همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

سمعک دولتی – نحوه ثبت نام سمعک دولتی

سمعک دولتی و نحوه ثبت نام آن

از آنجایی که سمعک یک کالای وارداتی است پس دولت همه ساله بودجه ای را برای واردات آن تخصیص می دهد. که با این بودجه ی دولت، هزینه ی ارزی سمعک در ایران نسبت به کشورهای دیگر بسیار پایین تر است.

سمعک دولتی

اگر دولت هزینه ای بابت واردات سمعک نمی داد قیمت هر عدد سمعک بالای سی میلیون تومان می شد. سمعکی که امروزه در اختیار مددجویان گرامی هست سمعکی ست که با ارز نیمایی وارد شده است به همین دلیل قیمت آن سالانه تغییرات بسیار اندکی دارد. اما اکسسوری ها یا لوازم جانبی سمعک، باتری و سایر قطعات بصورت ارز آزاد وارد می شود.

به همین دلیل ممکن است در طول سال چندین بار قیمت این اقلام با افزایش و کاهش قیمت ارز تغییر کنند. ارز دولتی همیشه توسط هییت دولت و بانک مرکزی مشخص می شود و تمام وارد کنندگان محترم و توزیع کنندگان موظف هستند مطابق قیمت تصویب شده رفتار کنند و خلاف آن پیگرد قانونی دارد. علاوه بر این دولت برای اینکه فشارهای مالی بر استفاده کنندگان سمعک کمتر شود مبالغی را تحت عنوان کمک هزینه ی خرید سمعک  در قالب بیمه تقدیم می کند.

مبالغ کمکی از طرف دولت از ۵۰۰/۰۰۰ تومان تا ۱۴/۰۰۰/۰۰۰ تومان برای خرید سمعک است که بسته به نوع بیمه، حق بیمه پرداختی، نوع قرارداد این مبالغ فرق می کند. تعدادی سمعک دولتی و رایگان سالانه سازمان بهزیستی به افراد تحت پوشش خود اهدا می کند. که از این بین نوع سمعک دریافتی بستگی‌ به سن فرد، میزان کم شنوایی، نیاز بیمار و نوع تشخیص متخصص شنوایی است.

البته تجویز این سمعک ها همیشه با اولویت بندی و به تعداد محدود است. سمعک هایی که توسط بهزیستی داده می شود، تکنولوژی معمولی دارند.

دلار ارزان شود، سمعک نیز ارزان می شود؟

جواب خیر است. تجربه ثابت کرده است با افزایش قیمت یک کالا ارزان شدن ان کاری سخت و دشوار است. ممکن است یا ارزان شدن ارز، قیمت سمعک ثابت بماند و تغییر نکند.

البته اگر به گذشته نگاه کنیم در چند سال اخیر با تغییر قیمت ارز، سمعک گران یا ارزان نشده است. دلیل عدم تغییر قیمت سمعک، اختصاص یافتن ارز دولتی برای خرید سمعک بوده است. اما قیمت باتری و سایر لوازم جانبی سمعک ها افزایش پیدا کرده است.

چه سمعک هایی با ارز دولتی وارد می شود؟

کلیه ی برند های معتبر سمعک از جمله زیمنس، اتیکن، فوناک، یونیترون و… با ارز دولتی وارد می شوند. از طرفی بعضی بیمه ها نیز کمک هزینه ای بابت خرید سمعک به بیمه کنندگان می دهند. مدارک مورد نیاز برای بیمه را می توانید در صفحه ی تعرفه بیمه همین سایت مشاهده کنید.

نحوه ثبت نام سمعک دولتی

جهت ثبت نام سمعک دولتی می توانید به جهان سمعک مراجعه کنید. سمعک هایی که در جهان سمعک ارائه می شوند تماما با ارز دولتی و نیمایی وارد شده اند. در صورتی که کمک هزینه ی دولت برای خرید سمعک حذف شود، قیمت سمعک حداقل چهار برابر می شود.

سمعک رایگان

ارائه سمعک رایگان اصولا در کشور ما تا حالا میسر نشده است. اما امید است در آینده نزدیک سمعک رایگان نیز در اختیار هموطنان بی بضاعت قرار بگیرد. البته افرادی که عضو سازمان بهزیستی کشور هستند و از طرف این سازمان حقوق بهزیستی دریافت می کنند، سمعک رایگان توسط بهزیستی تعلق می گیرد.

سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند کارشناسی ارشد شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی شناسی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *