معرفی بهترین قطره گوش برای انواع بیماری ها

بهترین قطره گوش

قطره‌های گوش محصولاتی هستند که برای پیشگیری و مداوای مشکلات مربوط به گوش به کار می‌روند. تنوع وجودی در این داروها شامل مواردی چون درمان عفونت‌های گوش، تسکین خارش و درد، خارج کردن جرم گوش و کاهش التهاب در مجرای شنوایی می‌شود. مهم است که مصرف این قطره‌ها صرفاً زیر نظر پزشک و طبق دستورات وی صورت پذیرد.

برای مبارزه با عفونت‌های گوش در بزرگسالان، قطره‌هایی وجود دارند که مخصوصاً طراحی شده‌اند تا باکتری‌ها، قارچ‌ها، و سایر عوامل بیماری‌زا را هدف قرار دهند. این قطره‌ها ترکیباتی از جمله آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضد قارچ را در خود دارند.

قطره‌های گوش آنتی‌بیوتیک

برای رفع عفونت‌های باکتریایی گوش، قطره‌های گوش حاوی آنتی‌بیوتیک‌های زیر مؤثر شناخته شده‌اند:

 • سیپروفلوکساسین (Ciprodex)

یکی از رایج‌ترین آنتی‌بیوتیک‌ها برای عفونت گوش بزرگسالان

 • افلوکساسین (Ofloxacin)

اغلب برای حساسیت‌های پایین‌تر نسبت به سایر آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده می‌شود

 • جنتامایسین (Gentamicin)

مورد استفاده در موارد خاص و در دوزهای کنترل‌شده

 • نئومایسین (Neomycin)

دارویی که می‌تواند به عنوان بخشی از درمان ترکیبی مورد استفاده قرار گیرد

بهترین قطره برای عفونت گوش بزرگسالان

قطره‌های گوش ضد قارچ

در مواجهه با عفونت‌های قارچی گوش، قطره‌های زیر تجویز می‌شوند:

 • کلوتریمازول (Clotrimazole): کارآمد در از بین بردن انواع قارچ‌ها.
 • نیستاتین (Nystatin): اغلب برای گستره وسیعی از عفونت‌های قارچی توصیه می‌شود.
 • آمفوتریسین (Amphotericin B): داروی قوی برای عفونت‌های مقاوم‌تر.

قطره کلوتریمازول

برای درمان عفونت گوش خارجی از نوع قارچی (که عمدتا در محیط های گرم و مرطوب رخ می دهد) مورد استفاده قرار می گیرد. خارش شاید یکی از اصلی ترین علایم وجود عفونت قارچی باشد. بیماری گوش شناگر یکی از عفونت های گوش خارجی است. جهت اطمینان از اینکه قطره گوش باعث بهبودی شده است بایستی نوار گوش گرفته شود. هنگام انجام نوار گوش ماهیت عفونت گوش و مقدار آن مشخص می شود.

بهترین قطره برای گرفتگی گوش

نحوه مصرف قطره کلوتریمازول

برای استفاده از قطره باید دراز کشیده و سر خود را خم کنید. پس از آن لاله گوش را رو به عقب و بالا بکشید تا مجرای گوش برای ورود قطره کاملا باز شود. پس از استفاده از قطره یک الی دو دقیقه به همان حالت باقی بمانید. میزان مصرف قطره و دفعات استفاده آن در طول روز برای هر فرد متفاوت بوده و باید توسط پزشک تعیین گردد.

قطره لامیژکس برای درد گوش

قطره گوش لامیژکس معمولا جهت درمان عفونت گوش خارجی تجویز می شود. به عفونت گوش خارجی معمولا گوش شناگر نیز نیز گفته می شود.

قطره گوش الکل بوریکه

یکی از درمان های اولیه مقابله با عفونت گوش است. جهت ضد عفونی کردن گوش بعد از شست و شو نیز استفاده می شود.

قطره گوش کلرامفنیکل

کلرامفنیکل (Chloramphenicol) از دسته آنتی‌بیوتیک‌هایی است که برای رفع عفونت‌های باکتریایی مانند عفونت‌های گوش استفاده می‌شود. این دارو یکی ارزانترین آنتی‌بیوتیک ها محسوب می‌شود. توجه داشته باشید که افرادی که به عفونت‌های خفیف و یا سرماخوردگی دچار هستند نباید از این دارو استفاده کنند. توصیه مهم درباره مصرف هر نوع قطره این است که در صورتی که دچار آسیب پرده گوش مثل پارگی آن شده‌اید قبل از استفاده حتما موراد را به اطلاع پزشک معالج خود برسانید.

قطره گوش

قطره گوش سیپلکس یا سیپروفلوکساسین

قطره سیپلکس یا سیپروفلوکساسین از دسته ی داروهای آنتی بیوتیک و آنتی باکتریال است. این قطره به منظور رفع التهاب و عفونت گوش تجویز می شود. معمولا برای التهاب یا عفونت گوش خارجی در بیماران دارای گوش شناگر استفاده می شود. قطره گوش سیپروفلوکساسین با توقف رشد باکتری ها، التهاب و عفونت را کاهش می دهد. لازم به ذکر است تشخیص عفونت گوش با کمک نوار گوش داده می شود.

طریقه مصرف قطره سیپلکس

مقدار مصرف قطره سیپلکس توسط پزشک مشخص می شود. تا زمان برطرف شدن کامل عفونت، بایستی مصرف استفاده از قطره را ادامه داد. طول مدت مصرف دارو 7 روز است و دو روز اول در طول ساعات بیداری هر دو ساعت 1 الی 2 قطره است. در پنج روز بعدی هر چهار ساعت یک الی دو قطره استفاده شود.

بهترین قطره برای خارش گوش

بهترین قطره برای خارش گوش، قطره ای است که التهاب و خارش را تسکین دهد. این قطره ها معمولاً حاوی استروئید هستند. قطره های گوش استروئیدی برای تسکین التهاب و خارش گوش استفاده می شوند. این قطره ها معمولاً حاوی یکی از موارد زیر هستند:

 • هیدروکورتیزون (Hydrocortisone)
 • بتامتازون (Betamethasone)
 • فلوتیکازون (Fluticasone)

نحوه انتخاب بهترین قطره گوش برای خارش

برای انتخاب بهترین قطره گوش برای خارش، لازم است عوامل زیر را در نظر بگیرید:

 • علت خارش گوش (مانند عفونت، آلرژی یا خشکی پوست)
 • شدت خارش
 • سن و وضعیت سلامتی بیمار

عوارض جانبی

قطره های گوش استروئیدی ممکن است عوارض جانبی خفیفی مانند تحریک گوش، سوزش یا سرگیجه ایجاد کنند. در موارد نادر، ممکن است عوارض جانبی جدی تر مانند افزایش فشار خون، کاهش قند خون یا عفونت قارچی نیز رخ دهند.

کدام قطره برای خارش گوش مناسب است؟

قطره هیدروژن پراکسید یکی از قطره های ضدعفونی کننده مجرای گوش است که می تواند جهت درمان خارش گوش به شما کمک کند. دقت کنید که برای استفاده از قطره گوش مطمئن شوید پرده گوش سالم است و  سوراخ نیست. اگر منشاء خارش گوش آلرژی و یا حساسیت مواد غذایی یا فصلی باشد می توانید از آنتی هیستامین استفاده کنید. بعضی اوقات این حالت در سالمندانی که از سمعک استفاده می کنند به وجود می آید که با ضد عفونی کردن قالب یا خود سمعک، منشاء خارش از بین می رود. توجه شود سمعک را با پد الکلی تمیز کنید و از پاشیدن مستقیم الکل به سمعک خودداری کنید.

قطره گوش برای خارش

انواع قطره گوش درد

مواد بی حس کننده موضعی برای تسکین درد و ناراحتی گوش استفاده می شوند. این مواد معمولاً حاوی یکی از موارد زیر هستند:

 • لیدوکائین (Lidocaine)
 • پروکائین (Procaine)
 • بنزوکائین (Benzocaine)

نحوه انتخاب بهترین قطره گوش درد

برای انتخاب بهترین قطره گوش درد، لازم است عوامل زیر را در نظر بگیرید:

 • شدت درد
 • سن و وضعیت سلامتی بیمار

قطره گوش اوتیسپت

قطره گوش اوتیسپت یک قطره گوش بدون نسخه است که حاوی هیدروکورتیزون و استیک اسید است. این قطره برای درمان التهاب اگزمایی مزمن، التهاب سبورئیک گوش خارجی و عفونت‌های کانال گوش خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قطره بتامتازون (بتازونیت) برای گوش درد

قطره بتامتازون (Betamethasone) یا بتازونیت جهت رفع التهاب، سوزش و درد گوش به کار می‌رود. دقت کنید در صورت پارگی پرده گوش و یا سابقه داشتن هر نوع حساسیت دارویی قبل از مصرف قطره با پزشک مشورت کنید.

نحوه مصرف قطره بتامتازون (بتازونیت)

برای استفاده از قطره گوش بتامتارون یا بتازونیت باید دراز بکشید و سر خود را خم کنید. پس از آن لاله گوش را رو به عقب و بالا بکشید تا مجرای گوش برای ورود قطره کاملا باز باشد. پس از استفاده از قطره بتامتازون، یک الی دو دقیقه به همان حالت باقی بمانید. میزان مصرف قطره و دفعات استفاده آن در طول روز برای هر فرد متفاوت بوده و باید توسط پزشک تعیین گردد. به طور معمول هر ۳ ساعت ۲ الی ۳ قطره از این قطره در گوش چکانده شده و به تدریج مقدار آن کاهش می‌یابد.

عوارض قطره بتامتازون

در صورت مصرف صحیح طبق تجویز پزشک، قطره بتامتازون عارضه جدی خاصی به دنبال ندارد.

قطره گوش درد

قطره گوش اتودالر

جهت درمان درد گوش خارجی از قطره اتودالر استفاده می شود.

بهترین قطره برای شست و شوی گوش

قطره گوش گلیسیرین فنیکه

قطره گوش گلیسیرین فنیکه (Glycerin pheniqe) از داروهای موضعی که علاوه بر نرم شدن جرم گوش بر روی انواع باکتری‌ها و قارچ‌ها و ویروس‌ها اثر کشنده دارد. علاوه برخاصیت ضد عفونی، باعث نرم شدن جرم داخل مجرای گوش می‌شود.

بعد از نرم شدن جرم گوش با کمک ساکشن یا شست و شو کانال، گوش تماما پاک می شود. قطره گلیسیرین فنیکه خاصیت ضد عفونی کننده هم دارد. معمولا سالمندان به دلیل استفاده از سمعک و کاهش حرکات مجرای گوش، جرم گوش بیشتری در داخل مجرای شنوایی آنها جمع می شود و پیشنهاد می شود هر چندوقت یک بار گوش خود را معاینه کنند تا در صورت وجود جرم گوش اقدام به شست و شوی گوش با آب یا قطره گلیسیرین فنیکه کنند.

طرز استفاده و نحوه ی مصرف قطره گلیسیرین فنیکه

برای استفاده از قطره گوش گلیسیرین فنیکه باید دراز کشیده و سر خود را خم کنید. پس از آن لاله گوش را رو به عقب و بالا بکشید تا مجرای گوش برای ورود قطره گوش کاملا باز شود. پس از استفاده قطره، یک الی دو دقیقه به همان حالت باقی بمانید. میزان مصرف قطره و تعداد دفعات استفاده از آن در طول روز برای هر فرد فرق می کند و باید توسط پزشک تعیین گردد. به طور معمول مقدار مصرف قطره گلیسیرین فنیکه قبل از شست و شو ۳ بار در روز و هر بار سه قطره به مدت ۳ روز است.

قطره برای شستشوی گوش

عوارض استفاده از قطره گلیسیرین فنیکه

حساسیت، آسیب به مجرا یا پرده صماخ ناشی از تورم جرم گوش برخی از عوارض نادر در اثر استفاده از  قطره گلیسیرین فنیکه هستند.

بهترین قطره برای گرفتگی گوش

بهترین قطره برای گرفتگی گوش بستگی به علت گرفتگی گوش دارد. اگر گرفتگی گوش ناشی از جرم گوش باشد، قطره های بر پایه آب یا روغن می توانند مفید باشند. قطره های بر پایه آب می توانند جرم گوش را نرم کنند و به خروج آن کمک کنند. قطره های بر پایه روغن می توانند جرم گوش را حل کنند و به خروج آن کمک کنند.

اگر گرفتگی گوش ناشی از عفونت گوش باشد، قطره های آنتی بیوتیک یا ضد قارچ که در بالا توضیح داده شد، می توانند مفید باشند. قطره های آنتی بیوتیک می توانند باکتری های ایجاد کننده عفونت را از بین ببرند. قطره های ضد قارچ می توانند قارچ های ایجاد کننده عفونت را از بین ببرند.

در اینجا برخی از قطره های گوش که برای درمان گرفتگی گوش استفاده می شوند آورده شده است:

 • قطره های بر پایه آب
  • پراکسید هیدروژن
 • قطره های بر پایه روغن
  • گلیسیرین فنیکه
 • قطره های آنتی بیوتیک
  • کلرامفنیکل
  • سیپروفلوکساسین
 • قطره های ضد قارچ
  • کلوتریمازول

قبل از استفاده از هر گونه قطره گوش، مهم است که با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که برای شما مناسب است.

در اینجا چند نکته برای استفاده از قطره های گوش آورده شده است:

 • قبل از استفاده از قطره ها، دست های خود را به خوبی بشویید.
 • قطره ها را در دمای اتاق نگه دارید.
 • دراز بکشید و سر خود را به سمت گوش آسیب دیده کج کنید.
 • قطره ها را به آرامی در گوش بریزید.
 • چند دقیقه سر خود را به همان سمت کج نگه دارید.

اگر گرفتگی گوش شما شدید یا با سایر علائم مانند درد، تب، یا کاهش شنوایی همراه است، مهم است که به پزشک مراجعه کنید.

بهترین قطره برای خارش گوش

 • حوله را از وسط تا کنید و سر خود را روی حوله بگذارید و گوش آسیب دیده را به سمت بالا قرار دهید.
 •  لاله گوش را به آرامی بیرون و بالا ببرید تا مجرای شنوایی صاف شود، این کار را با کمک یکی انجام دهید.
 • با دقت تعداد توصیه شده قطره را در مجرای شنوایی تجویز کنید.
 • فلپ گوش را به آرامی فشار دهید تا مایع به گوش ترغیب شود.
 • حداقل یک یا دو دقیقه در این حالت بمانید تا اطمینان حاصل کنید که دارو به طور کامل کانال گوش را پوشانده است.
 • در صورت نیاز این کار را در سمت دیگر تکرار کنید.

بهترین قطره برای جرم گوش

نحوه ی مصرف قطره گوش در کودکان

این کار به یک یا حتی دو نفر اضافی نیاز دارد، به خصوص اگر کودک خردسال باشد. در این حالت، یک نفر قطره را داخل گوش میریزد و دیگری کودک را بی حرکت نگه می دارد. این روش همچنین کمی متفاوت است زیرا مجرای شنوایی در کودکان کوتاهتر و دارای زاویه افقی است.

 • یک حوله تمیز را از وسط تا کنید و آن را روی زمین یا تخت قرار دهید.
 • از کودک بخواهید سرش را روی حوله قرار داده و گوش آسیب دیده در بالا باشد.
 • در صورت نیاز،نفر دوم می تواند سر کودک را بی حرکت نگه دارد.
 • شخصی که قطره ها را داخل گوش میریزد، باید لاله گوش را به آرامی بیرون و پایین بکشد تا مجرای شنوایی صاف شود.
 • به تعداد تجویز شده قطره را بریزید.
 • کودک را برای چند دقیقه در این وضعیت نگه دارید.
 • در صورت نیاز این کار را روی گوش دیگر تکرار کنید.
 • روند کودکان و نوزادان کم و بیش یکسان است.

آیا قطره گوش به حلق راه دارد؟

در مواردی که پرده گوش پاره باشد، قطره معمولا از طریق حلق بیرون می ریزد. توجه شود در این شرایط استفاده از قطره ممنوع است و بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. استفاده از قطره گوش هنگامی که پرده گوش پاره یا سوراخ است جزو موارد عدم استفاده است.

قطره گوش به حلق راه دارد؟

در چه مواردی نباید از قطره گوش استفاده کرد؟

در صورت پارگی پرده گوش، هرگز نباید از قطره گوش استفاده کرد؛ انجام این کار باعث می شود مواد شیمیایی به طور بالقوه به گوش میانی آسیب برساند. این مورد حتی شامل قطره گوش آنتی بیوتیکی برای پاک سازی عفونت نیز است.

Picture of سرور فتحی
سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند متخصص شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی سنجی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

2 پاسخ

 1. عالي بود ممنون ، فقط با توجه به شرح حال هاي داده شده، به نظرم علت هاي شايع كمتر مورد توجه و تمركز واقعا شده است، از جمله شنا كردن، آب و هواي گرم و مرطوب در فضاي سر بسته ، استفاده موبايل و اثرات سوئ آن ، رطوبت محيطي ، عرق كردن سر روي متكا، پاك كردن گوش با دستمال كاغذي و گوش پاك كن و ورود انگشت آلوده و فشار به بخش گوش خارجي و گاهي مياني با جسم نوك تيز وغيره …..به نظر من از جمله عواملي هستند، كه كمتر پزشكان محترم به آن توجه دارند در نتيجه دوره درمان و داروهاي تجويزي كمتر اثر كرده و بيمار سرگردان مطب هاست. با تشكر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − چهار =