همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

سرگیجه در بارداری و اوایل آن نشانه چیست؟

سرگیجه در بارداری

سرگیجه در بارداری دلایل و علل مختلفی دارد، از جمله مهم ترین علل میتوان به مشکلات قلبی عروقی اشاره کرد. در دوران بارداری به دلیل افزایش ضربان قلب و تغییرات فشار خون علایمی چون احساس سبکی سر و سرگیجه را مادر باردار تجربه میکند. از مهم ترین زمان ها در دوران بارداری سه ماهه دوم و سه ماهه سوم است که در آن رحم در حال افزایش سایز است. و این موضوع باعث فشار به عروق خونی و به دنباله ی آن تغییرات فشار خون و احساس سرگیجه است.

معمولاً احساس سرگیجه در دوران بارداری متداول است. هنگام سرگیجه  احساس می کنید اتاق در حال چرخش است یا ممکن است احساس ضعف، عدم ثبات یا ضعف کنید. کم خونی و کاهش آب بدن از شایع ترین علل سرگیجه در دوران بارداری است. برای آگاهی از دلایل احتمالی سرگیجه در بارداری و اینکه برای مدیریت علایم آن چه کاری می توانید انجام دهید، ادامه مطلب را بخوانید.

علت سرگیجه در بارداری چیست؟

در صورتیکه هنگام بلند شدن یا هنگام نشستن (از حالت خوابیده به نشسته) دچار سرگیجه شوید و در حد ‌چند ثانیه و با احساس سبکی سر همراه بود این نشانه ای از افت فشار خون است و جای نگرانی ندارد، تنها کافی است تغییر پوزیشن به آرامی انجام شود.

یکی دیگر از علل سرگیجه های بارداری نوع ویار مادر است. مادرانی که در سه ماهه اول علاقه ی زیادی به غذاهای شور، نمک، چربی، زیتون، سبزیجاتی چون کرفس، اسفناج، قهوه، چای، نوشابه، کاکائو دارند.

ممکن است در معرض تغییر فشار گوش و جابجایی مایع گوش باشند. در چنین حالتی لازم است حتما رژیم غذایی خود را رعایت کنند. همچنین مادرانی که در دوره ی سه ماهه اول زیاد استفراغ زیادی داشته باشند، نیز به علت افت فشارهای دائمی در معرض احساس سبکی سر و سرگیجه هستند.

این مورد بالا هم با مشورت با پزشک زنان قابل کنترل است. مورد دیگر کمبود کلسیم، ویتامین D، کم خونی و یا اختلالات هورمونی نیز می توانند باعث اختلال در گوش داخلی و به دنباله ی آن سرگیجه به دنبال حرکت سر و یا بدن شوند.

در این مورد لازم است در دوران بارداری حتما از نظر مکمل های غذایی و کمبود ویتامین ها توسط متخصص تغذیه بررسی و تحت نظر باشند. سرگیجه در مادران باردار همچنین می تواند به دنباله ی اضطراب و استرس به وجود بیاید.

که در این حالت حفظ آرامش توسط مادر و ایجاد محیط آرام و به دور از استرس توسط اعضای خانواده برای سلامت مادر و جنین لازم است. چنانچه کنترل نشود، بهتر است تحت نظر متخصص روانپزشک مدیریت شود.

سرگیجه در بارداری

چه موقع بخاطر سرگیجه نیاز است به پزشک مراجعه کنیم؟

شما همیشه باید سرگیجه و سایر علائم را با پزشک خود در میان بگذارید. در برخی موارد، ممکن است به فوریت پزشکی نیاز داشته باشید.

  • تاری دید
  • اختلال تکلم
  • اختلال بینایی
  • دو بینی
  • گزگز صورت
  • ضعف عضلانی
  • درد قفسه ی سینه
  • خون ریزی واژینال

تغییرات هورمونی می تواند یکی از علل سرگیجه در بارداری باشد

به محض باردار شدن، سطح هورمون شما تغییر می کند تا به افزایش جریان خون در بدن کمک کند. این کمک می کند تا کودک در رحم رشد کند. افزایش جریان خون می تواند باعث تغییر فشار خون شما شود. اغلب اوقات، فشار خون شما در دوران بارداری کاهش می یابد، همچنین به عنوان فشار خون پایین یا فشار خون پایین شناخته می شود. فشار خون پایین می تواند باعث سرگیجه شما شود، خصوصاً هنگام حرکت از حالت خوابیده یا نشسته به حالت ایستاده. به طور کلی، فشار خون پایین جای نگرانی نیست و پس از بارداری به سطح طبیعی خود باز می گردد.

سرگیجه در ماه های مختلف بارداری

حاملگی خارج رحمی یکی  از علل سرگیجه در اوایل بارداری است

سرگیجه در اوایل بارداری می تواند ناشی از حاملگی خارج رحمی باشد. این حالت زمانی اتفاق می افتد که تخمک در خارج از رحم بارور شده باشد. هنگامی که این شرایط رخ می دهد، بارداری ارزش ندارد. در این حالت ممکن است دچار سرگیجه و همچنین درد در شکم و خونریزی واژینال خود شوید.

سرگیجه در سه ماهه دوم بارداری

برخی از دلایلی که شما در سه ماهه اول سرگیجه تجربه می کنید ممکن است به سه ماهه دوم منتقل شود، مانند فشار خون پایین یا تهوع و استفراغ شدید. شرایط دیگری نیز ممکن است با پیشرفت بارداری به وجود بیاد که باعش سرگیجه شود.

خوابیدن روی پشت

خوابیدن به پشت نیز در دوران بارداری می تواند باعث سرگیجه شود. این به این دلیل است که در اواخر بارداری به پشت خوابیدن می تواند باعث شود رحم در حال انبساط از برگشت خون از اندام تحتانی به قلب را بگیرد. این انسداد می تواند باعث سرگیجه و همچنین سایر علائم آزار دهنده شود.

سرگیجه در سه ماهه سوم بارداری

بسیاری از دلایل سرگیجه در سه ماهه اول و دوم می تواند در اواخر بارداری باز باعث ایجاد سرگیجه شود. بسیار مهم است که در سه ماهه سوم بارداری مرتباً به پزشک مراجعه کنید تا شرایط بالقوه خطرناکی را که می تواند باعث سرگیجه شود، کنترل شود. مراقب علائمی مانند احساس ضعف باشید، چرا که احتمال زمین خوردن را افزایش می دهد، خصوصاً در سه ماهه سوم بارداری. در صورت همچین علایمی سعی کنید کمتر بایستید.

سرگیجه در بارداری و جنسیت؟

بسیاری از زنان باردار می پرسند آیا سرگیجه در دوران بارداری ارتباطی به جنسیت جنین دارد؟ باید بگوییم که سرگیجه در بارداری ارتباطی به جنسیت جنین شما ندارد.

سرگیجه در بارداری ارتباطی به جنسیت ندارد

سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند کارشناسی ارشد شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی شناسی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *