16 نفر از افراد مشهوری که از سمعک استفاده می کنند

افراد مشهور و سمعک

اگر از کم شنوایی رنج می برید، ناشنوا یا کم شنوا هستید، از سمعک استفاده می کنید یا وزوز گوش دارید، پیدا کردن افراد مشابه خودتان برای به اشتراک گذاشتن تجربیات می تواند کمی دشوار باشد. در این جهان تعداد زیادی افراد وجود دارند که کم شنوا هستند و از سمعک استفاده می‌کنند و همدیگر را نمی‌شناسند. از افراد معمولی گرفته تا بازیگر و سیاستمدار و افراد مشهور هستند که کم‌شنوا بوده و از سمعک استفاده می‌کنند.

نکته‌ای که در اینجا حائز اهمیت است این است که سمعک مانع پیشرفت و فعالیت این افراد نشده است. برخی از این افراد مشهور از بدو تولد با مشکلات کم شنوایی روبرو بوده‌اند و برخی دیگر با قرار گرفتن در معرض صدای بلند در طی فعالیت شغلی دلیل کم شنوایی آن‌ها بوده است. درهرصورت، علیرغم اینکه این افراد مشهور طیفی از مشکلات کم شنوایی دارند، اجازه نداده‌اند که این مشکل مانع از موفقیت شود. بدون ترتیب خاصی، در اینجا 16 فرد مشهور با کم شنوایی نام‌برده شده است.

ملکه الیزابت یکی از افراد مشهور بود که از سمعک استفاده می کرد

ملکه‌ی فقید کشور انگلستان از سمعک داخل گوشی استفاده می‌کرد. خبرنگاران این عکس را از سمعک داخل گوشی او گرفته‌اند. سؤال اصلی اینجاست که برند سمعک مورداستفاده‌ی او چیست؟ البته که کم شنوایی ملکه الیزابت دوم می‌تواند به خاطر سن او باشد چراکه 96 سال عمر کرد.

افراد مشهور و سمعک

سایر افراد مشهور که  از سمعک استفاده می کنند

ووپی گلدبرگ بازیگر مشهور و سمعک

یکی از معدود بازیگرانی که برنده جایزه اسکار، امی، تونی و گرمی شده است. ووپی گلدبرگ در بیش از 150 فیلم بازی کرده است. او بیشتر برای نقش‌هایش در فیلم راهبه بدلی، رنگ ارغوانی و اخیراً به‌عنوان مجری برنامه گفتگو شناخته می‌شود.

ووپی از سمعک‌ دوگوشی استفاده می‌کند که با علامت تجاری او پوشیده شده است. او همچنین در بنیاد شنوایی استارکی مشارکت دارد، که هدفش این است که سمعک‌ را در سرتاسر جهان در دسترس تر کند. شوخ‌طبعی باورنکردنی ووپی در طول سال‌ها هرگز کاهش نیافته است. او همچنان به آگاهی مردم برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض صدای بلند جهت محافظت از شنوایی ادامه می‌دهد.

افراد مشهور و سمعک

فیل کالینز بازیگر، خواننده و تهیه کننده مشهور انگلیسی کم شنوا است

سال‌ها نوازنده بودن و برگزاری کنسرت‌های مختلف بالاخره روی سیستم شنوایی فیل کالینز تأثیر گذاشت. او  دچار سکته گوش در گوش چپ خود شد و ناگهان شنوایی گوش چپ خود را از دست داد. اگرچه با مداخله زودهنگام بیشتر شنوایی گوش چپ او بازگشت بااین‌حال، پزشکان مانع برگزاری کنسرت شده‌اند. او اکنون یک کاربر سمعک است و مشکلی با آن ندارد.

افراد مشهور و سمعک

باربارا استرایسند بازیگر و فیلم ساز امریکایی هم سمعکی است

باربارا استرایسند خواننده و بازیگر آمریکایی بیش از 72 میلیون آلبوم در سراسر جهان فروخته است. او بیشتر برای آثاری مانند Memory، Women In Love و The Way We Were شناخته‌شده است. باربارا از 9 سالگی درواقع از وزوز گوش رنج می‌برد. او آن را به‌عنوان صدای زنگ در گوشش توصیف کرد که هرگز از بین نرفت. بااین‌حال، این محدودیت که مدت‌ها دامن‌گیر او بوده است موفقیت او را متوقف نکرده است. این بازیگر مشهور برای کنترل وزوز خود از سمعک استفاده می‌کند.

افراد مشهور و سمعک

بیل کلینتون رئیس جمهور اسبق آمریکا نمی شنود 

حتی رئیس‌جمهور سابق ایالات‌متحده نیز از مشکلات شنوایی مصون نیست. بیل کلینتون یکی از افراد مشهور آمریکا دچار کم شنوایی ناشی از سروصدا است که به دلیل سال‌ها مشارکت در تجمعات سیاسی پر سروصدا، استفاده از تفنگ و همچنین گوش دادن به موسیقی با صدای بلند در دوران جوانی است. بیل کلینتون اکنون از سمعک استفاده می‌کند، زیرا او برای فهمیدن مکالمات در یک اتاق شلوغ مشکل دارد.

بیل کلینتون و کم شنوایی

هلی بری بازیگر آمریکایی نیز از سمعک استفاده می کند

هلی بری، فوق ستاره هالیوود و  یکی از افراد مشهور آمریکا، مظهر زرق‌وبرق است، اما او نیز از کم شنوایی و همچنین دیابت رنج می‌برد. این بیماری‌ها مانع از تبدیل‌شدن او به یکی از پردرآمدترین بازیگران زن در تمام دوران نشده است. او در فیلم‌هایی مانند زن گربه‌ای، روزی دیگر بمیر و مهمانی هیولا بازی کرده است.

هلی به دنبال ضربه‌ای که به سرش وارد شد، شنوایی گوش راستش را از دست داد. او از آن زمان از تجربیات خود برای کمک به سایر مبتلایان به خشونت خانگی، از طریق کارش در مرکز Jenesse استفاده کرده است.

هلی بری

آماندا هاروی

ناشنوا بودن مانعی برای رقابت در America’s Got Talent برای آماندا لین هاروی نبود که در سنین جوانی دچار مشکل شنوایی شد. آماندا دارای سندرم اهلرز-دانلوس است که یک اختلال بافت همبند است. او در حال تحصیل در رشته موسیقی آوازی بود که شنوایی باقیمانده خود را نیز از دست داد و باعث شد دانشگاه را رها کند. او از آن زمان به‌عنوان سفیر No Barriers تبدیل‌شده است، که به افراد دارای معلولیت کمک می‌کند تا بر چالش‌های مرتبط با وضعیت خود غلبه کنند.

افراد مشهور و سمعک

ویلیام آلن شاتنر

حتی کاپیتان نیز با شنوایی خود مشکل دارد. ویلیام شاتنر از وزوز گوش رنج می‌برد. او نتوانست با وزوز گوش خود کنار بیاید و حتی زمانی به خاطر آن به خودکشی فکر می‌کرد. او خود می‌گوید وزوز گوش من زمانی شروع شد که مشغول فیلم‌برداری قسمتی از فیلم پیشتازان فضا بودم. درصحنه‌ای من خیلی نزدیک به یک انفجار مصنوعی ایستاده بودم و  همین انفجار منجر به وزوز گوش شد.

او اکنون با انجمن شنوایی آمریکا همکاری می‌کند تا آگاهی را در مورد این وضعیت، ازجمله سربازان در حال نبرد، که در معرض صدای بلند قرار دارند، افزایش دهد. او نیز الآن یکی دیگر از افراد مشهور است که از سمعک استفاده می‌کند.

افراد مشهور و کم شنوایی

استیون کلبر یکی دیگر از افراد مشهور که از سمعک استفاده می کند

جودی فاستر بازیگر و یکی از افراد مشهور است که از سمعک استفاده می‌کند. او در فیلم‌هایی چون سکوت بره‌ها، شجاع و راننده تاکسی بازی کرده است. جودی از کم شنوایی رنج می‌برد و پارها دیده‌شده که از سمعک استفاده می‌کند. باوجوداین، جودی در طول زندگی حرفه‌ای بسیار موفق خود به بازیگری و کارگردانی بسیاری از فیلم‌ها ادامه داده است.

جودی فاستر و سمعک

میلی بابی براون

میلی بابی براون، ستاره فیلم چیزهای عجیب و یکی از افراد مشهور در سن 15 سالگی، هرگز در تمام عمر خود در کلاس بازیگری یا خوانندگی شرکت نکرده است. میلی با کم شنوایی نسبی دریکی از گوش‌هایش به دنیا آمد که در درمان و رفع آن ناموفق بود. او اکنون دریکی از گوش‌هایش کاملاً ناشنوا است. علیرغم این واقعیت که او هنگام اجرا نمی‌تواند کاملاً صدای خودش را بشنود، اما اجازه نمی‌دهد این کار او را متوقف کند.

افراد مشهور که از سمعک استفاده می کنند

ویل.آی.ام (Will.i.am)

خواننده گروه Black Eyed Peas یکی از بااستعدادترین خواننده‌ها و تهیه‌کنندگان در جهان است. او از وزوز گوش رنج می‌برد که به گفته خودش منجر به کاهش شنوایی دائمی شده است. پس از مراجعه به پزشک، به او گفته شد که دچار پیرگوشی شده است و بایستی از سمعک استفاده کند.

ویل.آی.ام و سمعک

کیفر ساترلند یکی دیگر از افراد مشهور که از سمعک استفاده می کند

سال‌ها بازی در فیلم‌های اکشن همراه با شلیک گلوله‌های بلند و جلوه‌های ویژه بر شنوایی کیفر ساترلند تأثیر گذاشته است. کیفر در یک گوش از کم شنوایی کامل و در گوش دیگر کم شنوایی جزئی رنج می‌برد. علیرغم ناشنوا بودنش، او همچنان مشغول فیلم‌ها و پروژه‌های آینده است و نشان می‌دهد که حتی با مشکلات شنوایی هم می‌توانید بازیگر موفقی باشید.

کیفر ساترلن و کم شنوایی
شان بردی بازیگر مشهور آمریکایی

شان بردی بازیگر آمریکایی بیشتر برای بازی در فیلم‌های The Sandlot 2 و Switched At Birth شناخته می‌شود. او کاملاً ناشنوا به دنیا آمد و به دلیل الهام بخشیدن به دیگران برای یادگیری زبان اشاره مورد تحسین قرار گرفت. شان همچنین برای نمایش‌های جادویی خود جوایزی را دریافت کرده است، ثابت کردن استعدادهای بی‌پایان فقط به این دلیل که شما معلول هستید متوقف نمی‌شود.

بردی کاملا ناشنوا است

کریس مارتین

کریس مارتین، رهبر گروه کلدپلی، گوش دادن به موسیقی با صدای بلند را در نوجوانی دلیل وزوز گوش خود می‌داند که بیش از یک دهه است به آن مبتلا بوده است و توانست با کمک سمعک آن را کمتر کند. بااین‌حال، کریس گفت که وزوز گوش خود را با کمک سمعک و محافظت از گوش‌هایش در برابر صدای بلند متوقف کرده است.

افراد مشهور و سمعک

نلسون ماندلا، داروین، ون گوک(نقاش معروف هلندی)، رونالد ریگان رئیس‌جمهور سابق آمریکا، توماس ادیسون و بتهوون دیگر افراد مشهور هستند که کم‌شنوا بودند.

افراد مشهور ایرانی که از کم شنوا هستند و یا از سمعک استفاده می کنند

  • آریا عظیمی نژاد یکی از موسیقی‌دان‌های  محبوب ایران و داور برنامه عصر جدید بیماری اتواسکلروزیس دوطرفه و کم شنوایی شدید داشت اما با عمل جراحی شنوایی او برگشت.
  • استاد الهه قمشه ای یکی دیگر از افراد مشهور ایرانی است که کم شنوایی دوطرفه دارد و از سمعک داخل گوشی استفاده می‌کند.
  • عزت‌الله انتظامی بازیگر محبوب کشورمان که کم شنوایی دوطرفه داشت و از سمعک استفاده می‌کرد.
  • گفته می‌شود آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز از سمعک استفاده می‌کرد.

اگر فکر می‌کردید با ناشنوا بودن، کم‌شنوا بودن یا وزوز گوش خود تنها هستید، امیدواریم این لیست ثابت کرده باشد که اشتباه می‌کنید! به‌خصوص اگر آرزوی پیشرفت در هر زمینه‌ای دارید. همان‌طور که مثال‌های بالا نشان داده‌اند، عزم برای موفقیت مهم‌تر از هر چیز دیگری است. شما باوجود ناشنوا بودن، کم‌شنوا بودن یا داشتن یک بیماری دیگر کاملاً می‌توانید به رویای خود برسید.

Picture of سرور فتحی
سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند متخصص شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی سنجی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + چهار =