سمعک و انواع آن

یک نمونه از سمعک

در این مقاله سعی می کنیم در مورد سمعک و انواع آن کاملترین توضیحات را  ارائه دهیم. سمعک وسیله‌ای است برای کمک به افرادی که از قدرت شنوایی کامل برخوردار نیستند. سمعک توسط ادیولوژیست تجویز و تنظیم می‌شود.  سمعک وسیله‌ای برای تقویت صداها برای افراد دچار کم شنوایی (از حدود ملایم تا عمیق) می‌باشد. سمعک از سه قسمت اصلی زیر تشکیل شده‌است: میکروفون، مدار پردازنده و بلندگو (رسیور). البته اجزای دیگری همچون ولوم کنترل، کلید برنامه یا پروگرم، هوک و… نیز در سمعک‌هایی موجود می‌باشد که جزو ابزار جانبی سمعک به شمار می‌رود. سمعک‌ها را می‌توان از چندین لحاظ طبیقه بندی کرد که مهمترین آنها شکل ظاهری، نوع پردازش و نحوه قرار گیری در گوش می‌باشد.

قطعات سمعک

سمعک دارای سه قطعهٔ مهم است: میکروفون، مدار پردازنده و بلندگو (رسیور).

میکروفون: کار میکروفون سمعک دریافت امواج صوتی و تبدیل آنها به سیگنال‌های الکتریکی است.
مدار پردازنده: در مدار پردازنده یا بورد سمعک تمامی سیگنال‌های الکتریکی دریافت شده از سوی میکروفون پردازش و سپس تقویت می‌شوند.
بلندگو (رسیور): بعد از پردازش و تقویت سیگنال‌های الکتریکی، این سیگنال‌ها به وسیلهٔ بلندگوی سمعک دوباره به امواج صوتی تبدیل و به گوش بیمار ارایه می‌گردد.

انواع سمعک

سمعک‌ها و انواع آن را می توان از لحاظ شکل ظاهری به گروه‌های زیر طبقه‌بندی می‌گردند: جیبی، عینکی (استخوانی و هوایی)، پشت گوشی (عادی، کوچک)، داخل گوشی، داخل مجرا، کاملاً داخل مجرا.

در سال ۲۰۰۷ سمعک جدیدی به شکل گوشواره وارد بازار دنیا شده است که اصطلاحاً سمعک گوشواره‌ای نامیده می‌شود. این سمعک که مخصوص خانم‌ها یا افرادی با کلاپس کانال گوش است توسط یک ایرانی بنام افشین امیری طراحی و ساخته شده است.

مزایای استفاده از سمعک دو گوشی عبارت است از:

 • توانایی جهت یابی اصوات بهتر می‌شود.
 • فهم گفتار در محیط‌های پر سر و صدا بهبود می‌یابد.
 • صداها بهتر و راحت تر و بصورت استریو شنیده می‌شوند.
 • درک گفتار در مکالمه‌های گروهی و در محیط های نویزی حداقل ۳۰ درصد افزایش می‌یابد.
 • کیفیت صدا بهتر می‌شود

سمعک به افراد کم شنوا چه کمکی می کند؟

اگر نمی توانید درست بشنوید، به صداهای اطراف خود واکنش نشان دهید، متوجه صحبت ها شوید و… همه این موارد باعث کاهش اعتماد به نفس و حتی استرس شدید می شود.

سمعک ها به انواع مدل ها وجود دارند از جمله ،سمعک هایی که داخل کانال گوش قرار می گیرند و اصطلاحا سمعک داخل گوشی گفته میشوند و نیز سمعک هایی که به کنار گوش متصل شده و میکروفون آن خارج گوش قرار دارند که اصطلاحا سمعک پشت گوشی گفته میشود.

انتخاب سمعک:

انتخاب نوع سمعک باید حتما توسط متخصص انجام شود، استفاده از سمعک های کوچک که داخل گوش قرار می گیرند برای کودکان مناسب نیست زیرا گوش آنها همزمان با افزایش سن بزرگ می شود و احتمال گم شدن سمعک برای کودکان وجود دارد در این رابطه باید اجازه ی رشد کامل گوش داده شود و سپس در سنی که رشد گوش تقریبا متوقف شد، تجویز گردد. قدرت سمعک باید متناسب با نیاز مصرف کننده باشد. سمعک های جدید می توانند صداها را تفکیک کنند و به این ترتیب نویزها و صداهای زمینه ای را حذف کنند تا کاربر دچار سردرد و احساس استرس نشود.

مزاياي استفاده از سمعك

استفاده از سمعك در افراد كم شنوا فوايد زيادي را به همراه دارد اولين و مهمترين فايده آن اين است كه فرد خيلي بهتر مي شنود. سمعك، شنوايي فرد را به حد طبيعي نمي رساند اما بهبود قابل ملاحظه اي در وضعيت شنيدن فرد كم شنوا ايجاد مي كند، به او كمك مي كند تا فرد اصواتي كه قبلاً نمي شنيده (مانند صداي پرندگان، زنگ درب، وزش باد، صداي جاري شدن آب و …) برقراري ارتباط و مكالمه با ساير افراد را براي او خيلي راحت تر مي كند. استفاده از سمعك، معمولاً سطح سلامت رواني، جسمي و اجتماعي فرد را افزايش مي دهد و باعث بهبود كيفيت زندگي او مي شود.

از ديگر مزاياي استفاده از سمعك اين است كه به شما كمك مي كند تا:

 •  ارتباط بهتر و مؤثرتري با نزديكان خود داشته باشيد.
 •  اعتماد به نفس بيشتري داشته باشيد.
 • سلامت ذهني شما افزايش يابد.
 • قدرت تمركز بيشتري داشته باشيد.
 •  وابستگي تان به اطرافيان كمتر شود.
 •  احساس خستگي و فرسايش در شما كمتر شود.
 •  توانايي تان براي شركت در تجمعات اجتماعي بيشتر شود.
 •  روابط اجتماعي تان افزايش يابد.
 •  موفقيت شما در محيط كاري بيشتر شود.

سمعک های دیجیتال , هوشمند و انالوگ چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند:

وقتی صحبت از تکنولوژی می شود منظور سطح پردارشی سمعک و همخوانی تنظیمات با میزان و نوع کاهش شنوایی است. هر کدام از سمعک ها به گونه ای متفاوت با دیگری, پردازش ها را انجام می دهد.

سمعک های دیجیتال :

گروه سمعک دیجیتال علاوه بر اینکه صداهای محیطی را از یکدیگر افتراق می دهد, تنظیماتی را فراهم میکند که منحصر به فرد بوده و در افراد مختلف متفاوت است. تقریبا احتمال بدتر شدن افت شنوایی کاربران سمعک های دیجیتالی به حد صفر رسیده است و تمام صداها در سطحی شنیده میشود که یک فرد دارای شنوایی طبیعی آن ها را میشنود. علاوه بر این مسائل, با استفاده از سمعک های دیجیتالی براحتی میتوان گفتار را شفاف تر و واضح تر تقویت کرد و سر و صدای محیطی را کاهش داد. با توجه به این که سمعک دیجیتال دارای قیمت های مناسبی میباشند, تقریبا بیشترین میزان عرضه به کاربران گروه سمعک دیجیتال است.

سمعک های هوشمند (از گروه سمعک دیجیتال):

سمعک هوشمند میتواند بر اساس ویژگی محیطهای مختلف به صورت خودکار و بدون اینکه فرد استفاده کننده متوجه شود تنظیمات وپردازش خود را تغییر دهند. این گروه از سمعک ها به صورت اتوماتیک گفتار را بهتر و شفاف تر از سایر اصوات برای فرد استفاده کننده تقویت نموده و علاوه بر ان مشابه سیستم شنوایی طبیعی و مغزی توجه فرد را به صداهای محیطی و اضافی کم میکند. هم چنین سمعک دیجیتال هوشمند در حالتی که به صورت دو گوشی تجویز می شود , ارتباطی بین سمعک گوش راست و چپ برقرار میکند و بر این اساس کیفیت صدای کاملا شفاف را فراهم میکند. یکی دیگر از مزایای سمعک دیجیتال هوشمند , قابلیت اتصال وایرلس انها با وسایل صوتی و ریموت کنترل های مخصوص و همچنین گوشی های تلفن هوشمند ( اندروید و IOS ) میباشد. انتخاب نوع تکنولوزی و نوع سمعک , بسیار تخصصی بوده و تنها متخصص شنوایی شناس میتواند این کار را به طور کامل و بدون نقص ان جام ئهئ . با مراجعه به مراکز تخصصی ما میتوانید.
سمعک دیجیتال و سمعک هوشمند
مشاوره تخصصی در مورد سمعک دیجیتال دریافت نمایید.

سمعک های آنالوگ:

گروه سمعک های آنالوگ برای تمامی افراد و تمامی افت های شنوایی به یک شکل تقویت انجام می دهد. بدین معنی که میزان تقویت و پردازشی این سمعک ها ثابت بوده و نمی توان به صورت اختصاصی وبراساس افت شنوایی فرد تنظیمات ان را تغییر داد شاید بزرگترین مشکل این سمعک ها این است که احتمال بد تر شدن افت شنوایی فرد در انها بالاست. همچنین این نوع سمعک ها , تفاوتی بین صداهای دلخواه (مانند گفتار) و صداهای ناپسند (مانند نویز و سر وصدای محیط ) قائل نمی شوند. با پیشرفت تکنولوژی حدود دو دهه است که این سمعک ها جای خود را به سمعک های دیجیتال و هوشمند داده است.

انتخاب بهترین سمعک

نقص شنوایی نیز مانند دیگر اختلالات عملکردی بدن اگر چه آزار دهنده است اما با مدیریت درست می توان اثرات منفی را به حداقل رساند.یکی از وسایل کمک شنیداری برای افراد کم شنوا سمعک می باشد. اما معیارهای انتخاب بهترین سمعک مناسب شما چیست؟
به راستی آیا هر سمعکی برای هر کم شنوایی مناسب است؟ و آیا در انتخاب بهترین سمعک فقط باید به ادیوگرام فرد توجه کرد؟ طبیعتا جواب خیر است.
کلینیک جهان سمعک برای مدیریت و توانبخشی به موقع کم شنوایی و البته موثر برای خود چهارچوبی تعیین کرده است.

عوامل موثر بر انتخاب بهترین سمعک

به صورت کلی این عوامل را به دو گروه عوامل ادیولوژیکی و عوامل غیر ادیولوژیکی تقسیم می کنند.
از عوامل ادیولوژیکی مهم، نوع کم شنوایی می باشد. شاید مهم ترین معیار انتخاب سمعک خوب نیز همین باشد.
شیب ادیوگرام ازدیگر عوامل ادیولوژیکی است. ادیوگرام ها براساس شکل کم شنوایی و شیب انها انواع متفاوتی دارند که برای هر شیب باید سمعک مناسب با آن انتخاب شود.
مورد بعدی میزان درک گفتار فرد است. به صورت کلی برای افرادی که درصد بازشناسی گفتار(SDS) انها از ۵۰ درصد کمتر اسست شاید سمعک نتواند تاثیر زیادی داشته باشد.
از دیگر موارد ادیولوژیکی می توان به محدوده پویایی شنوایی فرد اشاره کرد. باید دانست که محدوده پویایی شنوایی فرد کم شنوا از فرد هنجار کمتر است.
درباره عوامل غیر ادیولوژیکی نیز باید ملاحظات خاص را در نظر داشت.
دیدگاه کلی کاربر چیست؟ نگاه او به سمعک چگونه است؟
در خلال مشاوره رایگان در کلینیک جهان سمعک ، بیمار با چنین سوالاتی مواجه خواهد شد تا واقعا دیدگاه فرد مشخص شود.

قیمت بهترین سمعک دنیا

معیار قیمت بهترین سمعک برای فرد مهم است. فرد گاها معیار قیمت سمعک را بر تمامی معیارها ارجحیت می دهد.
سن نیز باید مورد توجه قرار گیرد. در مورد کودک و بزرگسال انتخاب سمعک فرق می کند.
اطرافیان درباره سمعک چه دیدگاهی دارند؟ ابن مورد نیز گاها برای عده ای مهم است.
بهترین سمعک و مقبولیت ظاهری
مقبولیت ظاهری یک سمعک خوب امروزه باعث شده است که حتی شرکت ها نیز به فکر مخفی کردن سمعک بر روی گوش بیفتند.
بیمار معمولا در انتخاب سمعک به مواردی از جمله قابل اعتماد بودن، سازگاری با تلفن، سهولت تمیز کردن، راحتی جای گذاری و خارج کردن ان، نمایان نبودن سمعک، غیر حساس بودن به باد، جهت یابی قیمت، نداشتن فیدبک و.. توجه می نماید.
عوامل ادیولوژیکی و غیر ادیولوژیکی ذکر شده در بالا باید برای بیمار در انتخاب کلینیک مناسب مورد توجه قرار گیرد. کلینیک جهان سمعک با کادر مجرب و مشاوره رایگان تمامی شرایط بیمار را بررسی و متناسب با شرایط فردی و محیطی و ارتباطی فرد بهترین سمعک مناسب را در دسترس بیمار قرار خواهد داد.

انواع برند سمعک

معرفی برند های معروف سمعک در ایران

افراد کم شنوا بعد از انجام مراحل ارزیابی و تشخیص اینکه توانبخشی انها مبتنی بر وسایل کمک شنیداری به خصوص سمعک می باشد شاید اولین سوالی که در ذهن شان خطور کند این است که کدام برند معتبر است؟ و چه برندی بخرم؟
ما در این مطلب سعی بر معرفی برند سمعک خاصی به عنوان بهترین برند و مارک سمعک نداریم. در واقع کلینیک جهان سمعک سعی بر آن دارد تا بهترین انواع سمعک را از هر برند در اختیار بیماران قرار دهد.
چیزی که واضح است این است که امروز نمی توان گفت مارک سمعک خاصی برتر است ولی می توان براساس ویژگی های مدنظر به نوعی سمعک از برندی خاص هدایت شد.

سمعک زیمنس آلمان: siemens

شاید در نگاه اول وقتی اسم سمعک بیاید ناخوداگاه واژه بعدی زیمنس باشد. سمعک زیمنس را می توان قدیمی ترین و شاید بنیانگذار سمعک دانست. سمعک زیمنس بیش از ۱۳۰ سال سابقه خدمت دارد. در سال ۱۹۱۳ زیمنس آغازگر اولین خط تولید سمعک شد. برند سمعک زیمنس معتبر از کشور آلمان می باشد. چیزی که سمعک زیمنس آلمان را به عنوان برندی معتبر در جهان معرفی کرد پایبندی به تعهدات بود. این شرکت شدیدا به تعهدات خود پایبند است. از دیگر ویژگی های سمعک زیمنس آلمان اپدیت بودن در زمینه پیشرفت تکنولوژی می باشد. مثلا زیمنس درسال ۲۰۱۴ یک محصول جدید به نام best sound technology را با فناوری binax معرفی کرد.
قیمت سمعک زیمنس آلمان:
قیمت سمعک زیمنس از حدود ۲/۱ میلیون تومان شروع وتا حدود ۱۴ میلیون تومان در سمعک های پیشرفته می باشد.
جهان سمعک تنها نماینده سمعک زیمنس در ایران می باشد.

سمعک اتیکن oticon:

آغاز فعالیت سمعک اتیکن در سال۱۹۰۴ می باشد. موسس شرکت فردی به نام Hans demant می باشد. کمپانی اتیکن با یک شعار معروف وارد بازارسمعک شد و به فعالیت ادامه می دهد.
“”people first معادل فارسی ان ” اول مردم” یا” اول کاربر”
رضایت مندی از سمعک شعار اول کمپانی سمعک اتیکن می باشد. این کمپانی در کنار پیشرفت تکنولوژی سعی بر جلب رضایت مردم دارد.اولین سمعک اتوماتیک را در سال ۱۹۹۱ به دنیا عرضه نمود.کمپانی سمعک اتیکن دارای پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی در کشور دانمارک می باشد.

سمعک فوناک:phonak

تاریخچه سمعک فوناک به سال ۱۹۴۷ و کشور سوئیس باز می گردد. در ابتدا با نام کمپانی electroakustiki for AG بود و بعدها به نام phonak AG تغییر نام داد.
این کمپانی از افراد خبره شنوایی شناس سراسر دنیا بهره می برد.
شعار کمپانی فوناک LIFE IS ON می باشد. معادل فارسی ان زندگی جاری است.
این شرکت نیز از برترین تکنولوژی های روز دنیا بهره می برد. برای مثال در سال۲۰۱۰ از تکنولوژی +SPICE رونمایی کرد. کاربران در استفاده کننده ازاین تکنولوژی رضایت بسیار زیادی در محیط های نویزی داشتند.
یرند فوناک در سال ۲۰۱۳ در امر تحول سیستم پردازشی خود انقلابی به وجود اورد و تکنولوژی phonak quest را رونمایی کرد.
قیمت سمعک فوناک:
قیمت سمعک فوناک از حدود ۲/۱میلیون تومان شروع و تا حدود ۹ میلیون تومان متغیر است.

سمعک یونیترون: unitron

سمعک یونیترون درسال ۱۹۶۴ در کشور کانادا اغاز به کار کرد.کمپانی یونیترون یکی از موفق ترین کمپانی ها در سمعک می باشد. این کمپانی در بیش از ۲۰ کشور دنیا نمایندگی دارد که خدمات پس از فروش بسیار عالی را به کاربران ارایه می دهند.
سمعک یونیترون به بیش از ۴۵ کشور دنیا سمعک می فرستد. نکته مهم در باب کیفیت سمعک های یونیترون تست بروی افراد کم شنوا می باشد.در صورت عملکرد افراد کم شنوا ، محصول روانه بازار می شود.
قیمت سمعک یونیترون:
قیمت سمعک یونیترون از حدود ۲/۱ میلیون تومان شروع و تا حدودای ۷ میلیون تومان می باشد.
سمعک یونیترون

سمعک استارکی:starkey

William Austin در سال ۱۹۶۷ شرکت خدمات و تعمیرات حرفه ای سمعک را در خیابان Louis park در شهر مینه سوتا امریکا راه اندازی کرد.در سال ۱۹۷۳ شرکت استارکی سمعک سفارشی داخل گوشی CE1 را عرضه کرد.و بعد از ان در همان سال مدل های مختلف CE را عرضه کرد.
قیمت سمعک استارکی:
قیمت سمعک استارکی از حدود ۲/۱ میلیون تومان شروع و تا سقف ۱۰ میلیون تومان متغیر است.
سمعک استارکی

سمعک ویدکس: WIDEX

شرکت ویدکس در سال ۱۹۵۶ در کشور دانمارک توسط توفهلم و وسترمن افتتاح گردید. کمپانی معروف ویدکس در بیش از ۱۵۰ کشور دنیا دارای نمایندگی توزیع محصولات و خدمات پس از فروش می باشد.
بسیاری از سمعک های اخیر این کمپانی، مجهز به تکنولوژی وایرلس می باشد.
در حال حاضر سمعک ویدکس مدعی داشتن تکنولوژی منحصر به فرد universal program sound technology می باشد.

بهترین برند سمعک

واقعیت این است که متخصص شنوایی شناس هرگز نمی تواند بهترین مارک سمعک را یک برند خاص معرفی کند. امروزه برندهای معتبری در زمینه سمعک مشغول به فعالیت هستند.
در بحث تجویز سمعک برای فرد کم شنوا عوامل ادیولوژیکی مثل نوع کم شنوایی، میزان کم شنوایی و… دخالت دارند. عوامل غیر ادیولوژیکی مثل انگیزه بیمار، حمایت مالی، حمایت عاطفی، ارتباطات و… نیز دخالت دارند. اما نکته ای که در این مطلب به آن اشاره می شود بحث انتخاب بهترین برند سمعک است.
متخصص شنوایی شناس متناسب با عوامل ادیولوژیکی و غیر ادیولوژیکی و براساس نیازهای یک بیمار سعی می کند سمعکی را انتخاب کند که پاسخگوی نیازهای آن باشد.

مقایسه برند های مختلف سمعک:

در درون هر برند نیز سمعک ها به خانواده های مختلفی تقسیم بندی می شوند. مثلا سمعک زیمنس دارای خانواده های مختلفی با تکنولوژی های مختلف می باشد که به تبع آن قیمت سمعک زیمنس نیز متفاوت است.
قیمت سمعک زیمنس آلمان را نمی توان با قیمت سمعک ویدکس یا قیمت سمعک فوناک مقایسه کرد.
نکته دیگری که در بحث بهترین مارک سمعک مهم است گارانتی وخدمات پس از فروش سمعک می باشد. داشتن تکنولوژی به روز و کارامد زمانی یک سمعک را در بین بیماران به محبوبیت می رساند که خدمات پس از فروش بالا و گارانتی معتبر داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که کلینیک جهان سمعک با تمامی برندهای معتبر سمعک در دنیا همکاری دارد. هم چنین گارانتی سمعک در این کلینیک بین المللی و از ۲ تا ۵ سال می باشد.
میزان هزینه بیمار برای سمعک نیز از جمله عواملی است که در انتخاب سمعک دخالت دارد. بیماران باید به یاد داشته باشند که برندهای مختلف، سمعک های هوشمند و فوق هوشمند را با قیمت بالاتر نسبت به سمعک های با عملکرد پایین تر ارایه می دهند.
امروزه رقابت بالایی در بین سمعک نامرئی از هر برند وجود دارد. با ورود تکنولوژی وایرلس و ضدآب بودن، سمعک ها دچار انقلابی شدند. قیمت سمعک نامرئی و سمعک ضدآب در هر برند بالاتر از سایر خانواده های سمعک است.

تکنولوژی سمعک

امروزه طبیعی‌ ترین کیفیت صدا، در سمعک‌های برخورداری از تکنولوژی بی‌سیم  وجود دارد. به کمک تکنیکی که پردازش دو گوشی خوانده می‌شود، استفاده از دو سمعک، بهره‌مندی بیشتری را فراهم می‌آورد. در واقع سمعک‌های بی‌سیم به مانند دو گوش طبیعی، در تعامل با یکدیگر عمل کرده تا تصویر صوتی واضح، با کیفیت و هماهنگی را برای پردازش‌های مغزی شما فراهم نمایند.

سمعک بی سیم چیست؟

سمعک‌های معمولی دارای عملکرد مجزا از یکدیگرند اما عملکرد سمعک‌های بی‌سیم، دایماً با یکدیگر هماهنگ می‌شود. این نوع پردازش صوتی به مانند تعامل طبیعی میان دو گوش در مغز افراد طبیعی است.
با یک تصویر صوتی هماهنگ، اطلاعات بسیار بیشتری در مورد محیط شنیداری پیرامون شما فراهم می‌گردد که به آن اصطلاحاً «آگاهی فضایی» گفته می‌شود. جزئیات اضافه‌ای که در این حالت، شنوایی سه بعدی واقعی (در تمامی جهات افقی و عمودی) را ایجاد می‌نماید.
تجربه شنوایی طبیعی و سه بعدی
شناسایی درست گوینده در محیط‌های شلوغ و در انتهای روز خستگی کمتری احساس کرده و انرژی بیشتری برای فعالیت‌های دیگر خواهید داشت. دلایل متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد بهتر است از دو سمعک بی‌سیم استفاده کنید!
به جای آنکه خود را محدود به یک سمعک کنید؛ لذت استفاده از دو سمعک را تجربه نمایید.

تعمیر سمعک

شرایط و نحوه تعمیر سمعک

 • با توجه به این كه سمعك‌ها وسایل الكترونیكی می‌باشند ممكن است پس از مدتی نیاز به سرویس و تعمیر داشته باشند.
  شرایط و نحوه استفاده از سمعك و نحوه نگهداری از سمعك در طول عمر سمعك تأثیر مستقیم دارد.
  معمولا سمعك‌هایی كه به درستی استفاده شوند و به صورت دوره‌ای سرویس شوند نیازی به تعمیر نخواهند داشت در حال حاضر در كلینیك جهان سمعک برای سمعك‌های دیجیتال ۲ تا ۳ سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش ارائه می‌شود.
  در طول مدت گارانتی سمعك به طور رایگان تنظیم و تعمیر می‌شود.

 نکات افزایش طول عمر سمعك :

 •  از باطری‌های استاندارد استفاده كنید.
 • سمعك را در معرض رطوبت و محیط‌های پر از گرد و خاك و غبار قرار ندهید.
 •  سمعك را در معرض اشعه‌های MRI و سی تی اسكن و رادیولوژی قرار ندهید.
 •  مراقب باشید به سمعك آسیب فیزیكی وارد نشود.
 • در سمعك‌های داخل گوشی مرتباً جلوی فیلتر سمعك را با برس و فرچه مخصوص تمیز كنید تا جرم گوش وارد بلند‌گونشود و در صورت لزوم فیلتر سمعك را تعویض كنید.

هزینه تعمیر سمعک

هزینه تعمیر سمعك بستگی به مدل سمعك و قطعات سمعك دارد معمولاً تعمیر و تعویض میكروفون و رسیور هزینه زیادی ندارد ولی در صورتی كه آمپلی‌فایر سمعك دچار آسیب شود هزینه تعمیر و تعویض ممكن است بسیاربالا باشد.
مدت زمان تعمیر سمعک
مدت زمان تعمیر سمعک
سعی ما بر این است كه با حداقل هزینه و در سریع‌ترین زمان ممكن سمعك تعمیر نموده و تنظیم كرده و تحول دهیم.

عوامل موثر بر قیمت سمعک

قیمت سمعک بستگی به تکنولوژی، کیفیت صدا و اندازه سمعک دارد البته اندازه سمعک خیلی در قیمت سمعک تاثیرگذار نمی باشد و مهمترین عامل قیمت سمعک تکنولوژی و کیفیت صدا سمعک ها می باشد.
تکنولوژی سمعک ها ممکن است آنالوگ، قابل برنامه ریزی، نیمه دیجیتال، (دیجیتال تریمری)،۱۰۰% دیجیتال، هوشمند یا هوشمند وایرلس باشد و این امر در قیمت سمعک تاثیر گذار است
قیمت سمعک های دیجیتال هم بر اساس امکانات تنظیم سمعک متفاوت است. از جمله این تنظیمات میتوان به تعداد کانال و باند سمعک سیستم های noise mananagment حذف اصوات مزاحم feedback cancelation جهت حذف سوت سمعک وdata logging جهت ثبت اطلاعات سمعک (محیط موررد استفاده سمعک میزان کارکرد سمعک ایرادات احتمالی سمعک ) تعداد میکروفون سمعک و امکان جهت یابی صدت ( omni یا دایرکشنال) و امکان پوشش وزوز tinitus masker اشاره کرد.

قیمت سمعک و اندازه سمعک

اندازه سمعک هم تا حدودی بر قیمت سمعک تاثیر دارد برای مثال قیمت سمعک های iic نامرئی که جدیدا وارد بازار شده اند نسبت به قیمت سمعک های داخل گوشی cicمعمولی بیشتر است.در قیمت سمعک پشت گوشی هم قیمت سمعک ric که رسیور انها داخل گوش قرار گرفته و ظریفتر هستند بالاتر است.سمعک هایی که تکنولوژی جدیدتری دارند و قابلیت اتصال به کنترل از راه دور و بلوتوث و وسایل ارتباطی دارند کیفیت بالاتر و قیمت بالاتری دارند.در مجموعه کلینیک های جهان سمعک تخفیف های ویژه ای برای سالمندان و بیمه شدگان بیمه نیروهای مسلح و برخی از سازمان ها در نظر گرفته شده است . در ضمن شما در این مرکزحق انتخاب سمعک های مختلف از کمپانی های معتبر دنیا با قیمت های مختلف و مناسب را دارید.

کدام قیمت سمعک برای شما مناسب است؟

محدوده قیمت انواع سمعک که برای شما مناسب است بستگی به عوامل مختلف دارد از جمله:
۱٫میزان و نوع کم شنوایی شما
۲٫محیط های شنیداری که شما از سمعک در آن محیط استفاده می کنید.
۳٫سلیقه شما از این که سمعک قابل رویت باشد یا خیر.
۴٫نیاز به یک یا دو سمعک دارید.
۵٫درآخر شما چقدر می خواهید هزینه کنید.

تکنولوژی سمعک و تاثیر آن بر قیمت سمعک

تکنولوژی های متعددی در سمعک ها به کار می رود. شرکت ها برای رضایت مندی بیماران و همچنین رقابت با همدیگر، سعی بر ان دارند که تکنولوژی های متعددی را وارد سمعک های خود کنند. متناسب با هر تکنولوژی قیمت سمعک نیز تغییر می کند.به عنوان مثال تکنولوژی SoundRecover 2 و Binaural Voice Stream Technology در سمعک های اتیکن باعث قیمت بالاتر خانواده سمعک هایی می شود که دارای این تکنولوژی می باشند. تکنولوژی AutoSense OS در سمعک های  فوناک نیز بر قیمت سمعک می افزاید.