همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

سمعک و انواع آن

سمعک سالمندان

راهنمای مقاله

در این مقاله سعی می کنیم در مورد سمعک و انواع آن کامل ترین توضیحات را  ارائه دهیم. سمعک وسیله‌ای است برای کمک به افرادی که از قدرت شنوایی کامل برخوردار نیستند. سمعک توسط ادیولوژیست تجویز و تنظیم می‌شود. سمعک وسیله‌ای برای تقویت صداها برای افراد دچار کم شنوایی (از حدود ملایم تا عمیق) می‌باشد. سمعک از سه قسمت اصلی زیر تشکیل شده‌است: میکروفون، مدار پردازنده و بلندگو (رسیور). البته اجزای دیگری همچون ولوم کنترل، کلید برنامه یا پروگرام، هوک نیز در سمعک‌هایی موجود می‌باشد که جزو ابزار جانبی سمعک به شمار می‌رود. سمعک‌ها را می‌توان از چندین لحاظ طبقه بندی کرد که مهمترین آنها شکل ظاهری، نوع پردازش و نحوه قرار گیری در گوش می‌باشد.

 

قطعات سمعک

سمعک دارای سه قطعهٔ مهم است: میکروفون، مدار پردازنده و بلندگو (رسیور).

میکروفون: کار میکروفون سمعک دریافت امواج صوتی و تبدیل آنها به سیگنال‌های الکتریکی است. مدار پردازنده: در مدار پردازنده یا بورد سمعک تمامی سیگنال‌های الکتریکی دریافت شده از سوی میکروفون پردازش و سپس تقویت می‌شوند. بلندگو (رسیور): بعد از پردازش و تقویت سیگنال‌های الکتریکی، این سیگنال‌ها به وسیلهٔ بلندگوی سمعک دوباره به امواج صوتی تبدیل و به گوش بیمار ارایه می‌گردد.

 

انواع سمعک

سمعک‌ها و انواع آن را می توان از لحاظ شکل ظاهری به گروه‌های زیر طبقه‌بندی می‌گردند: جیبی، عینکی (استخوانی و هوایی)، پشت گوشی (عادی، کوچک)، داخل گوشی، داخل مجرا، کاملاً داخل مجرا. در سال ۲۰۰۷ سمعک جدیدی به شکل گوشواره وارد بازار دنیا شده است که اصطلاحاً سمعک گوشواره‌ای نامیده می‌شود. این سمعک که مخصوص خانم‌ها یا افرادی با کلاپس کانال گوش است توسط یک ایرانی بنام افشین امیری طراحی و ساخته شده است.

 

مزایای استفاده از سمعک دو گوشی عبارت است از:

 • توانایی جهت یابی اصوات بهتر می‌شود.
 • فهم گفتار در محیط‌های پر سر و صدا بهبود می‌یابد.
 • صداها بهتر و راحت تر و بصورت استریو شنیده می‌شوند.
 • درک گفتار در مکالمه‌های گروهی و در محیط های نویزی حداقل ۳۰ درصد افزایش می‌یابد.
 • کیفیت صدا بهتر می‌شود.

 

سمعک به افراد کم شنوا چه کمکی می کند؟

اگر نمی توانید درست بشنوید، به صداهای اطراف خود واکنش نشان دهید، متوجه صحبت ها شوید. سمعک ها به انواع مدل ها وجود دارند از جمله، سمعک هایی که داخل کانال گوش قرار می گیرند و اصطلاحا سمعک داخل گوشی گفته می شوند و نیز سمعک هایی که به کنار گوش متصل شده و میکروفون آن خارج گوش قرار دارند که اصطلاحا سمعک پشت گوشی گفته می شود.

 

انتخاب نوع سمعک

انتخاب نوع سمعک باید حتما توسط متخصص انجام شود، استفاده از سمعک های کوچک که داخل گوش قرار می گیرند برای کودکان مناسب نیست زیرا گوش آنها همزمان با افزایش سن بزرگ می شود و احتمال گم شدن سمعک برای کودکان وجود دارد در این رابطه باید اجازه ی رشد کامل گوش داده شود و سپس در سنی که رشد گوش تقریبا متوقف شد، تجویز گردد. قدرت سمعک باید متناسب با نیاز مصرف کننده باشد. سمعک های جدید می توانند صداها را تفکیک کنند و به این ترتیب نویزها و صداهای زمینه ای را حذف کنند تا کاربر دچار سردرد و احساس استرس نشود.

 

مزايای استفاده از سمعك

استفاده از سمعك در افراد كم شنوا فوايد زيادي را به همراه دارد اولين و مهمترين فايده آن اين است كه فرد خيلي بهتر مي شود. سمعک، شنوايي فرد را به حد طبيعي نمي رساند اما بهبود قابل ملاحظه اي در وضعيت شنيدن فرد كم شنوا ايجاد مي كند، به او كمك مي كند تا فرد اصواتي كه قبلاً نمي شنيده (مانند صداي پرندگان، زنگ درب، وزش باد، صداي جاري شدن آب) برقراري ارتباط و مكالمه با ساير افراد را براي او خيلي راحت تر مي كند. استفاده از سمعک، معمولاً سطح سلامت رواني، جسمي و اجتماعي فرد را افزايش مي دهد و باعث بهبود كيفيت زندگي او مي شود.

 

از ديگر مزاياي استفاده از سمعك اين است كه به شما كمك مي كند تا

 • ارتباط بهتر و مؤثرتري با نزديكان خود داشته باشيد.
 • اعتماد به نفس بيشتري داشته باشيد.
 • سلامت ذهني شما افزايش يابد.
 • قدرت تمركز بيشتري داشته باشيد.
 • وابستگي تان به اطرافيان كمتر شود.
 • احساس خستگي و فرسايش در شما كمتر شود.
 • توانايي تان براي شركت در تجمعات اجتماعي بيشتر شود.
 • روابط اجتماعي تان افزايش يابد.
 • موفقيت شما در محيط كاري بيشتر شود.

 

انواع سمعک های دیجیتال , هوشمند و انالوگ چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند

وقتی صحبت از تکنولوژی می شود منظور سطح پردارشی سمعک و همخوانی تنظیمات با میزان و نوع کاهش شنوایی است. هر کدام از سمعک ها به گونه ای متفاوت با دیگری, پردازش ها را انجام می دهد.

 

سمعک های دیجیتال

گروه سمعک دیجیتال علاوه بر اینکه صداهای محیطی را از یکدیگر افتراق می دهد, تنظیماتی را فراهم میکند که منحصر به فرد بوده و در افراد مختلف متفاوت است. تقریبا احتمال بدتر شدن افت شنوایی کاربران سمعک های دیجیتالی به حد صفر رسیده است و تمام صداها در سطحی شنیده میشود که یک فرد دارای شنوایی طبیعی آن ها را میشنود. علاوه بر این مسائل، با استفاده از سمعک های دیجیتالی براحتی میتوان گفتار را شفاف تر و واضح تر تقویت کرد و سر و صدای محیطی را کاهش داد. با توجه به این که سمعک دیجیتال دارای قیمت های مناسبی میباشند، تقریبا بیشترین میزان عرضه به کاربران گروه سمعک دیجیتال است.

 

سمعک های هوشمند (از گروه سمعک دیجیتال)

سمعک هوشمند میتواند بر اساس ویژگی محیطهای مختلف به صورت خودکار و بدون اینکه فرد استفاده کننده متوجه شود تنظیمات وپردازش خود را تغییر دهند. این گروه از سمعک ها به صورت اتوماتیک گفتار را بهتر و شفاف تر از سایر اصوات برای فرد استفاده کننده تقویت نموده و علاوه بر ان مشابه سیستم شنوایی طبیعی و مغزی توجه فرد را به صداهای محیطی و اضافی کم می کند. هم چنین سمعک دیجیتال هوشمند در حالتی که به صورت دو گوشی تجویز می شود، ارتباطی بین سمعک گوش راست و چپ برقرار میکند و بر این اساس کیفیت صدای کاملا شفاف را فراهم میکند.

یکی دیگر از مزایای سمعک دیجیتال هوشمند، قابلیت اتصال وایرلس انها با وسایل صوتی و ریموت کنترل های مخصوص و همچنین گوشی های تلفن هوشمند ( اندروید و IOS ) می باشد. انتخاب نوع تکنولوزی و نوع سمعک، بسیار تخصصی بوده و تنها متخصص شنوایی شناس میتواند این کار را به طور کامل و بدون نقص آن را انجام دهد. با مراجعه به مراکز تخصصی ما میتوانید مشاوره تخصصی در مورد سمعک های هوشمند و دیجیتال دریافت نمایید.

 

انواع سمعک های آنالوگ

گروه سمعک های آنالوگ برای تمامی افراد و تمامی افت های شنوایی به یک شکل تقویت انجام می دهد. بدین معنی که میزان تقویت و پردازشی این سمعک ها ثابت بوده و نمی توان به صورت اختصاصی وبراساس افت شنوایی فرد تنظیمات ان را تغییر داد شاید بزرگترین مشکل این سمعک ها این است که احتمال بد تر شدن افت شنوایی فرد در انها بالاست. همچنین این نوع سمعک ها , تفاوتی بین صداهای دلخواه (مانند گفتار) و صداهای ناپسند (مانند نویز و سر وصدای محیط ) قائل نمی شوند. با پیشرفت تکنولوژی حدود دو دهه است که این سمعک ها جای خود را به سمعک های دیجیتال و هوشمند داده است.

 

انتخاب بهترین سمعک

نقص شنوایی نیز مانند دیگر اختلالات عملکردی بدن اگر چه آزار دهنده است اما با مدیریت درست می توان اثرات منفی را به حداقل رساند. یکی از وسایل کمک شنیداری برای افراد کم شنوا سمعک می باشد. اما معیارهای انتخاب بهترین سمعک مناسب شما چیست؟ به راستی آیا هر سمعکی برای هر کم شنوایی مناسب است؟ و آیا در انتخاب بهترین سمعک فقط باید به ادیوگرام فرد توجه کرد؟ طبیعتا جواب خیر است. کلینیک جهان سمعک برای مدیریت و توانبخشی به موقع کم شنوایی و البته موثر برای خود چهارچوبی تعیین کرده است.

 

عوامل موثر بر انتخاب بهترین سمعک

به صورت کلی این عوامل را به دو گروه عوامل ادیولوژیکی و عوامل غیر ادیولوژیکی تقسیم می کنند. از عوامل ادیولوژیکی مهم، نوع کم شنوایی می باشد. شاید مهم ترین معیار انتخاب سمعک خوب نیز همین باشد. شیب ادیوگرام ازدیگر عوامل ادیولوژیکی است. ادیوگرام ها براساس شکل کم شنوایی و شیب انها انواع متفاوتی دارند که برای هر شیب باید سمعک مناسب با آن انتخاب شود. مورد بعدی میزان درک گفتار فرد است. به صورت کلی برای افرادی که درصد بازشناسی گفتار(SDS) انها از 50 درصد کمتر اسست شاید سمعک نتواند تاثیر زیادی داشته باشد. از دیگر موارد ادیولوژیکی می توان به محدوده پویایی شنوایی فرد اشاره کرد. باید دانست که محدوده پویایی شنوایی فرد کم شنوا از فرد هنجار کمتر است.

درباره عوامل غیر ادیولوژیکی نیز باید ملاحظات خاص را در نظر داشت. دیدگاه کلی کاربر چیست؟ نگاه او به سمعک چگونه است؟ در خلال مشاوره رایگان در کلینیک جهان سمعک ، بیمار با چنین سوالاتی مواجه خواهد شد تا واقعا دیدگاه فرد مشخص شود.

سمعک و انواع آن

معرفی برند های معروف سمعک در ایران

افراد کم شنوا بعد از انجام مراحل ارزیابی و تشخیص اینکه توانبخشی آنها مبتنی بر وسایل کمک شنیداری به خصوص سمعک می باشد شاید اولین سوالی که در ذهن شان خطور کند این است که کدام برند معتبر است؟ و چه برندی بخرم؟

ما در این مطلب سعی بر معرفی برند سمعک خاصی به عنوان بهترین برند و مارک سمعک نداریم. در واقع کلینیک جهان سمعک سعی بر آن دارد تا بهترین انواع سمعک را از هر برند در اختیار بیماران قرار دهد. چیزی که واضح است این است که امروز نمی توان گفت مارک سمعک خاصی برتر است ولی می توان براساس ویژگی های مدنظر به نوعی سمعک از برندی خاص هدایت شد.

انواع سمعک زیمنس آلمان

شاید در نگاه اول وقتی اسم سمعک بیاید ناخوداگاه واژه بعدی زیمنس باشد. سمعک زیمنس را می توان قدیمی ترین و شاید بنیانگذار سمعک دانست. سمعک زیمنس بیش از 130 سال سابقه خدمت دارد. در سال 1913 زیمنس آغازگر اولین خط تولید سمعک شد. برند سمعک زیمنس معتبر از کشور آلمان می باشد. چیزی که سمعک زیمنس آلمان را به عنوان برندی معتبر در جهان معرفی کرد پایبندی به تعهدات بود. این شرکت شدیدا به تعهدات خود پایبند است. از دیگر ویژگی های سمعک زیمنس آلمان اپدیت بودن در زمینه پیشرفت تکنولوژی می باشد. مثلا زیمنس درسال 2014 یک محصول جدید به نام best sound technology را با فناوری binax معرفی کرد.

قیمت سمعک زیمنس آلمان

قیمت سمعک زیمنس از حدود 6 میلیون تومان شروع وتا حدود 14 میلیون تومان در سمعک های پیشرفته می باشد.

جهان سمعک نماینده سمعک زیمنس در ایران می باشد.

 

انواع سمعک اتیکن oticon

آغاز فعالیت سمعک اتیکن در سال1904 می باشد. موسس شرکت فردی به نام Hans demant می باشد. کمپانی اتیکن با یک شعار معروف وارد بازار سمعک شد و به فعالیت ادامه می دهد. رضایت مندی از سمعک شعار اول کمپانی سمعک اتیکن می باشد. این کمپانی در کنار پیشرفت تکنولوژی سعی بر جلب رضایت مردم دارد. اولین سمعک اتوماتیک را در سال 1991 به دنیا عرضه نمود.کمپانی سمعک اتیکن دارای پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی در کشور دانمارک می باشد.

انواع سمعک فوناک

تاریخچه سمعک فوناک به سال 1947 و کشور سوئیس باز می گردد. در ابتدا با نام کمپانی electroakustiki for AG بود و بعدها به نام phonak AG تغییر نام داد. این کمپانی از افراد خبره شنوایی شناس سراسر دنیا بهره می برد. شعار کمپانی فوناک LIFE IS ON می باشد. معادل فارسی ان زندگی جاری است. این شرکت نیز از برترین تکنولوژی های روز دنیا بهره می برد. برای مثال در سال2010 از تکنولوژی +SPICE رونمایی کرد. کاربران در استفاده کننده ازاین تکنولوژی رضایت بسیار زیادی در محیط های نویزی داشتند. یرند فوناک در سال 2013 در امر تحول سیستم پردازشی خود انقلابی به وجود اورد و تکنولوژی phonak quest را رونمایی کرد.

قیمت سمعک فوناک

قیمت سمعک فوناک از حدود 2/1میلیون تومان شروع و تا حدود 9 میلیون تومان متغیر است.

 

انواع سمعک یونیترون

سمعک یونیترون درسال 1964 در کشور کانادا اغاز به کار کرد. کمپانی یونیترون یکی از موفق ترین کمپانی ها در سمعک می باشد. این کمپانی در بیش از 20 کشور دنیا نمایندگی دارد که خدمات پس از فروش بسیار عالی را به کاربران ارایه می دهند. سمعک یونیترون به بیش از 45 کشور دنیا سمعک می فرستد. نکته مهم در باب کیفیت سمعک های یونیترون تست بروی افراد کم شنوا می باشد.در صورت عملکرد افراد کم شنوا ، محصول روانه بازار می شود.

قیمت سمعک یونیترون

قیمت سمعک یونیترون از حدود 2/1 میلیون تومان شروع و تا حدودای 7 میلیون تومان می باشد.

 

انواع سمعک استارکی

William Austin در سال 1967 شرکت خدمات و تعمیرات حرفه ای سمعک را در خیابان Louis park در شهر مینه سوتا امریکا راه اندازی کرد. در سال 1973 شرکت استارکی سمعک سفارشی داخل گوشی CE1 را عرضه کرد.و بعد از ان در همان سال مدل های مختلف CE را عرضه کرد.

قیمت سمعک استارکی

قیمت سمعک استارکی از حدود 2/1 میلیون تومان شروع و تا سقف 10 میلیون تومان متغیر است.

انواع سمعک ویدکس

شرکت ویدکس در سال 1956 در کشور دانمارک توسط توفهلم و وسترمن افتتاح گردید. کمپانی معروف ویدکس در بیش از 150 کشور دنیا دارای نمایندگی توزیع محصولات و خدمات پس از فروش می باشد. بسیاری از سمعک های اخیر این کمپانی، مجهز به تکنولوژی وایرلس می باشد. در حال حاضر سمعک ویدکس مدعی داشتن تکنولوژی منحصر به فرد universal program sound technology می باشد.

بهترین برند سمعک

واقعیت این است که متخصص شنوایی شناس هرگز نمی تواند بهترین مارک سمعک را یک برند خاص معرفی کند. امروزه برندهای معتبری در زمینه سمعک مشغول به فعالیت هستند. در بحث تجویز سمعک برای فرد کم شنوا عوامل ادیولوژیکی مثل نوع کم شنوایی، میزان کم شنوایی و… دخالت دارند. عوامل غیر ادیولوژیکی مثل انگیزه بیمار، حمایت مالی، حمایت عاطفی، ارتباطات نیز دخالت دارند. اما نکته ای که در این مطلب به آن اشاره می شود بحث انتخاب بهترین برند سمعک است. متخصص شنوایی شناس متناسب با عوامل ادیولوژیکی و غیر ادیولوژیکی و براساس نیازهای یک بیمار سعی می کند سمعکی را انتخاب کند که پاسخگوی نیازهای آن باشد.

 

تکنولوژی انواع سمعک

امروزه طبیعی‌ ترین کیفیت صدا، در سمعک‌های برخورداری از تکنولوژی بی‌سیم  وجود دارد. به کمک تکنیکی که پردازش دو گوشی خوانده می‌شود، استفاده از دو سمعک، بهره‌مندی بیشتری را فراهم می‌آورد. در واقع سمعک‌های بی‌سیم به مانند دو گوش طبیعی، در تعامل با یکدیگر عمل کرده تا تصویر صوتی واضح، با کیفیت و هماهنگی را برای پردازش‌های مغزی شما فراهم نمایند.

سمعک بی سیم چیست؟

سمعک‌های معمولی دارای عملکرد مجزا از یکدیگرند اما عملکرد سمعک‌های بی‌سیم، دایماً با یکدیگر هماهنگ می‌شود. این نوع پردازش صوتی به مانند تعامل طبیعی میان دو گوش در مغز افراد طبیعی است. با یک تصویر صوتی هماهنگ، اطلاعات بسیار بیشتری در مورد محیط شنیداری پیرامون شما فراهم می‌گردد که به آن اصطلاحاً «آگاهی فضایی» گفته می‌شود. جزئیات اضافه‌ای که در این حالت، شنوایی سه بعدی واقعی (در تمامی جهات افقی و عمودی) را ایجاد می‌نماید.

تجربه شنوایی طبیعی و سه بعدی

شناسایی درست گوینده در محیط‌های شلوغ و در انتهای روز خستگی کمتری احساس کرده و انرژی بیشتری برای فعالیت‌های دیگر خواهید داشت. دلایل متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد بهتر است از دو سمعک بی‌سیم استفاده کنید. به جای آنکه خود را محدود به یک سمعک کنید؛ لذت استفاده از دو سمعک را تجربه نمایید.

 

انواع سمعک

سمعک و انواع آن را می توان براساس نحوه قرارگیری آنها در گوش تقسیم بندی کرد. این به معنای تنوع در طراحی و رنگ بندی نیست بلکه هر نوع از سمعک مناسب با نیازهای شنوایی افرادی با ویژگی های خاص طراحی شده است.

جایگاه قرارگیری سمعک در داخل گوش، ساده ترین راه طبقه بندی انواع سمعک است. اساسا سمعک ها یا داخل گوش قرار می گیرند و یا در پشت گوش.

 • ITE  علامت اختصاری سمعک های داخل گوشی است. این نوع از سمعک ها با عنوان سمعک های سفارشی نیز یاد می شود چرا که متناسب با اندازه گوش هر فرد به طور سفارشی ساخته می شوند.
 • BTE  علامت اختصاری نوع دیگری از سمعک ها با عنوان سمعک های پشت گوشی است.

سبک.1 سمعک

سمعک های داخل گوشی (ITE)

سمعک های داخل گوشی برای افت های شنوایی شدید تا متوسط کاربرد دارند. این سمعک ها در داخل گوش قرار می گیرند و بر اساس شکل قالب گوش هر فرد ساخته می شوند. شکل مقابل نمایانگر انواع مختلفی از سمعک های داخل گوشی با نام  Micro-CIC  است که کاملا در داخل کانال گوش فرد قرار می گیرند و حفره گوش را پر می کنند.

 

سمعک

 

سمعک های پشت گوشی (BTE)

 • سمعک های پشت گوشی انواع افت شنوایی از ملایم تا عمیق را پوشش می دهند و در انواع مختلفی از سمعک های مینیاتوری تا سمعک های پر قدرت با اندازه ای بزرگ تر وجود دارند.
 • بسیاری از سمعک های پشت گوشی مجهز به سیستم میکروفن جهت دار هستند تا فهم گفتار در محیط های پر سرو صدا را افزایش دهند.
 • فیتینگ سمعک های پشت گوشی می تواند به صورت باز یا بسته باشد.
 • بسته به این معناست که قالب  ساخته شده تقریبا به طور کامل گوش خارجی و کانال گوش را پر می کند.
 • این سمعک ها متنوع و مناسب برای انواع افت شنوایی هستند.
 • این نوع از سمعک های پشت گوشی، سمعک هایی پر قدرت هستند.
 • قرار دادن آنها بر روی گوش آسان است چرا که به لحاظ اندازه از سمعک های داخل گوشی بزرگترند.
 • قالب گوش، سمعک های پشت گوشی را به گوش متصل می کند و برای هر کاربرد شکل خاصی دارد  این مساله مهمی است چرا که عملکردهای چندگانه ای را برای شنیدن بهتر اجرا می کند.
 • یکی از مهم ترین وظایف قالب گوش اینست که صدای تقویت شده را به پرده صماخ می رساند همچنین به قرارگیری و نگهداری سمعک در پشت گوش کمک می کند.
 • ویژگی مهم قالب گوش اینست که به کانال شنوایی می چسبد . این حرکت راه را مسدود می کند و امکان برخورد سیگنال های آکوستیک را از بین می برد.

 

سبک.3 سمعک

 

سمعک پشت گوشی

در سمعک پشت گوشی با قابلیت فیتینگ باز، قالب گوش از طریق تیوب باریکی به سمعک متصل می شود. سمعک هایی با فیتینگ باز سمعک هایی راحت هستند و از تجمع رطوبت در گوش جلوگیری می کنند. این سمعک ها برای انواع خاصی از افت شنوایی مناسب هستند و کیفیت صدای برتر و راحتی از مزایای این سمعک هاست.
 سمعک

سمعک های رسیور داخل کانال (RIC)

سمعک های RIC بسیار شبیه به سمعک های با فیتینگ با زهستند که پیش تر راجع به آنها صحبت شد. بر خلاف بسیاری از سمعک های پشت گوشی مرسوم، رسیور در داخل کانال گوش قرار می گیرد و از طریق تیوب باریکی به سمعک متصل می شود. از آنجایی که رسیور در داخل سمعک های پشت گوشی نیست این سمعک ها بسیار کوچک، سبک و ناپیدا هستند. در این مقاله سعی کردیم سمعک و انواع آن را تا جاییکه امکان دارد توضیح دهیم. امیدواریم مفید واقع شده باشد.

سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند کارشناسی ارشد شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی شناسی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *