همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

تست ECochG در منییر چیست؟ 5 کاربرد تست ECOG در تشخیص بیماری

تست ecochg
راهنمای مقاله

تست ECochG یا آزمایش Ecog (ای کو جی) آزمونی برای بررسی فشار مایعات گوش داخلی به ویژه در افراد مشکوک به بیماری منییر است. فشار بالای گوش در اثر بیماری منییر، سرگیجه های حمله ای ایجاد می کند. اصطلاح کوکلئوگرام مربوط به روش ثبتی امواج حلزون گوش است.

 

ویدئوی زیر نحوه ی انجام تست ECOG (ای کو جی) را نشان می دهد

منبع: یوتیوب

به طور کلی پاسخ های عملکردی از حلزون و عصب شنوایی توسط یک الکترود فعال قرار گرفته در نزدیک حلزون و یک الکترود مرجع قرار گرفته در یک فاصله ی دورتر مثل استخوان ماستوئید همان طرفی ثبت می شود.

 

تست ECochG یا ecog

 

تست ECochG چیست؟

با عبور انرژی صوتی از دستگاه شنوایی محیطی، پتانسیل های ناشی از تحریک بیوالکتریکی تولید می شود که ثبت آنها الکتروکوکلئوگرافی یا ECochG نام دارد. همانگونه که از نام این آزمون بر می آید، الکتروکوکلئوگرافی روشی برای ثبت پتانسیل های الکتریکی حلزون و پتانسیل عمل تجمعی رشته های عصی شنوایی است. پاسخ های برانگیخته از حلزون و عصب شنوایی طی 2 الی 3 میلی ثانیه پس از ارائه محرکات ناگهانی و گذرا ثبت می گردد. اولین جزء پاسخ که تحت شرایطی خاص ثبت می شود، پاسخ میکروفونیک حلزونی است. ساختارهای مهم در حلزون شامل سلول های مویی داخلی و خارجی است که امواج حاصله را تشکیل می دهند.

 

کاربرد تست ECOG

 • تشخیص، ارزیابی و پایش بیماری منییر و هیدروبس آندولنف، و ارزیابی و پایش راهبردهای درمانی آنها
 • تقویت موج I در تست ABR
 • اندازه گیری و پایش عملکرد حلزون و عصب شنوایی در حین جراحی
 • تشخیص اختلالات طیف نوروپاتی شنوایی (ANSD)

اگرچه برای ثبت الکتروکوکلئوگرافی کاربردهای دیگری برشمرده شده است، چهار مورد فوق رایج ترین کاربردهای بالینی این آزمایش هستند.

 

تست ECochG در منییر چه مفهومی دارد؟

به دلیل اینکه تست ECochG  یکی از اولین ارزیابی های فیزیولوژیک بیماری منییر را ارائه داد، این بیماری یکی از حیطه های اصلی مورد بررسی در الکتروکوکلئوگرافی است. این مسئه هم تشخیص و هم علت بیماری منییر را بهتر از هر روش دیگه ای مشخص می کند. در منییر برای بررسی حلزون گوش است که نوعی پاسخ صوتی برانگیخته شده همانند ABR است و در آن پتانسیل های الکتریکی حلزون ثبت می شود. از اختصار ECOG و ECochG به صورت متناوب استفاده می شود.

ECOG از آنجایی که کوتاه تر است، برای همه ارجحیت دارد. هیچ معالجه یا روش درمانی موئری که برای تمام بیماران قابل استفاده باشد، وجود ندارد. این تست برای تشخیص بیماری منییر و یا هیدروپس آندولنفاتیک (تورم مایعات گوش داخلی) استفاده می شود. ممکن است نتایج این تست در بیماری فیستول پری لنف نرمال نباشد. ویژگی مشترک این بیماریها عدم تعادل در فشار بین دو نردبان اندولنفاتیک و پری لنفاتیک گوش داخلی است. تست ECochG برای بیماران با شکایت سرگیجه، عدم تعادل، احساس پری گوش،کم شنوایی اغلب یک طرفه، سرگیجه های ناگهانی و دوره ای و شدید کاربرد دارد. تست ECOG کاملا بدون درد است و زمان لازم برای انجام آن معمولا 20دقیقه تا نیم ساعت می باشد. تست ECOG علاوه بر افراد با مشکلات سرگیجه برای بیماران با نوروپاتی شنوایی نیز کاربرد فراوانی دارد.

 

در تشخیص نوروپاتی شنوایی انجام ECOG به همراه ABR و OAE توصیه میشود.

در واقع در افراد با نوروپاتی شنوایی انجام تست ECOG ما را از سلامت حلزون آگاه میکند. در سایر بیماری ها که احتمال آسیب به حلزون وجود دارد نیز انجام تست ECochG کمک کننده است. مثلا افرادی که از داروهای اتوتوکسیت استفاده میکنند. داروهای اتوتوکسیت یا همان داروهای سمی گوش مانند جنتامایسین که در درمان عفونت های شدید تجویز میشود ممکن است آسیب جبران ناپذیری بر حلزون بگذارد که اصولا از تست ECochG و OAE برای فالوآپ این بیماران استفاده میشود. ECOG یکی از تست های حساس و سخت در آزمون های فیزیولوژیک است که برای انجام آن نیازمند متخصص شنوایی شناسی برای انجام و تفسیر نتایج آن است.

 

علایم بیماری منییر

علایمی که براساس آن بیماری منییر تشخصی داده می شود شامل سرگیجه های عود کننده و ناگهانی، کم شنوایی، احساس پری گوش و وزوز است. با این حال، از جنبه ی تظاهر هریک از این علایم و شدت آنها، تغییرپذیری بین فردی  و درون فردی ایجاد می شود. یک راه برای افزایش حساسیت تست ECOG، انجام آن در زمان وقوع  علایم منییر است.

 

آزمایش های دیگر برای تشخیص منییر

علاوه بر تست ECochG ممکن است پزشک برای رد تومور زاویه ی پلی مخچه ای یا عصب گوش، MRI را در مجموعه ی آزمایش های خود قرار دهد. همچنین تست های تعادلی مانند VNG ،VHIT  و کالریک برای رد مشکلات ناشی از مجاری نیم دایره ای مانند Bppv ممکن است انجام گیرد. این آزمایش ها فقط برای رد کردن احتمال سایر اختلالات انجام می شود.

 

بیماری منییر در کودکان و نیاز به تست ECOG

بیماری منییر در کودکان نادر است و کمتر از 3 درصد از تمام موارد بیماری های مربوط به گوش را شامل می شود. در بین تمام دلایل سرگیجه در کودکان  کمتر از 4 درصد موارد به دلیل منییر است. از نظر بالینی نوسانات شنوایی، سرگیجه دوره ای، کیپی و وزوز گوش از علایم غالب هستند. تست شنوایی ممکن است کم شنوایی در فرکانس های پایین را نشان دهد. ممکن است کودکان در مورد کیپی و وزوز گوش حرف نزنند و  در این گونه موارد نباید منییر را نادیده گرفت. معمولا شیوع منییر در کودکان بالای ده سال دیده می شود. ممکن است منییر ارتباطی با آلرژی در دوران کودکی و بزرگسالی داشته باشد. درمان منییر در کودکلن همانند بزرگسالان است و شامل رژیم غذایی کم نمک، آرامبخش است. تشخیص منییر در کودکان با کمک تست ECOG است.

 

پایش حین جراحی با کمک تست ECOG

یکی از کاربردهای تست ECochG، پایش وضعیت گوش داخلی و عصب شنوایی در حین جراحی، برای جلوگیری از اسیب عصب شنوایی است. همچنین از این شیوه می توان در شناسایی مناطق آناتومیک شاخص مانند ساک آندولنفاتیک استفاده کرد. کاربرد دیگر پایش حین جراحی، پیش بینی نتالیج پس از عمل به ویژه در جراحی شانت یا کاهش فشار آندولنف در درمان افراد مبتلا به منییر است.

 

شناسایی مناطق آناتومیک شاخص

در بیمارانی که کاربرد روش های غیر جراحی در درمان منییر/ هیدروپس آندولنف موثر نبوده است، استفاده از شانت یا کاهش فشار کیسه آندولنف به عنوان یک روش درمانی مطرح است. در حین این عمل جراحی، ECochG می تواند فعالیت مکانیکی الکتریکی حلزون را در مراحل مختلف گزارش نماید و از این طریق جراح را از احتمال آسیب حلزون مطلع سازد.

 

رژیم غذایی و مراقبت های لازم مرتبط با بیماری هیدروپس اندولنف (سندرم منییر)

در فرد مبتلا به منییر خواب ، تغذیه و لایف استایل درست اهمیت بسیاری دارد که در زیر به بعضی از موارد مهم اشاره شده است. برای کاهش تعداد دفعات حمله سرگیجه بهتر است از یک رژیم کم نمک و مدر استفاده شود. بهتر است مواد غذایی سدیم دار حداقل شود، مانند نمک،کرفس ،اسفناج، غذاهای کنسرو شده،پنیر شور، دوغ، کشک، مغزهای بو داده و…. در مقابل مواد غذایی پتاسیم دار افزایش یابد، مانند سیب زمینی، گوجه فرنگی، سیب و انگور (خصوصا مصرف با پوست آنها)، حبوبات (مثل لوبیا سبز، نخود، لپه، عدس)، ماست کم چرب، شیر، بادمجان، ماهی، موز،کدوحلوایی، میوه های خشک (مثل آلوخشک،کشمش،زردآلو خشک).

 • اجتناب از مصرف سیگار، قلیان، الکل
 •  رژیم غذایی فاقد چربی یا کم چرب
 • به حداقل رساندن مصرف مواد کافئین دار مثل قهوه ،چای،شکلات،کاکائو، نوشابه های انرژی زا،قرص های لاغری، مسکن های بدون نسخه و…
 • دوری از اضطراب و استرس
 • خودداری از فعالیت زیاد
 • در زمان حمله اجتناب از رانندگی
 • انجام آزمایش ECOG بصورت سالانه و چکاپ دوره ای وضعیت شنوایی

 

دارو درمانی در بیماری منییر

برای درمان تهوع و استفراغ ناشی از بیماری منیر معمولا از دارو های ضد تهوع مانند مکلنزین استفاده می شود. پزشک ممکن است از دارو های ادرارآور هم استفاده کند تا از این طریق مایع درون لابیرنت غشای حلزون گوش را کاهش دهد و از حملات بعدی بیماری منیر جلوگیری کند.

 

تزریق دارو برای درمان بیماری منییر

در برخی موارد علائم بیماری منیر به حدی شدید است که بیمار را شدیدا می آزارد. در این موارد ممکن است پزشک جنتامایسین را به درون گوش میانی تزریق کند و از این طریق سلول هایی مویی مجاری نیم دایره ای را تخریب کند. این سلول ها نقش زیادی در ایجاد سرگیجه ناشی از بیماری منیر دارند.

 

تست ECochG یکی از تست های مربوط به پاسخ های برانگیخته ی شنوایی است

پاسخ های برانگیخته ی شنوایی، فعالیت های الکتریکی دستگاه شنوایی (گوش، عصب شنوایی یا مناطق مغزی مربوط به شنوایی) هستند که در پاسخ به صدا ایجاد می شوند. در ساده ترین حالت، پاسخ های برانگیخته ی شنوایی امواج مغزی هستند که به هنگام تحریک فرد با صدا ایجاد می شوند. محرک صوتی مورد استفاده برای برانگیختن  این پاسخ ها نیز طیف وسیعی شامل کلیک، تون، و اصوات گفتاری را شامل می شود. شدت ارائه  محرکات نیز می تواند بلند یا آهسته باشد. فعالیت برانگیخته شده از گوش یا مغز نیز توسط الکترودهایی که معمولا در نقاط خاصی از جمجمه و نزدیک گوش چسبانبده می شود، جمع آوری می گردد.

 

عوامل موثر در انجام تست ECochG دقیق

تجهیزات مورد استفاده در ثبت پاسخ های برانگیخته نقش مهمی در کشف و اندازه گیری پاسخ دارند. اندازه گیری دقیق و صحیح امواج تست ECochG  به درک کامل نحوه ی تاثیرگذاری مشکلات فرد بر شنوایی او می انجامد. در این تست باید پاسخ حلزون یا عصب گوش به یک محرک پیش از ارسال محرک بعدی تکمیل گردد. 

 

چه عواملی بر نتایج تست ECochG تاثیرگذار است؟

بررسی ویژگی های فرد مورد آزمون، نقطه شروع مناسبی برای مرور عوامل تاثیرگذار بر روی تست است. از عوامل تاثیرگذار بر پاسخ های برانگیخته ی شنوایی مانند تست ECochG، شامل سن، جنسیت، درجه ی حرارت بدن، وضعیت هوشیاری، پاسخ های کاذب عضلانی و تاثیر داروها هستند. تاثیر هریک از این عوامل متفاوت است. برای مثال سن بر تمام پاسخ های برانگیخته ی شنوایی تاثیر گذار است. وضعیت هوشیاری یا داروهای تاثیرگذار بر تفسیر تست ECochG اثری ندارد.

 

کاربردهای مهم تست ECochG

در کم شنوایی های حلزونی به دلیل کاهش در تعداد سلول های مویی، فعالیت کلی فیبرهای عصب شنوایی کاهش می یابد. براساس تحقیقات فقدان CAP در ECochG در پاسخ به محرکات کلیک با شدت بالا نشان می دهد فرد مبتلا به کم شنوایی عمیق نمی تواند از مزایای سمعک بهره ببرد. در نتیجه ECochG می تواند به عنوان راهکاری مفید در کودکانی که قادر به همکاری نیستند، استفاده شود.  تست ECochG ، یک ارزیابی استاندارد در تشخیص بیماری منییر محسوب می شود. در بیماری منییر افزایش حجم اندولنف احتمالاً باعث افزایش فشار در scala media و منجر به تغییر در ویژگی های الکتریکی سلول های مویی می شود. اکوجی به این دلیل که هم پاسخ های گیرنده و هم پاسخ های عصبی را بررسی می کند در تشخیص نوروپاتی شنوایی اهمیت دارد. اطلاعات بدست آمده از ECochG در تعیین محل اختلال و برنامه های توانبخشی کمک کننده است. در افراد مبتلا به پاتولوژی های CNS، اعتبارآزمون ABR در ارزیابی آستانه های شنوایی به طور برجسته کاهش می یابد. در این موارد ثبت ECochG به منظور ارزیابی آستانه های شنوایی لازم است.

 

مرکز تخصصی تست ECochG در غرب تهران

این تست شاخص الکتروفیزیولوژیک قوی برای یکپارچگی حلزون به شمار می آید. به طور مثال، زمانی که پاسخ وجود داشته باشد میتوان از حداقل باقی مانده شنوایی مطمئن شد. تست ECochG برای کودکان قابلیت انجام ندارد و به جای آن از تست ABR استفاده می شود. کلینیک تخصصی شنوایی سنجی صادقیه این افتخار را دارد که یکی از مراکز برتر انجام نوار گوش در غرب تهران است. در کنار این خدمات کلیه ی تست های سرگیجه، خدمات مربوط به سمعک (خرید و تعمیرات و تنظیم آن) در این مرکز انجام می شود. کلیه ی تست های سرگیجه در مرکز انجام نوار گوش در غرب تهران به صورت کاملا تخصصی قابلیت انجام دارد.

 

 

تست ECochG
تست ECochG

 

سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند کارشناسی ارشد شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی شناسی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *