کرونا در افراد کم شنوا

کرونا در افراد كم شنوا چالش هايي ويژه بوجود ميآورد. جهان در چنگ ويروس کرونا اسير است. شنيدن و برقراري ارتباط در حالات اضطراري لازم و ضروري اند مانند اين دوره زماني كه جهان با بحران همه گيري کرونا مواجه است.

افراد کم شنوا نياز دارند از طريق تلويزيون و اينترنت به اخبار دسترسي داشته باشند. زماني كه مردم فاصله گذاري اجتماعي را اجرا مي كنند، نياز به برقراري ارتباط از راه دور از طريق تلفن و ساير بسترهاي ديجيتال با عزيزان خود دارند. دراين زمان شنوايي نقش مهمي را در ارتباطات موردنياز ايفا مي كند. از اين رو براي افراد كم شنوا مهم است كه بتوانند از ابزارهاي شنوايي خود حداكثر استفاده را كنند.

سمعك / كاشت حلزون خود را تميز نگهداريد

کرونا در افراد کم شنوا خود یک مشکل است. كساني كه از سمعك يا كاشت حلزون استفاده ميكنند، بايد هميشه حتي در منزل پيش از دست زدن به انها ، دست هايشان را بشورند. بعد از خاموش کردن سمعک جهت خواب، تعويض باتري يا هر دليل ديگر، هميشه اطمينان كسب كنيد كه آنها بخوبي تميز و ضدعفوني شده اند.

نحوه تمیز کردن سمعک

دستور العملها براي مراجعه به متخصصان شنوايي شناسي:

کرونا در کمین افراد کم شنوا است

  • مراجعه به شنوايي شناس بايد تا آنجا كه ممكن است ايمن باشد.
  • شنوايي شناسان در سراسر جهان مقررات و دستورالعملهايي ويژه براي ارائه خدمات تخصصي شنوايى در وضعيت همه گيري كرونا وضع نموده اند.
  • هدف اين مقررات و دستورالعملها اين است كه درعين حال كه از انتشار ويروس كوويد- ۱۹ جلوگيري ميشود، ارائه خدمات حياتي و تخصصى شنوايى نيز تداوم يابد.

دستورالعمل هاي سازمان جهاني بهداشت در ارتباط با افراد کم شنوا

در كنار دستورالعملهاي ذكر شده، افراد كم شنوا بايد دستورالعمل هاي عمومي را كه توسط سازمان جهاني
بهداشت وضع شده است، مطالعه كنند. سازمان جهاني بهداشت توصيه هاي عمومي و اقدامات محافظتي را
جهت جلوگيري از انتشار ويروس كوويد- ۱۹ به عموم مردم ارائه كرده است.

رئوس مطالب اين توصيه ها:

  • دستهايتان را مرتب بشوريد.
  • فاصله گذاري اجتماعي را رعايت كنيد.
  • از دست زدن به چشم ها، بيني و دهان خود خودداري كنيد.
  • اگر تب، سرفه و تنگي نفس داريد، هر چه زودتر به پزشك مراجعه كنيد.
  • هميشه از آخرين اخبار و مقررات مطلع باشيد و به توصيه هاي مراجع بهداشتي كشور خود توجه كنيد.

اختلال در شنوایی عارضه ی جدید ویروس کرونا:

مطالعات جدید نشان می دهد که از دست دادن قدرت شنوایی یکی دیگر از عوارض ناشی از ابتلا به ویروس کرونا است. اوایل بیماری بیشتر حرف از کاهش حس بویایی در افراد مبتلا به کووید۱۹ بود اما گروهی از متخصصین ایالات متحده آمریکا در کاوش های خود دریافتند که این ویروس می تواند به گوش و استخوان ماستوئید آسیب جدی وارد کند.