد چند دقیقه است. به وفور از این تست در بخش های زنان و زایمان استفاده می کنند.

نوارگوش
نوار گوش برای نوزادان

انواع نوار گوش در کودکان چگونه انجام می گیرد؟

نحوه انجام دادن نوار گوش کودکان کاملا به سن و دلیل انجام آن دارد. اگر کودک به تازگی سرماخوردگی داشته باشد، نوار گوش با هدف بررسی عفونت گوش انجام می گیرد و در واقع با کمک همین آزمایش است که پزشک برای کودک دارو تجویز می کند. پس نوار گوش در کودکانی که به سرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا شده اند حیاتی و مهم است. چراکه عدم تشخیص درست عفونت گوش، موجب کم شنوایی کودک می شود.

یک نوع نوار گوش دیگری که برای کودکان انجام می گیرد، صرفا غربالگری و چکاپ کودک قبل از ورود به مدرسه است که می تواند افت های شنوایی پنهان و مشکلات گوش کودک که تا به حال بررسی نشده اند را مشخص کند.

نوار گوش برای وزوز

برای بررسی علت وزوز گوش نیاز است نوار گوش گرفته شود. پس از انجام نوار گوش و بررسی آن، مشخص می شود که چرا وزوز گوش ایجاد شده است. در بعضی موارد وزوز گوش ناشی از پیر گوشی است و در واقع این افت شنوایی است که وزوز گوش را به وجود آورده است. در این حالت استفاده از سمعک می تواند وزوز گوش را تا حدود بسیار زیاد کم کند و حتی از بین ببرد. سایر مواردی که موجب وزوز گوش می شود شامل وجود جرم گوش، عفونت‌های گوش میانی و دیگر مشکلات شنوایی است. در همه ی موارد گفته شده انجام نوارگوش الزامی و جزو اولین اقدام درمان وزوز گوش است.

چه آزمایش های شنوایی برای بررسی وزوز لازم است؟

تست شنوایی سنجی یا ادیومتری و آزمایش ABR مهمترین تست های بررسی وزوز گوش هستند. زمانیکه بخواهیم عوامل ایجاد کننده وزوز گوش را به طور کامل بررسی کنیم، تست ABR بسیار حائز اهمیت است.

انواع نوار گوش در بارداری

انجام نوار گوش یکی از مواردی است که زنان باردار در زمانی که دوران بارداری را پشت سر می گذارند، ممکن است به آن احتیاج پیدا کنند. در مواردی که زن باردار دچار سرماخوردگی یا وزوز گوش شده است و گوش ها کیپ شده اند ممکن است پزشک معالج برای وی نسخه انجام نوار گوش بنویسد. باید بگوییم انجام نوار گوش در دوران بارداری هیچ گونه خطری ندارد و یکی از امن ترین تست های پزشکی است. پس با خیال راحت این تست را انجام دهید و از متخصص شنوایی خود درخواست کنید آن را برای شما تفسیر کند.

رفلکس اکوستیک 

یکی دیگر از قسمت های نوار گوش، رفلکس آکوستیک است که بیانگر واکنش عضله ی رکابی به صدای بالا است. این رفلکس نشان دهنده سلامتی گوش میانی و شنوایی است. وجود و عدم وجود رفلکس در آزمایش شنوایی سنجی برای ما اهمیت دارد. وجود رفلکس به منزله ی سلامت گوش است. عدم رفلکس به معنای مشکلات گوش میانی، کم شنوایی، سالمندی، مصرف دارو، مصرف الکل و غیره می باشد.

نوار گوش pta   

شنوایی سنجی بزرگسالان شامل، نوار گوش pta و تست گفتاری، تمپانومتری و رفلکس آکوستیک است. ادیومتری هم در کنار این تست ها انجام می شود. هدف از ادیومتری ارزیابی و تعیین آستانه های شنوایی است. برخی از انواع اختلالات تعادلی با شکل خاصی از کم شنوایی همراه است که با کمک نوار گوش PTA می توانیم تشخیص دهیم. PTA مخفف Pure Tone Audiometry یا ادیومتری با تون خالص است. نوار گوش pta درواقع برای بررسی عملکرد شیپور استاش است. رایج ترین اختلال گوش میانی اختلال در فشار آن است.

اختلال در فشار گوش میانی به دلیل مشکل در شیپور استاش به وجود می آید. این عارضه به ویژه در کودکان شایع است، که سبب تورم مخاط لوله ی استاش شده و بسته شدن آن می شود که در نهایت عملکرد آن را مختل می کند. بزرگ شدن ساختمان های لنفاوی حلق فوقانی یعنی لوزه سوم نیز ممکن است سبب فشار روی لوله ی استاش و بسته شدن آن شود. بسته شدن لوله ی استاش سبب جذب هوای داخل گوش میانی و کاهش فشار آن می شود که با کمک نوار گوش PTA قابل تشخیص است. تست تمپانومتری در کنار PTA برای بررسی وضعیت گوش میانی از نظر عفونت و فشار، سلامت پرده گوش و فشار گوش انجام می شود.

همچنین تست تمپانومتری اندازه گیری آبجکتیو حرکت پرده صماخ را نیز انجام می دهد. بررسی باز یا بسته بودن لوله تهویه پرده تمپان نیز به کمک تمپانومتری انجام می شود. رفلکس آکوستیک نیز جهت بررسی انقباض عضله ی رکابی انجام می شود. با استفاده از این تست کم شنوایی عملکردی یا انتقالی تایید یا رد می شود. تست گفتاری نیز در واقع برای بررسی آستانه های گفتاری، تشخیص و تمایز گفتار انجام می شود. تمپانومتری در تشخیص عفونت گوش حساست بالایی دارد. در مرکز انجام نوارگوش غرب تهران نوار گوش pta به صورت کامل و شامل تمام تست های گفته شده، انجام می شود.

نوار گوش PTA پرکاربردترین روش غربالگری شنوایی

نوار گوش PTA یا ادیومتری با تون خالص، پرکاربردترین روش غربالگری شنوایی بوده و همیشه پای ثابت نوار گوش است. در این روش افراد به محرک هایی که با هدفون و بلندگو برای آنها فرستاده می شود، پاسخ می دهند. غربالگری با PTA (ادیومتری با تون خالص) سریع و آسان است و به راحتی قابلیت انجام دارد. ذکر این نکته ضروری است که سطح نویز محیط می تواند پاسخ های آن را تحت تاثیر قرار دهد، بخاطر همین وجود محیط اکوستیک ضروری است. برای کودکان دارای ضایعه گوش میانی انجام این تست فایده ای ندارد.

نوار گوش PTA

نحوه ی انجام نوار گوش PTA

ادیومتری، شنوایی سنجی و یا همان نوار گوش هر سه یک معنا دارند. نحوه ی انجام ادیومتری یا PTA به این صورت است که به وسیله دستگاه ادیومتری صداهایی با دسی بل متفاوت به گوش فرد فرستاده می شود و بیمار بعد از شنیدن آن بایستی patient signal را فشار دهد. تست شنوایی سنجی یکی از جامع ترین روش ها برای پی بردن به وضعیت شنوایی است. در واقع با انجام  این تست پی می بریم فرد نیازمند چه اقدامات درمانی است. آستانه های شنوایی فرد چگونه است؟ آیا فرد نیازمند چکاپ سالیانه است؟

نوار گوش برای عفونت

عفونت گوش یا همان اوتیت یکی از مشکلات شایع مربوط به گوش است که تشخیص آن توسط انجام نوارگوش و تمپانومتری صورت می گیرد. عفونت گوش انواع مختلف دارد. اولین شکل آن عفونت گوش خارجی یا اوتیت اکسترنال است که در این حالت با انجام دقیق ادیومتری می توان از وجود عفونت خارجی اطمینان حاصل کرد و درمان موضعی و خوراکی را برای بیمار شروع کرد. مورد دوم عفونت گوش میانی یا اوتیت مدیا است.

این حالت نوعی از عفونت گوش است که شیوع بسیار بالایی خصوصا در فصل سرد و در کودکان دارد. عفونت گوش میانی انواع مختلفی دارد که شامل عفونت گوش میانی حاد، مزمن و مترشحه که تشخیص و افتراق همه ی این موارد توسط انجام ادیومتری امکان پذیر است. مورد آخر عفونت گوش داخلی است؛ این مورد از موارد به نسبت نادر است که برای تشخیص قطعی آن همزمان با نوار گوش نیاز به انجام تست های تعادل و سرگیجه و نیز عصب است.

آیا بدون نوار گوش می توان به عفونت گوش پی برد؟

زمانی ما می توانیم بدون آزمایش شنوایی به عفونت گوش پی ببریم که عفونت در کانال گوش باشد و پشت پرده گوش جمع نشده باشد. در این حالت با کمک اتوسکوپ به راحتی می توان به وجود عفونت گوش پی برد. اما اگر عفونت گوش پشت پرده گوش جمع شده باشد نمی توان صرفا با معاینه گوش به وجود عفونت پی برد. در این حالت انجام آزمایش های شنوایی به خصوص تست تمپانومتری می تواند وجود عفونت را بررسی کند. توجه شود تخصص و تجربه ی شنوایی شناس هم در تشخیص عفونت گوش حائز اهمیت است. چون گاهی تست های شنوایی وجود عفونت گوش را تایید می کنند اما در واقع عفونتی وجود ندارد و عامل دیگری باعث شده است که مثبت کاذب (وجود عفونت گوش) ایجاد شود.

نوار گوش چگونه می تواند عفونت گوش را تشخیص دهد؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم بررسی عفونت گوش با کمک تست تمپانومتری انجام می شود. زمانیکه تست تمپانومتری انجام می شود یکسری نمودارهایی رسم می شود و  شنوایی شناس براساس آن تصمیم می گیرد که عفونت گوش وجود دارد یا نه. معمولا در گزارش Type B می نویسند که حاکی از وجود عفونت در گوش است.

نوار گوش
ادیومتری یا نوار گوش

قیمت تست نوار گوش

همانطور که در بالا اشاره کردیم محاسبه قیمت نوار گوش براساس تست های انجام شده صورت می گیرد. قیمت نوار گوش برای بزرگسالان، کودککان و نوزادان و ارزیابی وزوز گوش متفاوت است. قیمت نوار گوش براساس نوع تست ها و  بررسی هایی که انجام می شود متفاوت است. در کل قیمت و هزینه نوار گوش در بازه ی 200 هزار تومان تا 370 هزار تومان متغیر است.

چگونه نوار گوش می گیرند؟

نوار گوش را با کمک دستگاه ادیومتری و اتاق آکوستیک انجام می دهند. در واقع فرد برای انجام نوار گوش باید داخل اتاق اکوستیک بشیند. شنوایی شناس صداهایی را با کمک هدفون به گوش شما می رساند و شما باید هنگام شنیدن این صداها به متخصص اعلام کنید که صداها را شنیده اید. چگونگی انجام نوار گوش و شنوایی سنجی به طور کلی شامل سه مرحله است: معاینه گوش، تست تمپانومتری و تست تعیین آستانه های شنوایی. مراحل انجام نوار گوش و چگونگی آن در مراکز و کلینیک ها می تواند متفاوت باشد ولی کامل ترین آن شامل سه مرحله فوق است.

چرا نوار گوش می گیریم؟

نوار گوش جهت بررسی میزان افت شنوایی، عفونت های گوش، سرگیجه و وجود تومور شنوایی گرفته می شود.

نوار گوش

نوار گوش چه چیزی را مشخص می کند؟

نوار گوش کاربردهای متفاوت و متنوعی دارد اما متداولترین کاربرد نوارگوش بررسی میزان افت شنوایی و وضعیت آستانه های شنوایی است.

علامت های روی تست شنوایی سنجی نشانگر چیست؟

نتایج تست شنوایی سنجی بر روی نموداری ترسیم می شود که به آن ادیوگرام گفته می شود. این نمودار متشکل از دو محور است: محور افقی نماینگر فرکانس و محور عمودی نشانگر شدت صدا است.

نوار گوش

کجا نوار گوش (شنوایی سنجی) بگیرم؟

اغلب سوال افراد این است که کجا نوار گوش بگیریم؟ مرکز انجام نوار گوش غرب تهران جامع ترین مرکز شنوایی سنجی در تهران است. شعبه ی دیگر این مرکز واقع در خیابان مطهری است که می توانید برای شنوایی سنجی به آن مراجعه کنید.

نوارگوش برای کسانی که ساکن پونک هستند

کلیه عزیزانی که ساکن پونک هستند برای خدمات نوار گوش و سمعک می توانند به کلینیک ما مراجعه کنند. مرکز شنوایی سنجی غرب تهران واقع در صادقیه است و فاصله کمی با پونک دارد.

نوارگوش برای کسانی که ساکن جنت آباد هستند

کلینیک شنوایی سنجی ما نزدیک محله ی جنت آباد است و ساکنان این محله برای خدمات نوار گوش می توانند مراجعه کنند. ساکنان محله ی جنت آباد جنوبی می توانند از طریق بلوار پژوهنده و سپس بلوار آیت الله کاشانی به کلینیک شنوایی سنجی غرب تهران دسترسی پیدا کنند.

نوارگوش برای کسانی که ساکن سعادت آباد هستند

مرکز شنوایی سنجی غرب تهران یکی از مراکز برتر و معتبر است که تمام ساکنان غرب تهران از جمله سعادت آباد می توانند به کلینیک ما مراجعه کنند.

نوارگوش برای کسانی که ساکن ستارخان هستند

محله ی ستارخان یکی از محلات نزدیک کلینیک شنوایی سنجی غرب تهران است. ساکنین این محل جهت انجام نوار گوش می توانند به کلینیک ما مراجعه کنند. ساکنان ستارخان می توانند از طریق فلکه دوم صادقیه و  بلوار آیت الله کاشانی به کلینیک ما دسترسی داشته باشند.

کلینیک ادیومتری (شنوایی سنجی) در بلوار فردوس تهران

مرکز انجام شنوایی سنجی در غرب تهران یکی از مراکز نزدیک به بلوار فردوس است و ساکنان این منطقه برای دریافت خدمات می توانند به مرکز ما مراجعه کنند. ساکنان محله بلوار فردوس می توانند از طریق بلوار کاشانی به کلینیک ما دسترسی داشته باشند.

 

سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند کارشناسی ارشد شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی شناسی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

15 پاسخ

 1. با سلام.
  من باردار هستم و بعد ابتلا به کرونا شنواییم دچار مشکل شده است. دکتر برای من تست شنوایی نوشته است ولی می ترسم انجام دهم.
  به نظر شما انجام تست شنوایی به جنین آسیبی نمی رساند؟

  1. سلام. همانطور که در بالا اشاره کردیم انجام نوار گوش در دوران بارداری نه برای خودتون و نه برای جنین تون هیچ گونه خطری ندارد. با خیال راحت انجام دهید.

 2. سلام و خسته نباشید.
  من پسرم سرماخوردگی گرفته و گوشش عفونت کرده و دکتر مدام براش آنتی بیوتیک تجویز می کند.
  از طرفی بارها پیش شنوایی سنجی رفتیم و با انجام تست شنوایی مشخص شده گوش پسرم عفونت ندارد.
  خواستم بپرسم به حرف کدام باید باور کنم؟

  1. سلام. مسلما پزشک براساس نوار گوش و تست تمپانومتری برای عفونت گوش کودک آنتی بیوتیک تجویز می کند. اگر در این مورد شک دارید می توانید در مرکزی دیگر تست شنوایی انجام بدهید تا مطمئن شوید کودکتان عفونت گوش دارد یا نه

 3. با تشکر از خانم دکتر فتحی بابت تشخیص درست و عالی.
  من پدرم مشکل شنوایی داشتند و هرجا که میرفتیم و بعد از انجام نوار گوش پیشنهاد تجویز سمعک می دادند. با مراجعه به خانم دکتر و پس از بررسی گوش مشخص شد که وجود جرم گوش باعث افت شنوایی شده و بعد که شست و شو گوش انجام دادیم مشکل پدر به صورت کامل رفع شد.

  1. سلام بله برای کودکان نیز انجام میشه.
   بستگی به مشکلی که کودک داره تست شنوایی مربوطه انجام میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *