همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

انواع قطره گوش – 8 قطره مهم گوش برای استفاده

قطره گوش

بسیاری از مشکلاتی که در گوش وجود دارد می تواند با قطره گوش درمان شود. از جمله عفونت گوش میانی، گوش شناگر، جرم بیش از حد گوش و درد گوش. با وجود اینکه می توان به راحتی قطره گوش را تهیه کرد، اما نحوه ی استفاده از آن می تواند تاحدودی مشکل باشد. این موارد را باید در نظر داشته باشید که بیماری های مرتبط با گوش ممکن است علت های مختلفی داشته باشد پس بدون تجویز پزشک به هیچ عنوان اقدام به استفاده از قطره گوش نکنید.

در چه مواردی نباید از قطره گوش استفاده کرد؟

در صورت پارگی پرده گوش، مگر در مواردی که پزشک به شما گفته باشد، هرگز نباید از قطره گوش استفاده کرد. انجام این کار باعث می شود مواد شیمیایی به طور بالقوه به گوش میانی آسیب برساند. این مورد حتی شامل قطره گوش آنتی بیوتیکی برای پاک سازی عفونت نیز می باشد.

 • حوله را از وسط تا کنید و سر خود را روی حوله بگذارید و گوش آسیب دیده را به سمت بالا قرار دهید.
 •  لاله گوش را به آرامی بیرون و بالا ببرید تا مجرای شنوایی صاف شود، این کار را با کمک یکی انجام دهید.
 • با دقت تعداد توصیه شده قطره را در مجرای شنوایی تجویز کنید.
 • فلپ گوش را به آرامی فشار دهید تا مایع به گوش ترغیب شود.
 • حداقل یک یا دو دقیقه در این حالت بمانید تا اطمینان حاصل کنید که دارو به طور کامل کانال گوش را پوشانده است.
 • در صورت نیاز این کار را در سمت دیگر تکرار کنید.

نحوه ی مصرف قطره گوش در کودکان

این کار به یک یا حتی دو نفر اضافی نیاز دارد، به خصوص اگر کودک خردسال باشد. در این حالت، یک نفر قطره را داخل گوش میریزد و دیگری کودک را بی حرکت نگه می دارد. این روش همچنین کمی متفاوت است زیرا مجرای شنوایی در کودکان کوتاهتر و دارای زاویه افقی است.

 • یک حوله تمیز را از وسط تا کنید و آن را روی زمین یا تخت قرار دهید.
 • از کودک بخواهید سرش را روی حوله قرار داده و گوش آسیب دیده در بالا باشد.
 • در صورت نیاز،نفر دوم می تواند سر کودک را بی حرکت نگه دارد.
 • شخصی که قطره ها را داخل گوش میریزد، باید لاله گوش را به آرامی بیرون و پایین بکشد تا مجرای شنوایی صاف شود.
 • به تعداد تجویز شده قطره را بریزید.
 • کودک را برای چند دقیقه در این وضعیت نگه دارید.
 • در صورت نیاز این کار را روی گوش دیگر تکرار کنید.
 • روند کودکان و نوزادان کم و بیش یکسان است.

نحوه مصرف قطره گوش

انواع قطره گوش

استفاده از قطره گوش می تواند جهت درمان عفونت گوش، نرم کردن جرم گوش و یا کاهش التهاب کانال گوش باشد. همیشه قبل از استفاده قطره گوش، دستورالعمل مربوط به آن را به دقت مطالعه فرمایید و تاریخ انقضای آن را نیز بررسی کنید.

متداولترین کاربرد قطره ها چیست؟

 • خاصیت شویندگی بر پایه اسید برای از بین بردن جرم گوش
 • محلول های الکل و اسید استیک برای جلوگیری از گوش شناگر
 • آنتی بیوتیک برای درمان عفونت های باکتریایی
 • نوع بیهوشی برای کمک به بی حسی گوش درد

قطره کلرامفنیکل

کلرامفنیکل (Chloramphenicol) از دسته آنتی‌بیوتیک‌هایی است که برای رفع عفونت‌های باکتریایی مانند عفونت‌های گوش استفاده می‌شود. این دارو یکی ارزانترین آنتی‌بیوتیک ها محسوب می‌شود و به همین دلیل در کشورهای در حال توسعه یکی از گزینه های درمان است. توجه داشته باشید که افرادی که به عفونت‌های خفیف و یا سرماخوردگی دچار هستند نباید از این دارو استفاده کنند. همچنین در صورت بروز هرگونه واکنش آلرژیک باید بلافاصله پزشک را در جریان قرار دهید. یکی از عوارض عفونت گوش، کیپ شدن آن است. توصیه مهم درباره مصرف هر نوع قطره این است که در صورتی که دچار آسیب پرده گوش مثل پارگی آن شده‌اید قبل از استفاده حتما موراد را به اطلاع پزشک معالج خود برسانید.

قطره بتامتازون (بتازونیت) برای گوش درد

قطره بتامتازون (Betamethasone) یا بتازونیت جهت رفع التهاب، سوزش و درد گوش به کار می‌رود. دقت کنید در صورت پارگی پرده گوش و یا سابقه داشتن هر نوع حساسیت دارویی قبل از مصرف قطره با پزشک مشورت کنید.

نحوه مصرف قطره بتامتازون (بتازونیت)

برای استفاده از قطره گوش بتامتارون یا بتازونیت باید دراز بکشید و سر خود را خم کنید. پس از آن لاله گوش را رو به عقب و بالا بکشید تا مجرای گوش برای ورود قطره کاملا باز باشد. پس از استفاده از قطره بتامتازون، یک الی دو دقیقه به همان حالت باقی بمانید. میزان مصرف قطره و دفعات استفاده آن در طول روز برای هر فرد متفاوت بوده و باید توسط پزشک تعیین گردد. به طور معمول هر ۳ ساعت ۲ الی ۳ قطره از این قطره در گوش چکانده شده و به تدریج مقدار آن کاهش می‌یابد.

عوارض قطره بتامتازون

در صورت مصرف صحیح طبق تجویز پزشک، قطره بتامتازون عارضه جدی خاصی به دنبال ندارد.

قطره گوش گلیسیرین فنیکه

قطره گوش گلیسیرین فنیکه (Glycerin pheniqe) از داروهای موضعی که علاوه بر نرم شدن جرم داخل مجرای گوش بر روی انواع باکتری‌ها و قارچ‌ها و ویروس‌ها اثر کشنده دارد. در واقع گلیسیرین در این ترکیب به عنوان حلال باعث نرم شدن جرم داخل مجرای گوش می‌شود. جهت نرم شدن جرم، قطره گلیسیرین فنیکه تجویز می شود.

بعد از نرم شدن جرم گوش با کمک ساکشن یا شست و شو کانال، گوش تماما پاک می شود. جرم موجود در مجرای شنوایی قطره گلیسیرین فنیکه را به خود جذب کرده و نرم می شود. قطره گلیسیرین فنیکه خاصیت ضد عفونی کننده هم دارد. از ریختن قطره گلیسیرین فنیکه به داخل چشم خودداری کنید در صورت ریختن دارو به داخل چشم فورا با آب شست و شو دهید و برای اطمینان از عدم آسیب به پزشک مراجعه کنید.

معمولا سالمندان به دلیل استفاده از سمعک و کاهش حرکات مجرای گوش، جرم گوش بیشتری در داخل مجرای شنوایی آنها جمع می شود و پیشنهاد می شود هر چندوقت یک بار گوش خود را معاینه کنند تا در صورت وجود جرم گوش اقدام به شست و شوی گوش با آب یا قطره گلیسیرین فنیکه کنند.

طرز استفاده و نحوه ی مصرف قطره گلیسیرین فنیکه

برای استفاده از قطره گوش گلیسیرین فنیکه باید دراز کشیده و سر خود را خم کنید. پس از آن لاله گوش را رو به عقب و بالا بکشید تا مجرای گوش برای ورود قطره گوش کاملا باز شود. پس از استفاده قطره، یک الی دو دقیقه به همان حالت باقی بمانید.

میزان مصرف قطره و تعداد دفعات استفاده از آن در طول روز برای هر فرد فرق می کند و باید توسط پزشک تعیین گردد. به طور معمول مقدار مصرف قطره گلیسیرین فنیکه قبل از شست و شو ۳ بار در روز و هر بار سه قطره به مدت ۳ روز است.

قطره برای شستشوی گوش

عوارض استفاده از قطره گلیسیرین فنیکه

حساسیت، آسیب به مجرا یا پرده صماخ ناشی از تورم جرم گوش برخی از عوارض نادر در اثر استفاده از  قطره گلیسیرین فنیکه هستند.

قطره کلوتریمازول

برای درمان عفونت گوش خارجی از نوع قارچی (که عمدتا در محیط های گرم و مرطوب رخ می دهد) مورد استفاده قرار می گیرد. خارش شاید یکی از اصلی ترین علایم وجود عفونت قارچی باشد. بیماری گوش شناگر یکی از عفونت های گوش خارجی است. جهت اطمینان از اینکه قطره گوش باعث بهبودی شده است بایستی نوار گوش گرفته شود. هنگام انجام نوار گوش ماهیت عفونت گوش و مقدار آن مشخص می شود.

نحوه مصرف قطره کلوتریمازول

برای استفاده از قطره باید دراز کشیده و سر خود را خم کنید. پس از آن لاله گوش را رو به عقب و بالا بکشید تا مجرای گوش برای ورود قطره کاملا باز شود. پس از استفاده از قطره یک الی دو دقیقه به همان حالت باقی بمانید. میزان مصرف قطره و دفعات استفاده آن در طول روز برای هر فرد متفاوت بوده و باید توسط پزشک تعیین گردد.

قطره لامیژکس برای درد گوش

قطره گوش لامیژکس معمولا جهت درمان عفونت گوش خارجی تجویز می شود. به عفونت گوش خارجی معمولا گوش شناگر نیز نیز گفته می شود.

قطره گوش الکل بوریکه

یکی از درمان های اولیه مقابله با عفونت گوش است. جهت ضد عفونی کردن گوش بعد از شست و شو نیز استفاده می شود.

قطره گوش اتودالر

جهت درمان درد گوش خارجی از قطره اتودالر استفاده می شود.

قطره گوش سیپلکس یا سیپروفلوکساسین

قطره سیپلکس یا سیپروفلوکساسین از دسته ی داروهای آنتی بیوتیک و آنتی باکتریال است. این قطره به منظور رفع التهاب و عفونت گوش تجویز می شود. معمولا برای التهاب یا عفونت گوش خارجی در بیماران دارای گوش شناگر استفاده می شود. قطره گوش سیپروفلوکساسین با توقف رشد باکتری ها، التهاب و عفونت را کاهش می دهد. لازم به ذکر است تشخیص عفونت گوش با کمک نوار گوش داده می شود.

طریقه مصرف قطره سیپلکس

مقدار مصرف قطره سیپلکس توسط پزشک مشخص می شود. تا زمان برطرف شدن کامل عفونت، بایستی مصرف استفاده از قطره را ادامه داد. طول مدت مصرف دارو 7 روز است و دو روز اول در طول ساعات بیداری هر دو ساعت 1 الی 2 قطره است. در پنج روز بعدی هر چهار ساعت یک الی دو قطره استفاده شود.

آیا قطره گوش به حلق راه دارد؟

در مواردی که پرده گوش پاره باشد، قطره معمولا از طریق حلق بیرون می ریزد. توجه شود در این شرایط استفاده از قطره ممنوع است و بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. استفاده از قطره گوش هنگامی که پرده گوش پاره یا سوراخ است جزو موارد عدم استفاده است.

قطره گوش به حلق راه دارد؟

کدام قطره برای خارش گوش مناسب است؟

برای درمان خارش گوش بایستی ماهیت و علت به وجود آوردنده خارش مشخص شود. آیا خارش گوش منشاء قارچی دارد؟ آیا منشاء آن عفونت است یا آلرژی؟ هنگام خرید قطره گوش از داروخانه حتما به این نکته توجه کنید که برای درمان خارش گوش باشد نه چیز دیگری.

قطره گوش برای خارش

قطره هیدروژن پراکسید یکی از قطره های ضدعفونی کننده مجرای گوش است که می تواند جهت درمان خارش گوش به شما کمک کند. دقت کنید که برای استفاده از قطره گوش مطمئن شوید پرده گوش سالم است و  سوراخ نیست. اگر منشاء خارش گوش آلرژی و یا حساسیت مواد غذایی یا فصلی باشد می توانید از آنتی هیستامین استفاده کنید. بعضی اوقات این حالت در سالمندانی که از سمعک استفاده می کنند به وجود می آید که با ضد عفونی کردن قالب یا خود سمعک، منشاء خارش از بین می رود. توجه شود سمعک را با پد الکلی تمیز کنید و از پاشیدن مستقیم الکل به سمعک خودداری کنید.

سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند کارشناسی ارشد شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی شناسی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

2 پاسخ

 1. عالي بود ممنون ، فقط با توجه به شرح حال هاي داده شده، به نظرم علت هاي شايع كمتر مورد توجه و تمركز واقعا شده است، از جمله شنا كردن، آب و هواي گرم و مرطوب در فضاي سر بسته ، استفاده موبايل و اثرات سوئ آن ، رطوبت محيطي ، عرق كردن سر روي متكا، پاك كردن گوش با دستمال كاغذي و گوش پاك كن و ورود انگشت آلوده و فشار به بخش گوش خارجي و گاهي مياني با جسم نوك تيز وغيره …..به نظر من از جمله عواملي هستند، كه كمتر پزشكان محترم به آن توجه دارند در نتيجه دوره درمان و داروهاي تجويزي كمتر اثر كرده و بيمار سرگردان مطب هاست. با تشكر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *