همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

آیا وزوز گوش دو طرفه ژنتیکی است؟

عفونت گوش و سرگیجه
راهنمای مقاله
یکی از موارد وزوز گوش شیوع آن در دو گوش است که به آن وزوز گوش دو طرفه می گویند و می تواند فرد را اذیت کند.محققان دریافته اند که وزوز گوش دو طرفه می تواند دلایل ژنتیکی داشته باشد، بنابراین برخی از انواع وزوز گوش می تواند ارثی باشد.این یافته شگفت آور است، زیرا تصور بر این است که وزوز گوش به طور متعارف فقط توسط عوامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض سر و صدا، آسیب های سر یا استرس به وجود می آید.

یک مطالعه که در سوئد انجام شده است، نشان می دهد که وزوز گوش دو طرفه (یعنی وزوز گوش در هر دو گوش) می تواند وراثت پذیری قابل توجهی داشته باشد.

بنابراین در برخی موارد عوامل ژنتیکی بر وزوز گوش و همچنین عوامل محیطی تأثیر می گذارد.به عبارت دیگر، برخی از انواع وزوز گوش می تواند به ارث برسد و تولد نوزاد با وزوز گوش ممکن است.این مطالعه همچنین نشان داد که شیوع وزوزگوش ارثی و دو طرفه در مردان بیشتر از زنان است.

 

وزوز گوش دو طرفه

این نوع وزوز پس از گروه بندی افراد بر اساس جنسیت و وزوز گوش یک طرفه / دو طرفه کشف شد

نتایج این تحقیق بسیار شگفت انگیز است چون برخلاف گذشته که تصور می شد وزوز گوش در اثر عوامل محیطی ایجاد می شود اما چنین نیست.

اخیرا به این نتیجه رسیده اند که نه تنها محیط تاثیر کمتری دارد بلکه ژنتیک می تواند باعث انتقال وزوز گوش از یک نسل به نسل بعدی شود.

 

در مورد این مطالعه

این مطالعه با بررسی داده های حاصل از بررسی 10 هزار جفت دوقلو دارای وزوز گوش در مقایسه با دوقلوهایی که وزوز گوش نداشتند، انجام شد.

با این حال، در این مطالعه هیچ ارتباطی در مورد وزوزگوش یک طرفه با ژنتیک مشاهده نشد.

 

سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند کارشناسی ارشد شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی شناسی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *