رزرو وقت مشاوره خرید سمعک
دریافت نوبت از کلینیک 

65281 449 021

10 صبح تا 7 عصــر هفت روز هفته

تست ABR چیست – هزینه آزمایش ABR در سال 1403

تست ABR

ABR مخففAuditory Brainstem Response است. تست ABR یا پاسخ های برانگیخته شنوایی ساقه مغز یک غربالگری شنوایی سنجی در نوزادان زیر 6 ماه است که به بررسی عصب شنوایی می پردازد. این تست بهترین راه تشخیص کم شنوایی در نوزادان است. انجام این تست هیچگونه آسیبی به نوزاد وارد نمی کند و جزء امن ترین راه های بررسی وضعیت شنوایی نوزادان است. پروسه ای انجام تست ABR معمولا نیم ساعت تا یک ساعت طول می کشد و شرط انجام آن خواب بودن نوزاد یا کودک است، بنابراین در طول انجام تست ABR بایستی کودک خوابیده باشد.

تست ABR

بعد از انجام تست ABR، متخصص شنوایی شناس شما را از وضعیت شنوایی نوزادتان آگاه می سازد. آزمون های الکتروفیزیولوژی مانند ABR در تشخيص پاتولوژي هاي عصب گوش، تومورهاي آكوستيك، شنوایی سنجی كودكان، افراد سالمند یا ناتوانی كه قادر به همكاري نيستند، افراد متمارض و یا افرادیکه به هر دلیلی ممنوعیت انجام MRI دارند، بيشترين كاربرد را دارد.

تست ABR با توجه به اینکه وضعیت عصب شنوایی را گزارش میدهد و عصب شنوایی در سه ماهگی به بلوغ می رسد و واکنش های طبیعی نشان میدهد، باید در این زمان انجام شود.

تست ABR

نکاتی در مورد تست ABR

آزمایش ABR یکی از پاسخ های برانگیخته شنوایی است که به دنبال ارائه محرک صوتی با مشخصات مناسب، از ساقه ی مغز ثبت می گردد. در این آزمایش با ارائه صدا به گوش پاسخی ثبت می گردد که از عصب و امواج مغزی منشاء می گیرد. مطابق شکل زیر پاسخ گوش و امواج مغزی توسط این سیم ها دریافت می شود.

این سیم ها به گوش و سر متصل هستند. از طریق گوشی ها صدای تق تق مانندی  شنیده می شود. در هنگام انجام تست نیازی نیست به این صداها گوش دهید، فقط لازم است به راحتی دراز کشیده و سعی کنید آرام باشید.

آزمایش یا تست ABR

چرا تست ABR در بدو تولد انجام نمی شود؟

در این تست عصب شنوایی نوزاد بررسی می شود و چون در بدو تولد این عصب هنوز به طور کامل تکامل نیافته است، بنابراین ارزش بالینی ندارد. در بدو تولد معمولا تست OAE انجام می شود که این آزمایش وضعیت حلزون گوش را بررسی می کند.

ABR

آیا تست ABR در بزرگسالان کاربرد دارد؟

بزرگسالانی که قادر به همکاری نیستند و ادیولوژیست نمی تواند تست ادیومتری از فرد بگیرد معمولا تست ABR گرفته می شود. افرادی که قصد تمارض دارند، برای بررسی دقیق وضعیت شنوایی تست ABR گرفته می شود. مرکز جامع نوار گوش در غرب تهران کلیه ی تست های غربالگری بزرگسالان را به صورت تخصصی انجام می دهد.

تست ABR

هزینه تست ABR

هزینه ی تست ABR و کلیه ی تست های شنوایی سنجی براساس تعرفه ی وزارت بهداشت است. هزینه ی این تست بین 450 تا 650 هزار تومان می باشد. کلیه ی بیمه ها هزینه ی این تست را پرداخت می کنند. درصورت درخواست مراجع، فاکتور بیمه صادر می شود.

آیا احتمال اشتباه در آزمایش ABR وجود دارد؟

در صورتی که آزمایشگر فردی با تجربه نباشد و یا اینکه دستگاهی که با آن این آزمایش را انجام می دهند خراب باشد، جواب آزمایش ABR می تواند اشتباه از آب دربیاد.

اقدامات قبل انجام آزمایش ABR

برای گرفتن نتیجه ی درست و دقیق بایستی نوزاد در هنگام  انجام تست، خواب باشد.

تست ABR

کاربرد های دیگر تست ABR 

با تست ABR می توان علاوه بر تعیین آستانه های شنوایی، برخی از مشکلات و ناهنجاریهای شنوایی مانند ضایعات فضاگیر، فشار عروقی عصب هشتم مغزی و طیف اختلال نوروپلاتی شنوایی در مسیر عصب شنوایی و همچنین منشا تومورال سرگیجه های ناگهانی را تشخیص داد. لذا این آزمون یکی از مهمترین آزمون ها در حیطه شنوایی است و در تمام گروه های سنی قابل اجراست به خصوص در کودکان و افراد سخت آزمون، ارجحیت تشخیصی دارد.

تست ABR در تهران

Picture of سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند متخصص شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی سنجی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

2 پاسخ

  1. با اختلاف بهترین کلینیک شنوایی سنجی در تهران
    رفتار کادر اونجا با ارباب رجوع واقعا تحسین برانگیزه

  2. ممنون از کلینیک خوب و مجهزتون.
    من بچه مو قبل از اینکه به کلینیک شما بیاورم چند جا تست abr انجام داده بودم و هر کدام میزان افت شنوایی قابل توجهی را تشخیص داده بوده اند.
    اما با حضور در کلینیک شما و انجام دقیق تست، خیالم از سالم بودن سیستم شنوایی بچه ام راحت شد.
    خدا خیرتون بده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *