همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

قنات دهلیزی

قنات دهلیزی

Vestibular aqueduct یا قنات دهلیزی یک کانال نازک استخوانی است که از بخش خلفی گوش داخلی تا قسمت خلفی پتروس استخوان تمپورال امتداد می یابد. مجرای آندولنفی از قنات دهلیزی رد می شود و به ساک اندولنف ختم می شود. کار مجرا و ساک آندولنف دقیقا مشخص نیست اما دانشمندان معتقدند که در جذب، ترشح و سیستم دفاعی بدن نقش دارند.

اگر قطر قنات بیش از 2 میلی متر باشد، تشخیص گشادی قنات دهلیزی یا enlarged vestibular aqueduct داده می شود. 32 درصد از کودکان کم شنوای حسی عصبی و غیر سندرومی دچار EVA یا گشادی قنات دهلیزی می باشند. این مشکل، رایجترین اختلال رادیولوژیک در کودکان دچار کم شنوایی حسی عصبی می باشد. نوع کم شنوایی می تواند حسی عصبی یا میکس باشد.

 

درمان گشادی قنات دهلیزی در کودکان

درمان این اختلال با چالش مواجه است زیرا پروتکلی که بتوان از پیشرفت کم شنوایی جلوگیری کند در دسترس نیست. پزشکان درمان با داروهای استروئیدی را در موارد شروع ناگهانی بیماری پیشنهاد می دهند ولی هنوز تحقیقات آن را تایید نکرده اند.

اعمال جراحی برای خارج کردن مایع آندولنف نه تنها موثر نیست بلکه اثرات مضر بسیاری دارد. کودکان مبتلا به EVA ممکن است کم شنوایی متوسط تا شدید را در اوایل کودکی نشان دهند.

باقی مانده شنوایی و یک وسیله کمک شنوایی مناسب (سمعک) سبب شکل گیری گفتار در این افراد می شود. با گذشت زمان کم شنوایی آنها پیشرفت می کند و کاشت حلزون می تواند یک گزینه مناسب باشد.

بنظر می رسد کودکان مبتلا به EVA بیشتر به ضربه سر حساس هستند و شاید با ضربه ای کوچک شنوایی خود را از دست بدهند. این کودکان به افزایش فشار داخل جمجمه هم حساسند مانند مانور والسالوا یا زور زدن.

 

پس بهتراست موارد زیر رعایت شود

این کودکان باید از ورزش، ساز های بادی و باد کردن باد کنک اجتناب کنند. سفر با هواپیما ممکن است سبب شروع یا بدتر شدن کم شنوایی شود.

سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند کارشناسی ارشد شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی شناسی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *