همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

برای گوش درد نوزاد و کودکان چه کار کنیم؟ 2 آزمایش مهم برای بررسی گوش نوزاد

گوش درد نوزاد
راهنمای مقاله

گوش درد یکی از شایع ترین علت گریه نوزادان زیر سه ساله است. معمولا علت اصلی گوش درد نوزاد عفونت گوش میانی یا اوتیت مدیا است. اما علل دیگر مثل عفونت گوش خارجی، وجود جسم خارجی، پارگی پرده گوش، ضربه و… نیز می توانند از علایم گوش درد نوزاد به شمار آیند.

دوران نوزادی و شیرخوارگی یکی از مهم ترین دوران در رشد کودک است. چرا که در این سن کودک توانایی سخن گفتن ندارد تا درد یا مشکل خود را مطرح کند به همین دلیل غربالگری ها و دقت به علایم و اظهارات کودک توسط خانواده خصوصا مادر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

تشخیص گوش درد نوزاد

شنوایی کودک از پنج ماهگی جنینی تکمیل و تا سه ماهگی بعد از تولد به بلوغ خود میرسد در این بین غربالگری های بدو تولد و همینطور سه ماهگی ما را از سلامت کامل شنوایی نوزاد مطمئن می کند. این غربالگری ها شامل تست OAE در بدو‌ تولد و تست ABR در پایان سه ماهگی ست که علاوه بر آگاهی از سلامت شنوایی نوزاد از وجود عفونت در گوش ما را اگاه میکند.

عفونت گوش میانی که شایع ترین علت درد گوش نوزادان است یک عفونت باکتریایی است و برای درمان آن حتما و ضرورتا نیاز به معاینه پزشک اطفال و یا متخصص گوش و حلق و بینی و تجویز به موقع دارو است. اگر درمان به موقع صورت نگیرد عواقبی چون مزمن شدن عفونت،پارگی پرده گوش، انتقال عفونت به عصب گوش و منجر به کم شنوا یا ناشنوا شدن کودک و در نهایت مننژیت و مرگ کودک ما را تهدید می کند.

برای جلوگیری از این عواقب جبران ناپذیر می توانید به کلینیک شوایی سنجی نوزادان در صادقیه با حضور کادر درمان مجرب و متخصص مراجعه کنید و یا با شماره های 02144965281  و  09125389465  تماس بگیرید.

دست زدن نوزاد به گوش خود

از کجا بفهمیم نوزاد گوش درد دارد؟

مهم ترین علایمی که کودک در مواجهه با عفونت گوش میانی از خود نشان میدهد تب، گریه مکرر، بی تابی، بی خوابی، دست زدن به گوش، سرخی گوش و در موادی تغییر رنگ مدفوع به سبز می تواند از علل وجود عفونت در گوش میانی باشد.

درد گوش معمولا بدون هیچگونه درمانی، به صورت خود به خود بهبود پیدا می کند. ولی اگر بهتر نشود یا با علائم جدی دیگری همراه باشد، نیاز است که به دکتر مراجعه شود. از علائم رایج گوش درد در کودکان و نوزادان؛ بی قراری، گریه کردن و کشیدن گوش ها در اثر درد گوش می باشد.

 

گوش درد نوزاد

عفونت گوش، رایج ترین علت گوش درد نوزاد است. برای بررسی بیشتر و قطعیت علت گوش درد نوزاد انجام آزمایش های تخصصی شنوایی الزامی است. جهت انجام این آزمایش ها با ما تماس بگیرید.

برای حصول اطمینان حتما با برای ارزیابی دقیق و قبل از مصرف سرخود آنتی بیوتیک توسط متخصص شنوایی یا ادیولوژیست گوش کودکمان بررسی و وجود عفونت در آن به یقین تایید گردد و پس از آن شروع آنتی بیوتیک و داروهای موضعی تا پایان بیماری ادامه داده شود.

از جمله تست های مهم در تشخیص عفونت گوش میانی می توان به تست امپدانس آکوستیک (تمپانومتری، رفلکس آکوستیک)، تست OAE و تست ABR اشاره کرد.

پیشگیری از عفونت گوش در نوزادان

شیر ندادن بصورت خوابیده به کودک (کودک باید حتما یک زاویه ی ۳۰تا ۴۵ درجه ای نسبت به خط افق در هنگام شیر خوردن داشته باشد، چرا که در کودکان شیپور استاش بصورت افقی قرار دارد).

بخشی از شیپور استاش که در بزرگسالی استخوانی می شود، در کودکان حالت غضروفی دارد، همین امر باعث ورود شیر به راحتی به فضای گوش میانی می شود. مصرف پستونک، خوردن انگشت، خوردن شیشه شیر خالی، نخوردن شیر مادر (شیرمادر حاوی آنتی بادی هایی است که بدن کودک را از حمله ی باکتری و ویروس محافظت میکند).

آیا گوش درد نوزاد می تواند ناشی از عفونت باشد؟

پاسخ این سوال بله است. گوش درد معمولا به علت عفونت هاي آنی گوش يا بدتر شدن عفونت هاي قدیمی گوش ايجاد شود و تشخیص آن راحت است.

بعد از تشخیص گوش درد ناشی از عفونت چه کار باید کرد؟

بعد از تشخیص دقیق عفونت برای طی کردن دوره ی درمان باید مادر بصورت دقیق و منظم در خوراندن داروها و آنتی بیوتیک های کودک دقت به خرج دهد. به هیچ عنوان زودتر از موعد و ‌تنها با رفع علایم دارو ‌را ‌سرخود قطع نکند،چرا که در این صورت باعث عود مجدد بیماری میشود. معمولا برای کاهش تب کودک استفاده از شربت استامینوفن کودکان و شربت ایبوپروفن کودکان انتخاب خوبی است ولی بهتر است حتما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنند. اما استفاده از آنتی بیوتیک ها اصلا بدون مشورت پزشک توصیه نمی شود چرا که تشخیص منشا بیماری که ویروسی ست یا باکتریایی ست در انتخاب نوع دارو بسیار مهم است.

گوش درد نوزاد

با عفونت های گوش مکرر نوزادمان چه کار کنیم؟

در صورتی که بیماری مزمن شود یعنی سالانه بالای پنج مرتبه فرزندمان مبتلا به عفونت گوش و گوش درد شود و بیماری عود شونده باشد، ناچارا نیاز است برای اینکه آسیبی به پرده گوش وارد نشود و یا منجر به آسیب های جدی دیگر نشود، بصورت موقتی در پرده گوش لوله ی تهویه یا VT قرار داده شود تا عفونت تخلیه شود و ‌تب و ‌درد و بی تابی کودک قطع شود.

در مواقعی که علت عفونت گوش و ‌گوش درد نوزاد بزرگ بودن لوزه ها باشد بهتر است کمی صبر کرد چرا که با بزرگ شدن جمجه و ‌سر کودک لوزه ها فضای بیشتری پیدا می کنند و دیگر باعث‌ عفونت گوش نمی شوند.

در این زمان فقط کافیست کودک را معرض مواد آلرژی مثل گرده گل، عطر قرار نگیرد. موادی که توسط شیر مادر به کودک می رسد مثل مواد غذایی حساسیت زا مانند فلفل و دیگر موادی که مادر به آنها حساسیت دارد، قرار ندهیم تا از بروز تورم لوزه و به دنباله ی آن عفونت گوش و‌ گوش درد نوزاد جلوگیری کرده باشیم. اما چنانچه بالای پنج مرتبه در سال این اتفاق بیافتد بهتر است علاوه بر جاسازی VT اقدام به جراحی آدنوییدکتومی یا درآوردن لوزه ها کنیم تا کودک دلبندمان آسیب جدی نبیند.

گوش درد در کودکان

موارد گوش درد در کودکان اغلب به خاطر وجود عفونت در آنها به وجود می آید. بعضی اوقات وجود عفونت های مزمن دوران نوزادی می تواند در دوران کودکی گوش درد ایجاد کند.

تشخیص وجود گوش درد در کودکان براساس نوار گوش است.

گوش درد کودکان و کرونا ارتباطی باهم دارند؟

اغلب موارد گوش درد در کودکان ناشی از عفونت است. تا حالا در هیچ مقاله ای به شیوع گوش درد در کودکان دارای کرونا اشاره نکرده است. پس با این حال گوش درد نمی تواند نشانه ی کرونا باشد.

کودکان در معرض گوش درد ناشی از عفونت

کودکانی که لوزه های بزرگ یا لوزه ی سوم دارند، کودکانی که در معرض دود سیگار هستند، کودکانی که در مهدکودک ها نگه داری می شوند بیشتر در معرض سرماخوردگی هستند. سرماخوردگی به نوبه ی خود موجب عفونت گوش میانی و به دنبال آن گوش درد نوزاد یا کودک می شود.

درمان خانگی گوش درد نوزاد

آیا استفاده از دود سیگار توصیه می شود؟

استفاده از درمان های خانگی یا سنتی برای گوش درد نوزاد اصلا توصیه نمی شود. مواردی چون دود سیگار، سیر، روغن زیتون تنها فقط منجر به حذف علامت شده و باعث درمان نمی شوند. تنها در مواردی استفاده از کمپرس گرم آنهم پیچیده شده در پارچه کتانی و‌ کمی مرطوب بر روی گوش بیمار می تواند کمک کننده باشد.

ارتباط دود سیگار با وقوع کم شنوایی

کودکانی که در دوران جنینی و نوزادی در معرض دود تنباکو بوده اند، دو برابر بیشتر از کودکانی که در معرض این دود نبوده اند شانس ابتلا به کم شنوایی دارند. براساس مطالعه ای که در شهر کوبه در ژاپن صورت گرفت تعداد 50734 کودک در طی سال های 2004 تا 2010 مورد بررسی قرار گرفتند.

مشخص شد در 3 سالگی، کودکانی که از هنگام جنینی در معرض دود سیگار قرار گرفته بودند، 68 درصد بیشتر از سایر کودکان مستعد به ابتلا به کم شنوایی هستند. و آنهایی که از نوزادی در معرض دود سیگار بودند 30 درصد بیشتر از سایرین مستعد به ابتلا به کم شنوایی هستند.

هنگامی که مادر به هنگام بارداری سیگار بکشد ممکن است به رشد مغز جنین صدمه برسد و منجر به اختلال عملکرد شناختی سیستم شنوایی شود. بسیار مهم است که مادران به هنگام حاملگی از مصرف سیگار و سایر دخانیات اجتناب کنند. تاثیر سیگار کشیدن بر ابتلا به کم شنوایی در بزرگسالان در مطالعات مختلف نیز تایید شده است.

استفاده از ویکس به عنوان درمان خانگی برای گوش درد نوزاد پیشنهاد می شود؟

استفاده از ویکس می تواند در کوتاه مدت درد گوش را کم کند اما پیدا کردن دلیل اصلی گوش درد نوزاد، ضرورت دارد.

آیا استفاده از طب سنتی مانند عنبرنسارا جهت درمان گوش درد نوزاد پیشنهاد می شود؟

به هیچ وجه اقدام به استفاده از مواردی مانند عنبرنسارا جهت درمان گوش درد نکنید. این موارد می تواند خطرات و آسیب های جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

آیا استفاده از سیر برای درمان گوش درد نوزاد پیشنهاد می شود؟

به هیچ وجه. از درمان های عجیب جهت بهبودی گوش درد خودداری کنید. گوش درد نوزاد نشانه ی مشکلی در گوش است و حتما در اسرع وقت نسبت به درمان آن اقدام کنید.

درمان فوری گوش درد نوزاد

درمان گوش درد به علت اصلی آن بستگی دارد. این درمان ممکن است شامل داروها، مسکن های متناسب با سن همچون؛ آسپیرین یا ایبوپروفن برای درد و تب باشد. درمان ممکن است همچنین شامل کیسه آب گرم، استامینوفن و دیگر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) یا یک دوره ی کوتاه از داروهای آرام کننده درد باشد. تجویز درمان های فوق براساس نظر پزشک است و از مصرف خودسرانه آن جدا خودداری کنید.

 

درمان خانگی گوش درد نوزاد

تاثیر شیر مادر بر گوش درد نوزاد

طبیعتا اصلی ترین درمان و منبع تغذیه برای نوزادان شیر مادر است. بعضی مادران در نحوه ی شیر دادن به نوزاد خود دارای اشکالاتی هستند که همین مورد موجب عفونت گوش نوازد و به دنبال آن درد می شود.

 

سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند کارشناسی ارشد شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی شناسی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *