همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

تست ABR چیست؟ هزینه آزمایش ABR در سال 1402

تست ABR

کلینیک شنوایی سنجی صادقیه یکی از مراکز تست ABR در تهران است. در تست ABR پاسخ هاي شنوايي ساقه مغز فرد ثبت مي شود. ABR مخففAuditory Brainstem Response است. کلینیک شنوایی جهان علاوه بر خدمات شنوایی سنجی در کلینیک و انواع تست های مربوطه، به صورت تخصصی با متخصصان مجرب انجام می دهند و شما می توانید جهت هماهنگی برای انجام تست abr با شماره های 02144965281  و  09125389465  تماس بگیرید.

تست ABR در کودکان چه زمانی نیاز است؟

تست ABR یا پاسخ های برانگیخته شنوایی ساقه مغز یک غربالگری شنوایی سنجی در نوزادان زیر 6 ماه است که به بررسی عصب شنوایی می پردازد. تست ABR بهترین راه تشخیص کم شنوایی در نوزادان است. سه درصد نوزادان تازه متولد شده جهت بررسی وضعیت شنوایی نیازمند تست ABR هستند. انجام این تست هیچگونه آسیبی به نوزاد وارد نمی کند و جزء امن ترین راه های بررسی وضعیت شنوایی نوزادان است. پروسه ای انجام تست ABR معمولا نیم ساعت تا یک ساعت طول می کشد و شرط انجام تست ABR خواب بودن نوزاد یا کودک است ، بنابراین در طول انجام تست ABR بایستی کودک خوابیده باشد.

تست ABR

بعد از انجام تست ABR، متخصص شنوایی شناس شما را از وضعیت شنوایی نوزادتان آگاه می سازد. آزمون های الکتروفیزیولوژی مانند ABR در تشخيص پاتولوژي هاي عصب گوش، تومورهاي آكوستيك، شنوایی سنجی كودكان، افراد سالمند یا ناتوانی كه قادر به همكاري نيستند، افراد متمارض و یا افرادیکه به هر دلیلی ممنوعیت انجام MRI دارند، بيشترين كاربرد را دارد.

تست ABR با توجه به اینکه وضعیت عصب شنوایی را گزارش میدهد و عصب شنوایی در سه ماهگی به بلوغ می رسد و واکنش های طبیعی نشان میدهد، باید در این زمان انجام شود. کلینیک شنوایی جهان علاوه بر اینکه این تست را در کلینیک انجام می دهد، غربالگری نوزادان، تست ABR، تست OAE را در منزل نیز توسط متخصصان مجرب خود انجام می دهد.

تست ABR

نکاتی در مورد Auditory Brainstem Response یا تست ABR

اصوات پس از رسیدن به گوش داخلی، گیرنده های صوتی حلزون را تحریک می کند و در حلزون، فرآیند تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی رخ می دهد. پس از تحریک حلزون پتانسیل های الکتریکی با ولتاژ بسیار پایین در مسیر عصب شنوایی به قشر مغز منتقل می شود. این پاسخ های الکتریکی را با کمک الکترودهای سطحی ثبت و اندازه گیری کرد که به این نوع ارزیابی، ثبت میدان دور گفته می شود. هدف از انجام اين تست كسب آستانه هاي شنوايي و تعيين محل ضايعه بعد از حلزون گوش يا عصب شنوايي مي باشد.

جنسیت عمدتا بر تست ABR تاثیرگذار است. دستگاه پيشرفته vivosonic integrity دستگاه مورد استفاده در كلينيك جهان سمعک مي باشد كه وجه تمايز آن با ساير دستگاهها قابليت بي سيم بودن آن است. بدين وسيله نويزهاي الكتريكي و مغناطيسي حذف مي گردد و هنگام انجام تست كودكان می توانند در بغل والدین یا در وضعیت شیردادن باشند. این تست با توجه به اینکه غیرتهاجمی است و محرک آن تنها صوت است بدون هیچ عارضه یا اشعه ای بوده و بهترین پاسخ را از مراکز عصبی مرکزی و عصب شنوایی در اختیار قرار می دهد.

انجام این تست بین 20 تا 30 دقیقه زمانبر است و برای انجام آن حتما نیاز به متخصص شنوایی شناسی یا ادیولوژست است. تفسیر امواج ABR بسیار مهم است و حامل اطلاعات بسیار ارزنده ای از مراکز عصبی مرکزی برای تشخیص بیماری ها است. معمولا بعد از غربالگری اولیه نوزادان، در سه ماهگی این تست انجام می گیرد و نتیجه ی نهایی از وضعیت شنوایی نوزاد را در اختیار ما قرار می دهد.

آزمایش یا تست ABR

چرا تست ABR در بدو تولد انجام نمی شود؟

در این تست عصب شنوایی نوزاد بررسی می شود و چون در بدو تولد این عصب هنوز به طور کامل تکامل نیافته است، بنابراین ارزش بالینی ندارد. در بدو تولد معمولا تست OAE انجام می شود که این آزمایش وضعیت حلزون گوش را بررسی می کند.

آیا تست ABR در بزرگسالان کاربرد دارد؟

بزرگسالانی که قادر به همکاری نیستند و ادیولوژیست نمی تواند تست ادیومتری از فرد بگیرد معمولا تست ABR گرفته می شود. افرادی که قصد تمارض دارند، برای بررسی دقیق وضعیت شنوایی تست ABR گرفته می شود. مرکز جامع نوار گوش در غرب تهران کلیه ی تست های غربالگری بزرگسالان را به صورت تخصصی انجام می دهد.

عوارض آزمایش ABR

آزمایش ABR یکی از روش های کاملا ایمن جهت ارزیابی شنوایی است و هیچگونه عوارضی ندارد.

کاربرد های بالینی آزمایش ABR

در شرایط بالینی، از تست ABR هم برای تخمین آستانه های شنوایی و هم برای ارزیابی اتونورولوژیک یعنی بررسی ضایعات احتمالی در طول عصب شنوایی و راه های شنوایی ساقه مغز استقاده می شود. در افرادی مانند نوزادان، کودکان با تاخیر رشدی، بزرگسالان چند معلولیتی، افراد مبتلا به اتیسم، و متمارضین که به طور معمول امکان تعیین آستانه های شنوایی انها با ارزیابی رفتاری وجود ندارد، تست ABR ابزار آستانه گیری مهمی محسوب می شود.

کاربرد تست ABR در غربالگری اتونورولوژیک

آزمایش ABR نه تنها در تخمین آستانه های شنوایی بلکه در کشف ضایعات ورای حلزونی یعنی آسیب عصب هشت مغزی و ساختارهای شنوایی ساقه مغز ابزار مناسبی محسوب می شود. باید بخاطر داشت که امواج ABR، به درستی تمام فعالیت نوروفیزیولوژیک ایجاد شده توسط محرک را منعکس می کند.

تست ABR

هزینه تست ABR

هزینه ی تست ABR و کلیه ی تست های شنوایی سنجی براساس تعرفه ی وزارت بهداشت است. هزینه ی این تست بین 350 تا 450 هزار تومان می باشد. کلیه ی بیمه ها هزینه ی این تست را پرداخت می کنند. درصورت درخواست مراجع، فاکتور بیمه صادر می شود.

آیا احتمال اشتباه در آزمایش ABR وجود دارد؟

در صورتی که آزمایشگر فردی با تجربه نباشد و یا اینکه دستگاهی که با آن این آزمایش را انجام می دهند خراب باشد، جواب آزمایش ABR می تواند اشتباه از آب دربیاد.

اقدامات قبل انجام آزمایش ABR

برای گرفتن نتیجه ی درست و دقیق بایستی نوزاد در هنگام  انجام تست، خواب باشد.

تست ABR

توضیحات کلی در مورد آزمایش ABR

آزمایش ABR یکی از پاسخ های برانگیخته شنوایی است که به دنبال ارائه محرک صوتی با مشخصات مناسب، از ساقه ی مغز ثبت می گردد. در این آزمایش با ارائه صدا به گوش پاسخی ثبت می گردد که از عصب و امواج مغزی منشاء می گیرد. مطابق شکل زیر پاسخ گوش و امواج مغزی توسط این سیم ها دریافت می شود.

این سیم ها به گوش و سر متصل هستند. از طریق گوشی ها صدای تق تق مانندی  شنیده می شود. در هنگام انجام تست نیازی نیست به این صداها گوش دهید، فقط لازم است به راحتی دراز کشیده و سعی کنید آرام باشید.

حتی اگر به خواب هم رفتید هیچ اشکالی ندارد.

 

نحوه ی انجام تست ABR

تخمین حساسیت شنوایی با کمک تست ABR

برای تخمین حساسیت شنوایی در نوزادان و کودکان می توان از آزمایش های ABR و ASSR استفاده نمود. هدف کلی از انجام تست ABR، تعیین کمترین سطح شدتی است که در آن موج V معتبری در هر گوش قابل ثبت است. برای کودکان مبتلا به کم شنوایی متوسط تا عمیق نیز می توان به خوبی از آزمون ASSR بهره گرفت و آستانه گیری را در فرکانس های مختلف انجام داد.

تست ABR یک روش عمده ی شناسایی به موقع کم شنوایی در کودکان است

A-ABR حتي براحتي توسط افراد غير متخصص قابل اجراست. به عنوان يك گلد استاندارد جهت ارزيابي فیزیولوژیک شنوايي نوزادان در سطح گسترده قابل دسترسي قرار گرفت.

ده سال پس از تست A-ABR ،OAE به عنوان يك ابزار جديد غربالگري شنوايي نوزادان به بازار امد كه پس از آن ظهور OAE اتوماتيك نيز كارايي آن را به عنوان ابزار غربالگري نوزادان افزايش داد. كودكي كه در برنامه ي غربالگري مردود مي شود بايد جهت تاييد وجود كاهش شنوايي تا سه ماهگي اقدامات  و ارزيابي های كامل تشخيصي شنوايي و پزشكي را انجام دهد و پس از تاييد كم شنوايي بايد مداخله در تربيت شنوايي را تا پيش از شش ماهگي آغاز كرد.

ABR

پروتکل درمانی مرکز انجام تست ABR تهران

در پروتکل درمانی مرکز تست ABR تهران در حالت ایده آل، آزمایش های ABR، آزمایش OAE و تمپانومتری انجام می شود. فایده ی این کار این است سیستم شنوایی نوزاد به صورت کامل بررسی می شود. برای ارزیابی تست ABR از محرک کلیک برای برررسی حساسیت شنوایی استفاده می شود. اگر این تست به همراه آزمایش OAE نرمال بود، می توان وجود کم شنوایی را در اکثر افراد رد کرد. اکثر داروهای خواب آور، بیهوشی عمومی و دراروهای بلاک کننده ی نوروماسکولار اثری بر امواج ABR ندارند. دمای بدن ممکن است نتایج آزمایش ABR  را تحت تاثیر قرار دهد، بخاطر همین دمای اتاق انجام این تست مطابق با استاندارد آن است. بیمار باید در مکان ازمایش راحت باشد و حالت طاقباز بهترین پوزیشن برای انجام این تست است.

کاربرد های دیگر تست ABR 

با تست ABR می توان علاوه بر تعیین آستانه های شنوایی به صورت آبجکتیو، برخی از مشکلات و ناهنجاریهای شنوایی مانند ضایعات فضاگیر، فشار عروقی عصب هشتم مغزی و طیف اختلال نوروپلاتی شنوایی در مسیر عصب شنوایی و همچنین منشا تومورال سرگیجه های ناگهانی را تشخیص داد. لذا این آزمون یکی از مهمترین آزمون ها در حیطه شنوایی است و در تمام گروه های سنی قابل اجراست به خصوص در کودکان و افراد سخت آزمون، ارجحیت تشخیصی دارد.

مرکز تخصصی تست ABR در غرب تهران

مرکز انجام نوار گوش در غرب تهران با بهره گیری از مجهزترین دستگاه های شنوایی و الکترو فیزیولوژی به صورت روزانه و با تعیین وقت قبلی اقدام به انجام تست ABR می کند. تست ABR یکی از آزمون های بررسی عصب شنوایی است که در کودکان 3 ماهه و بیشتر قابلیت انجام را دارد. لازم و ضروری است حتما نوزاد در سه ماهگی این تست را انجام دهد و از سلامت سیستم شنوایی او اطمینان کامل به دست آید. تست ABR برای افرادی که قادر به همکاری جهت انجام نوار گوش یا ادیومتری نیستند نیز کاربرد دارد.

برای افرادی که جهت معافیت پزشکی اقدام می کنند نیز این تست انجام می شود چون این تست برخلاف نوار گوش لازم به همکاری بیمار نیست و بیمار در انجام آن هیچگونه نقشی ندارد. تست ABR یکی دیگر از گزینه های دیگر برای غربالگری نوزادان است که از آن در کلینیک های تخصصی انجام می شود. برای این آزمون بایستی یک سری ملزومات رعایت شود. تست ABR دقیق تر از AABR است.

تست ABR در تهران

تست AABR چیست؟

این تست نحوه ی پاسخدهی مغز و عصب شنوایی به صدا را مشخص می کند. صدا از طریق پروب داخل گوش نوزاد پخش می شود. سه الکترود قرار گرفته بر روی سر و صورت کودک، پاسخدهی عصب شنوایی را اندازه گیری می کند. در بیشتر کلینیک ها تست ABR که کاملتر است، برای غربالگری نوزادان و کودکان انجام می شود. به طور خلاصه، در حال حاضر، تردیدهاي بسیار زیادي در زمینه ي استفاده از شیوه ي مقیاس بندي بلندي در کودکان وجود دارد. این احتمال وجود دارد که شاید بتوان با استفاده از اندازه گیري هاي الکتروفیزیولوژي، همچون زمان تاخیر ABR، دامنه ی ABR، آستانه ي رفلکس صوتی یا قدرت DPOAE بتوان جانشینی براي اندازه گیري بلندي یافت.

عملکرد شنیداري بعضی از کودکان دچار نوروپاتی شنیداري (مطابق با ارزیابی آستانه هاي شنوایی و نیز امواج ABR) در طول اولین سال زندگی بهبود مییابد، به ویژه در آن دسته از کودکانی که در هنگام تولد وزن پایین داشتند و یا کودکانی که دچار هایپر بیلی روبین بودند. این امر باعث میشود تا ما در طول این مدت، در هنگام در نظر گرفتن سمعک به عنوان راه حلی براي این کودکان، بیشتر محافظه کارانه عمل کنیم و فعلا دست به عصا راه برویم.

سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند کارشناسی ارشد شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی شناسی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

2 پاسخ

  1. ممنون از کلینیک خوب و مجهزتون.
    من بچه مو قبل از اینکه به کلینیک شما بیاورم چند جا تست abr انجام داده بودم و هر کدام میزان افت شنوایی قابل توجهی را تشخیص داده بوده اند.
    اما با حضور در کلینیک شما و انجام دقیق تست، خیالم از سالم بودن سیستم شنوایی بچه ام راحت شد.
    خدا خیرتون بده.

  2. با اختلاف بهترین کلینیک شنوایی سنجی در تهران
    رفتار کادر اونجا با ارباب رجوع واقعا تحسین برانگیزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *