استفاده از سمعک به صورت دو گوشی واجب است

چرا استفاده از سمعک به صورت دو گوشی واجب است؟

بسیاری از بیمارانی که به ما مراجعه می کنند، علی رغم داشتن ضعف شنوایی در هر دو گوش، تمایل به استفاده از سمعک تنها برای یک گوش دارند. از دلایل این امر می توان به مسائل اقتصادی، رفع شدن مشکل شنوایی با تقویت یک گوش و غیره اشاره نمود. اکثر افراد تصور می کنند که شنوایی یک گوش، می تواند کار دو گوش را بکند! با این حال نکته بسیار بسیار مهمی وجود دارد و آن هم «شنوایی دوگوشی» است. شنوایی دو گوشی بدین معنا است که شما حتما بایستی در هر دو گوش شنوایی خوبی داشته باشید. در این نوشتار به صورت کامل درباره شنوایی دو گوشی و این که چرا شنوایی سنجی نوزاد حتما برای هر دو گوش به صورت همزمان لازم است خواهیم پرداخت.

در حقیقت احساس شنوایی بهتر در یکی از گوش های شما، می تواند اثرات بسیار منفی در زندگی روزمره شما داشته باشد. اگر بخواهیم مثال بزنیم، می توان گفت که شنیدن با یک گوش مانند دیدن با یک چشم است. این حقیقت درست است که ما تنها با یک چشم هم قادر به دیدن هستیم، اما دید یک چشم از لحاظ میدان و دامنه دید به هیچ عنوان مانند دید دوچشمی نخواهد شد. به همین دلیل عینک ها به صورت تک چشمی وجود نداشته و توازن در دید بسیار مهم است.

بیایید نگاهی به محیط اطراف خود بیاندازیم. همه جاندارانی که در اطراف خود می بینید، اعضای جفت دارند. مثل دو چشم، دو بال، دو پا و … . حال اگر قرار بود که یک گوش بتواند کار دو گوش را انجام دهد، پس دلیل داشتن دو گوش در حیوانات چیست؟ چرا هیچ جیوانی نتوانسته است با تنها یک گوش به حیات خود ادامه دهد؟

پاسخ این سوال در این جا است که بسیاری از موجودات در زیست طبیعی خود مانند شکار، دفاع از خود، تولید مثل و … حتما به دو گوش نیاز داشته و در صورتی که شنوایی یک گوش را از دست بدهند، خطر مرگ آن ها به شدت افزایش خواهد یافت.

فواید سمعک برای دو گوش:

  • احساس تعادل شنیداری: هنگامی که صدا به گوش می رسد، در حقیقت این صدا به مغز خواهد رسید. مغز از هر دو گوش شما صدا را در قالب یک سری اطلاعات دریافت می کند. حال فرض کنیم که ما نصف اطلاعات را به خوبی در اختیار مغز قرار دهیم اما نیمه دیگر اطلاعات موجود نباشند! این باعث می شود که شما در زندگی عادی خود احساس آرامش و تعادل نداشته و حالت بیقراری داشته باشید. به همین دلیل در بسیاری از موارد شنوایی شناس به شما توصیه می کند که از سمعک برای هر دو گوش خود استفاده کنید. در این حالت دو سمعک برای شما تجویز خواهد شد.
  • جهت یابی: جهت یابی، یکی از مزایای شنوایی هر موجودی است که بسیار به هر انسانی کمک می کند. آیا تا به حال دقت کرده اید که هر گاه کسی شما را صدا می زند، شما ناخواسته به همان سو باز می گردید؟ دلیل این امر نیز در مغز شما قرار دارد. در حقیقت هنگامی که مغز اطلاعات را از هر دو گوش گرفته و به مغز می دهد، شما می توانید به صورت کامل جهت صدا را تشخیص دهید. این باعث می شود که در زندگی عادی خود مشکلی از لحاظ تشخیص جهت صدا نداشته باشید. در نتیجه پس از این که کسی شما را صدا کند، ناچار نخواهید شد که به همه جهات نگاهی بیندازید!
  • آرامش در شنوایی: افرادی که به جای دو سمعک از تنها یک سمعک استفاده می کنند، معمولا می بایست درجه ولوم همان یک سمعک را روی بیش ترین حالت خود قرار دهند تا بتوانند با همان یک سمعک خوب بشنوند. به همین دلیل در بسیاری از حالات سمعک ها در این حالت سوت می کشند و شخص اذیت خواهد شد و آرامش او سلب می شود. به علاوه این اشخاص می بایست در مکالمه با دیگران دائما همان گوشی که سمعک دارد را به سوی افراد مختلف ببرند. این ها باعث عدم آرامش و نارضایتی فرد در طول روز می گردد. علاوه بر آن، در این حالت افراد نیز در مواجهه با فرد احساس ناراحتی می کنند.