همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب – 5 حالتی که باعث سرگیجه می شود

سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب
راهنمای مقاله

بعضی بیماران هنگام مراجعه به کلینیک ما از سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب شکایت می کنند. این نوع سرگیجه ها علاوه بر هنگام جابجایی در تختخواب، هنگام دراز کشیدن، هنگام خواب در شب، هنگام خوابیدن به سمت چپ و راست، هنگام تکان دادن سر نیز اتفاق می افتد. بعضی از بیماران گزارش می دهند فقط در تختخواب وقتی که از این پهلو به آن پهلو می‌شوند یا وقتی صبح ها از تخت بلند می شوند ایجاد می‌شود. خیلی از بیماران گزارش می دهند بین حمله های سرگیجه حالت تهوع نیز سراغ آنها می آید.

این نوع سرگیجه ها خوشبختانه درمان پذیر بوده و به راحتی از بین می روند. سرگیجه خوش خیم وضعیتی نام این بیماری است که به آن bppv نیز گفته می شود. در واقع هر نوع جابجایی که باعث تغیییر وضعیت سر شود، این نوع سرگیجه را ایجاد می کند. ماهیت این سرگیجه کنده شدن کریستال های موجود در گوش داخلی هستند. کنده شدن این کریستال ها و حرکت آنها باعث ایجاد سرگیجه می شود.

جابجایی کریستال های گوش باعث تحریک سیستم عصبی تعادل می شود که کار چرخش سر را تشخیص می دهد. در این حالت مغز به اشتباه فکر می کند که سر شدیدا چرخیده است با وجود اینکه ممکن است مقدار خفیفی تکان خورده باشد. سرگیجه وضعیتی خوش خیم (bppv) باعث ایجاد سرگیجه هایی با دوره زمانی کوتاه مدت می شود که می تواند زندگی هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد.

پس bppv شایع‌ترین علت سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب است.

سرگیجه حسی است که انگار شما در حال چرخیدن هستید در حالی که ثابت ایستاده اید یا اینکه احساس کنید ثابت ایستاده و محیط دور سر شما می چرخد. Bppv به علت مشخصی ایجاد نمی‌شود و  بدون درمان هم از بین نمی رود. ممکن است حملات سرگیجه را در طول هفته داشته باشید و بعد از چند روز یا چند هفته دیگر هیچ علامتی نداشته باشید. معمولاً bppv یک گوش را درگیر می‌کند. به طوری که بیمار بیان می کند مثلا هنگام خوابیدن روی سمت راست یا چپ احساس سرگیجه دارم.

سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب

بیشترین حالتی که باعث ایجاد سرگیجه می شود

سرگیجه هنگام بلند شدن

سرگیجه هنگام بلند شدن می تواند علل مختلفی داشته باشد. اگر فرد هنگام بلند شدن، سرگیجه و تاری دید داشته باشد به احتمال زیاد بخاطر کم خونی می باشد. انجام آزمایش خون در این مورد ضرورت دارد. نوع دیگری از سرگیجه هنگام بلند شدن، بخاطر افت فشار خون است. این نوع سرگیجه که در اثر افت فشار خون وضعیتی ایجاد می شود اغلب در سنین بالا و به خصوص در دوران سالمندی است. سرگیجه های ناشی از افت فشار خون در هنگام صبح شیوع بیشتری دارند.

مراجعه به دکتر قلب و عروق و بررسی آن حائز اهمیت است، چراکه می تواند خطرات سقوط و زمین خوردن را در افراد افزایش دهد و خطرات جدی داشته باشد. نوع دیگر سرگیجه که می تواند هنگام بلند شدن اتفاق بیافتد ناشی از کنده شدن کریستال های گوش و جابجایی آنها می باشد. این کریستال ها هنگامی که فرد سر خود را در جهت های مختلف حرکت می دهد جابجا شده و باعث سرگیجه می شود. انجام تست های تخصصی سرگیجه و مانور تخصصی می تواند این نوع سرگیجه را کاملا درمان کند.

هنگام مراجعه فرد به کلینیک سرگیجه اینطور حالت خود را بیان  می کند: به محض بلند شدن از روی تخت یا صندلی یا روی زمین احساس سرگیجه می کنم و نمی توانم بایستم.

سرگیجه هنگام دراز کشیدن

فرد بیان می کند تا زمانی که سراپا هستم مشکلی ندارم ولی به محض اینکه می خواهم دراز بکشم احساس سرگیجه می کنم. بعضی اوقات افراد ذکر می کنند هنگام نماز خواندن زمانیکه به سجده یا رکوع می رویم سرگیجه به سراغمان می آید.

سرگیجه هنگام تکان دادن سر

فرد بیان می کند هنگامی که سر را به سمت چپ یا راست می چرخانم، سرگیجه شروع می شود. در این نوع سرگیجه فرد بیان می کند هنگامی که به طرفین نگاه می کند حالت گیجی و منگی پیدا می کند.

سرگیجه در خواب

سرگیجه در خواب همانطور که از اسم آن پیداست زمانی اتفاق می افتد که فرد قصد دراز کشیدن و خوابیدن را دارد. این حالت به خصوص در حالتی که فرد به سمت پهلو می خوابد ممکن است شدت پیدا کند و می تواند همراه با احساس تهوع و حتی استفراغ شود.

سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب

در سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب، فرد ذکر می کند هنگامی که در تختخواب به پهلو می چرخد سرگیجه شروع می شود. تمام موارد بالا از جمله سرگیجه هایی هستند که حتما گوش میانی باید چک شود. جهت بررسی سرگیجه هایی با منشاء گوش میانی می توانید به کلینیک سرگیجه ما مراجعه کنید.

علت سرگیجه در رختخواب

چون در حالت خوابیدن جابجایی کریستال های آزاد شده بیشتر می شود، احساس سرگیجه نیز در این حالت بیشتر از سایرین اتفاق می افتد.

سرگیجه در خواب

سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب با چه فعالیت هایی تشدید می شود؟

فعالیت هایی نظیر برخواستن از تختخواب، این پهلو به پهلو شدن در تخت حرکاتی هستند که که معمولاً گیجی و سرگیجه و سبکی سر و عدم تعادل و تهوع را به همراه دارند. بعضی از افراد با بالا آوردن سر خود این علائم را تجربه می کنند. همانطور که گفتیم علائم معمولاً گذرا هستند و ممکن است چند ثانیه طول بکشد.

علت ایجاد سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب

در گوش داخلی کانال هایی وجود دارد که پر از مایع است. این کانال ها در زاویه های مختلف قرار گرفته اند و وقتی سر تکان می خورد گردش مایع در داخل این کانال ها به مغز درباره میزان سرعت و جهت چرخش سر اطلاع می‌دهد. به علت افتادن کریستال هایی از کربنات کلسیم (اتو کنیا) در این کانال ها، سرگیجه ایجاد می شود. این کریستال ها در اعضای دیگری از وستیبولار به نام اوتریکول و ساکول حضور دارند. این فرضیه وجود دارد که آسیب و ضربه به اوتریکول باعث کنده شدن کریستال های آن و افتادن در فضای مجاری نیم دایره می شود.

سایر علل ایجاد کننده این نوع سرگیجه ها شامل موارد زیر هستند:

 • ضربه سر
 • انحطاط سیستم وستیبولار به علت افزایش سن
 • آسیب در اثر بیماری های گوش داخلی
 • برای اغلب بیماران نیز علت مشخصی برای ایجاد این بیماری وجود ندارد.

 

نحوه ی تشخیص سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب

شناسایی و تشخیص سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب با تاریخچه گیری درمانی، پاسخ به پرسش هایی در مورد اینکه علائم از کی و در چه و در چه مکانی اتفاق می‌افتند، تست های تخصضصی مانند تست رومبرگ و تست VNG  و آزمایش های مخصوص تعادلی انجام می گیرد. متخصص حوزه تعادل از روی پرش های غیرارادی چشم که به آن نیستاگموس می گویند، این بیماری را تشخیص می دهد. تمامی این آزمون ها در کلینیک‌های سرگیجه قابل انجام است.

 

درمان سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب

همانطور که در بالا اشاره کردیم اصلا نگران این نوع سرگیجه ها نباشید چراکه به راحتی قابل درمان هستند. سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب (در کل هر نوع جابجایی یا تکان دادن سر) با مانورهای درمانی و توسط ادیولوژیست درمان می گردد. در این نوع درمان متخصص سرگیجه و تعادل با کمک تست های تشخیصی جایگاه کریستال های کنده شده را پیدا کرده و با انجام مانور های مخصوص، آن را به محل واقعی خود بازمی گرداند.

بعد از انجام این مانورها، فرد بیمار دیگر سرگیجه نداشته و می تواند با خیال راحت سر خود را تکان دهد و یا بدون نگرانی در تختخواب جابجا شود. اگرچه تا 24 ساعت بعد انجام مانورهای اصلاحی نیازمند رعایت یکسری اصول و نکات است.

متخصص سرگیجه بعد از انجام مانور ممکن است پیشنهاد دهد داروهای ضد تهوع را جهت کنترل تهوع ناشی از بیماری به صورت کوتاه مدت مصرف کنید.  مرکز تخصصی سرگیجه صادقیه یکی از مراکز تخصصی ارزیابی و درمان سرگیجه در تهران است که کلیه ی آزمایش ها و درمان های سرگیجهناشی از جابجایی در تختخواب و ناشی از گوش میانی را انجام می دهد. شما می توانید با شماره تلفن 02144965281  و  09125389465  تماس گرفته و برای درمان سرگیجه خود وقت بگیرید.

 

آیا سرگیجه در خواب درمان خانگی دارد؟

همانطور که در بالا به صورت مفصل توضیح دادیم. این نوع سرگیجه ها به دلیل ماهیت آنها متاسفانه هیچگونه درمان خانگی ندارند. البته می توانید با رعایت مواردی از شیوع آن پیشگیری کنید. مثلا مصرف کلسیم موجب استحکام بیشتر کریستال های گوش می شود و از کنده شدن آن جلوگیری می کند. از ورزش هایپر ضربه مانند بوکس که ضربه های شدیدی به سر می خورد خودداری کنید.

سرگیجه در تختخواب

سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند کارشناسی ارشد شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی شناسی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

8 پاسخ

 1. با تشکر از کلینیک سرگیجه صادقیه.
  من مشکل سرگیجه م حل شد و تونستم به زندگی روزمره ی خودم برگردم.
  تشکر می کنم از دکترهای این مجموعه

  1. من هم متاسفانه این نوع سرگیجه به هنگام خواب یا جابجایی را دارم.ولی متاسفانه ایران نیستم امروز به دکتر رفتم و هیچ دارویی به من نداد فقط یه تعداد تمیرین حرکتی بهم داد.ولی چطور از راه دور میشه از دکترهای ایران کمک گرفت و ازشون نوبت گرفت ممنون میشم راهنمایی کنید.

   1. متاسفانه از راه دور امکان نداره. لازمه انجام مانورهای اصلاحی انجام تست vngاست.

 2. من هم با سرگیجه شدید منتقل شدم بیمارستان
  آنقدر شدت دارد که با قرص های ضد سرگیجه هم باز درگیرم
  لطفا راهنمایی کنید

 3. سلام آیا در دوران بارداری هم امکان درمان و استفاده از دارو برای رفع سرگیجه وجود دارد؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *