همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

سمعک به افراد کم شنوا چه کمکی می کند؟

سمعک به افراد کم شنوا چه کمکی می کند؟

سمعک به افراد کم شنوا چه کمکی می کند؟ بیشتر افراد کم شنوا از سمعک استفاده می کنند اما سمعک به افراد کم شنوا چه کمکی می کند؟ سمعک یک وسیله کمک شنوایی است که به افراد دارای مشکلات شنوایی کمک می کند بهتر بشنوند. بهتر شنیدن افراد دارای مشکل شنوایی موجب افزایش مشارکت در جامعه و برقراری ارتباط با افراد جامعه می شود.

افرادی که از سمعک استفاده نمی کنند، به مرور زمان از جامعه دور می شوند و دچار افسردگی می شوند. سمعک به افراد کم شنوا کمک می کند راحت به تلویزیون نگاه کنند و صدای آن را بیشتر از حد مجاز افزایش ندهند. بر اساس میزان کم شنوایی افراد و سلامت عصب رضایتمندی کمکی که سمعک به افراد دارای کم شنوایی می کند تغییر میکند.

سمعک به افراد کم شنوا چه کمکی می کند؟

این افراد بدلیل اینکه بدون سمعک هیچ صدایی را جز صداهای بسیار بلند نمیشنوند پس نبود سمعک علاوه بر مشکلات ارتباطی موجب مشکلات زبان و گفتار نیز میگردد. به نحوی که نبود سمعک میتواند گفتار بیمار را بهم بریزد. در این افراد چه کم شنوایی انتقالی و چه حسی عصبی چون مشکل در حد شدید است پس در هر دو حالت درگیری عصب وجود دارد.

پس سمعک کمک میکند که بیمار متناسب با درگیری عصب از حضور سمعک استفاده کند. این افراد بدلیل مشکلشان علاوه بر مشکلات ارتباطی، مشکلات گفتار و زبان و صدای تلویزیون با صدای تلفن نیز مشکل دارند. و همینطور بدلیل شدت مشکل اعتماد به نفس مددجو و شرایط اجتماعی او بسیار تحت تاثیر است.

پس در نتیجه وجود سمعک به مددجو کمک میکند که بتواند با محیط ارتباط برقرار کند، گفتار و زبانش را حفظ کند، صدای تلفن و تلویزیون را براحتی بشنوند و بدنباله ی این موارد از عزت نفس و اعتماد به نفس مطلوبی چون فرد عادی برخوردار باشد. در افراد با کم شنوایی عمیق، علاوه بر تمام مشکلاتی که برای افراد با کم شنوایی شدید ذکر شد، بدلیل اینکه صداهای هشدار شنیده نمیشود ممکن است از نظر جانی در خطر باشند.

به شکلی که این افراد صدای بوق ماشین، صدای آتش نشانی و غیره را نمی شنوند و ممکن است خطرات جانی آنها را تهدید کند. در این افراد حضور سمعک کمک میکند که باقیمانده ی شنوایی حفظ و تقویت شود و بتوانند به حداقل ۶۰ درصد از روتین عادی زندگی برگردند و در عرصه های مختلف زندگی رشد چشمگیری داشته باشند.

انواع کم شنوایی و سمعک

در افراد با افت شنوایی ملایم بدلیل اینکه این افراد فقط صداهای ضعیف را نمیشنوند و تشخیص کلمات در محیط های شلوغ برایشان مشکل است. سمعک به آنها کمک میکند که بصورت طبیعی بشنوند و مشکل تشخیص کلماتشان بطور کامل حل شود. در افراد با افت شنوایی متوسط بسته به اینکه مشکل کانداکتیو (انتقالی) باشد یا مشکل سنسوری نورال (حسی عصبی)، کمکی که سمعک میکند تفاوت هایی پیدا میکند.

در افراد با شکایت کم شنوایی متوسط کانداکتیو (انتقالی) بدلیل اینکه این افراد بدون سمعک صداهای گفتار عادی را نمیشنوند پس مشکل ارتباطی بسیاری دارند. همینطور در شنیدن صدای تلویزیون نسبت به افراد عادی معضلاتی دارند و نیاز به ولوم بالاتری دارند. سمعک به این افراد کمک میکند بطور طبیعی بشنوند و مشکل صدای تلویزیون و نیز مشکل ارتباطیشان کاملا رفع شود.

علاوه بر این کمک میکند که پیشرفت بیشتر کم شنوایی جلوگیری شود. در افراد با شکایت کم شنوایی متوسط حسی عصبی، بدلیل اینکه عصب آسیب دیده است سمعک بر بهبود مشکل ارتباطی، بهبود مشکلات درک صدای تلویزیون و نیز درک و شنیدن کلمات در جمع، کمک می کند. همچنین وضعیت عصب شنوایی ارتقا می یابد و به دنباله ی آن رضایتمندی بیمار افزایش پیدا می کند. افراد با مشکلات کم شنوایی حسی عصبی میزان رضایتمندی نهایی از سمعک بسیار تحت سلامت عصب است و حضور سمعک بسیار در بهبود عصب تاثیر گذار است.

سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند کارشناسی ارشد شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی شناسی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *