همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

سرگیجه عصبی ناشی از چیست؟

عفونت گوش و سرگیجه
راهنمای مقاله

اضطراب مزمن می تواند طیف وسیعی از علائم، از جمله سردرد و سرگیجه عصبی را ایجاد کند. در حقیقت، سرگیجه معمولاً اضطراب حاد و مزمن را همراه دارد. علاوه بر این، افراد مبتلا به اختلالات گوش داخلی که یکی از علائم آن سرگیجه است ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اختلال اضطراب باشند. اختلالات اضطرابی بیش از 18 درصد از جمعیت یا بیش از 40 میلیون بزرگسال در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد. در این مقاله، ما در مورد سرگیجه عصبی، نقش اضطراب در سرگیجه و سایر علائم احتمالی به همراه درمان های موجود بحث خواهیم کرد.

 

سرگیجه عصبی چیست؟

سرگیجه یک اصطلاح کلی برای احساسات مختلف مانند سبکی سر یا عدم تعادل است که به دلیل توهم حرکت باعث عدم ثبات می شود. می تواند توسط چندین عامل زمینه ای، مانند مشکلات وستیبولار، عصبی یا روانپزشکی، ایجاد شود. اضطراب پاسخ طبیعی به استرس است که باعث تحریک سیستم عصبی سمپاتیک می شود و به بدن اجازه می دهد تا برای جنگیدن و فرار کردن آماده شود. اضطراب می تواند حاد باشد، مانند استرسی که قبل از قرار ملاقات احساس می کنید، یا مزمن باشد، مانند زمانی که دچار اختلال اضطراب هستید.

 

اضطراب یکی از عوامل ایجاد کننده سرگیجه عصبی است

اضطراب، اغلب علائمی مانند احساس سرگیجه ایجاد می کندريا، و می تواند یکی از علت های سرگیجه به حساب آید. اضطراب موجب تغییرات ناگهانی فشار خون می شود که این تغییرات می تواند منجر به احساس سبکی یا عدم تعادل شود. بیشتر اوقات، این فقط به دلیل تأثیر هورمونهای استرس، مانند آدرنالین و کورتیزول، بر روی قلب است.

 

بیماری های گوش داخلی در مواقع استرس زا باعث ایجاد سرگیجه می شوند

اختلالات وستیبولار، که یکی از مهمترین اختلالات گوش داخلی است، با افزایش اضطراب شیوع پیدا می کند. در واقع اضطراب باعث عود مشکلات گوش میانی می شود و یکی از علائم این مشکلات سرگیجه است. برای بررسی این نوع سرگیجه بایستی به کلینیک های تخصصی سرگیجه مراجعه کنید.

 

سایر بیماری هایی که باعث ایجاد سرگیجه عصبی می شوند

در واقع ما فقط سرگیجه عصبی نداریم. بلکه طیفی از مشکلات هستند که ممکن است همراه با سرگیجه باشند.

  • ضربان قلب بالا
  • فشار خون بالا
  • بی حسی یا گزگز در اندام ها
  • ضعف یا خستگی
  • حالت تهوع و استفراغ
  • تمرکز ضعیف
  • تاری دید
  • احساس معلق شدن

 

استرس و سرگیجه عصبی

افزایش سطح هورمون های استرس از جمله کورتیزول می تواند بر انتقال اطلاعات عصبی از سیستم تعادل به مغز تأثیر منفی بگذارد. تصور می شود که این هورمون ها ممکن است کانال های یونی را در اعصاب و انتقال عصبی در مغز شما مختل کنند. بدن شما همچنین هنگام استرس مواد شیمیایی دیگری از جمله هیستامین و نورواستروئیدها را آزاد می کند که ممکن است به طور غیر مستقیم انتقال عصبی بین سیستم تعادلی و مغز شما را مختل کند. سرگیجه یکی از علائم رایج استرس است و اگر کسی دچار اضطراب شود، سرگیجه نیز به دنبال آن بروز می کند.

از طرف دیگر، سرگیجه می تواند باعث ایجاد اضطراب شود. سیستم وستیبولار مسئول احساس موقعیت و حرکت بدن در محیط اطراف ما است. این سیستم شامل قسمتی از گوش داخلی، مناطق خاصی از مغز و اعصاب متصل به آنها تشکیل شده است. این سیستم وظیفه احساس سرگیجه را در صورت خراب شدن امور بر عهده دارد. دانشمندان معتقدند مناطقی که در مغز مسئول سرگیجه هستند با مناطق مسئول استرس ارتباط برقرار می کنند و باعث بروز هر دو علائم می شوند.

سرگیجه عصبی

بهترین قرص یا درمان دارویی سرگیجه عصبی چیست؟

اگر منشاء سرگیجه گوش باشد بایستی تست Ecog و VNG انجام شود و با توجه به ماهیت آن، درمان مربوطه انجام شود. داروهایی مانند بتاسرک، بتاهیستین نیز می تواند به عنوان مسکن عمل کنند و سرگیجه ناشی از گوش را موقتا سرکوب کنند. این قرص ها جزو بهترین داروهای سرگیجه هستند. اگر سرگیجه شما ناشی از اضطراب باشد بایستی مصرف داروهای ضد اضطراب را شروع کنید. برای این کار حتما به متخصص روانپزشک مراجعه کنید. ابتلا به کرونا نیز می تواند باعث ایجاد سرگیجه شود و معمولا بعد از درمان و طی کردن دوره نقاهت، سرگیجه نیز خود به خود برطرف می شود.

 

سرگیجه ناشی از افسردگی

خیلی ها تصور می کنند که افسردگی می تواند سرگیجه را ایجاد کنند. در حال حاضر در هیچ مطالعه ای ارتباط بین افسردگی و سرگیجه مشاهده نشده است. البته شیوع سرگیجه در بیماران مقدم بر افسردگی است. یعنی علائم سرگیجه باعث شروع افسردگی می شود.

 

آیا سرگیجه در خواب منشاء عصبی دارد؟

خیر سرگیجه در خواب و یا هنگام جابجایی در رختخواب منشاء عصبی ندارد. منشاء این نوع سرگیجه در واقع اختلالات گوش میانی و در راس آن بیماری bppv گوش است.

سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند کارشناسی ارشد شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی شناسی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *