همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب – 4 حالتی که باعث سرگیجه می شود

سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب

راهنمای مقاله

سرگیجه وضعیتی خوش خیم (bppv) باعث ایجاد سرگیجه شدید با دوره زمانی کوتاه هنگامی که سر تکان می خورد می شود. این سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب نیز اتفاق می افتد. فقط در تختخواب از این پهلو به آن پهلو می‌شویم یا وقتی صبح ها از تخت برمیخیزیم ایجاد می‌شود. خیلی از بیماران بین حمله های سرگیجه حالت تهوع دارند.

سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب زمانی اتفاق می‌افتد که کریستال هایی که در گوش داخلی وجود دارند، کنده شوند و در قسمت‌های اشتباهی در سیستم وستیبولار گوش داخلی بیافتند. این حالت باعث تحریک سیستم عصبی تعادل می شود که کار چرخش سر را تشخیص میدهد. مغز نیز به اشتباه فکر می کند که سر شدیدا چرخیده است با وجود اینکه ممکن است مقدار خفیفی تکان خورده باشد.

bppv شایع‌ترین علت سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب است.

بیماری bppv چیست؟

سرگیجه حسی است که انگار شما در حال چرخیدن هستید در حالی که ثابت ایستاده اید یا اینکه احساس کنید ثابت ایستاده و محیط دور سر شما می چرخد. Bppv به علت مشخصی ایجاد نمی‌شود و به علت مشخص و روشنی هم از بین نمیرود. ممکن است حملات سرگیجه را در هفته هایی داشته باشید و بعد از چند روز یا چند هفته دیگر هیچ علامتی نخواهید داشت. معمولاً bppv یک گوش را درگیر می‌کند. به طوری که بیمار بیان می کند مثلا هنگام خوابیدن روی سمت راست یا چپ احساس سرگیجه دارم.

سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب

فعالیت هایی که علائم بیماری را ایجاد می کند در افراد متفاوت است

برخواستن از تختخواب، این پهلو به پهلو شدن در تخت حرکاتی هستند که که معمولاً گیجی و سرگیجه و سبکی سر و عدم تعادل و تهوع را به همراه دارند. بعضی از افراد با بالا آوردن سر خود این علائم را تجربه می کنند.

علائم معمولاً گذرا هستند و برای چند هفته از بین می روند و بعد از گذشت مدتی دوباره با دوره طولانی‌تر یا کوتاه‌تر برمی‌گردد. در گوش داخلی کانال هایی وجود دارد که پر از مایع است. این کانالها در زاویه های مختلف قرار گرفته اند و وقتی سر تکان می خورد گردش مایع در داخل این کانالها به مغز درباره میزان سرعت و جهت چرخش سر اطلاع می‌دهد.

به علت افتادن کریستال هایی از کربنات کلسیم (اتو کنیا) در این کانال ها، سرگیجه ایجاد می شود. این کریستال ها در اعضای دیگری از وستیبولار به نام اوتریکول و ساکول حضور دارند. این فرضیه وجود دارد که آسیب و ضربه به اوتریکول باعث کنده شدن کریستال های آن و افتادن در فضای مجاری نیم دایره می شود.

 

علت ایجاد سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب

 • ضربه سر
 • انحطاط سیستم وستیبولار به علت افزایش سن
 • آسیب در اثر بیماری های گوش داخلی
 • ولی در اغلب بیماران علت مشخصی برای ایجاد این بیماری وجود ندارد.

 

نحوه ی تشخیص سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب

شناسایی و تشخیص bppv توسط

 • تاریخچه گیری درمانی
 • پاسخ پرسش هایی در مورد اینکه علائم از کی و در چه و در چه مکانی اتفاق می‌افتند
 • آزمونهای فیزیکی مانند تست رومبرگ و تست VNG
 • آزمایشهای مخصوص تعادلی

متخصص حوزه تعادل از روی پرش های غیرارادی چشم که به آن نیستاگموس می گویند، این بیماری را تشخیص می دهد. این آزمون ها در کلینیک‌های درمانی قابل انجام است. سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب با مانورهای درمانی و توسط ادیولوژیست درمان می گردد. مصرف کوتاه مدت داروهای ضد تهوع به کنترل تهوع ناشی از بیماری کمک می‌کند. سرگیجه هنگام جابجایی در خواب به صورت خود به‌ خود بعد از گذشت مدتی از بین می‌رود اما تشخیص و درمان به موقع باعث عدم آسیب ناشی از سرگیجه های شدید مانند افتادن و ضربه به سر می شود. مانورهای وضعیتی باعث جابجا شدن ذرات کریستالی از فضای مجازی نیم دایره و رفتن به محل اصلی خود می شود که دیگر با تکان دادن سر سرگیجه عود پبدا نمب کند. مرکز تخصصی سرگیجه صادقیه یکی از مراکز تخصصی ارزیابی و درمان سرگیجه در تهران است که کلیه ی آزمایش ها و درمان های سرگیجهناشی از جابجایی در تختخواب و ناشی از گوش میانی را انجام می دهد.

سرگیجه در تختخواب

چهار حالتی که باعث ایجاد سرگیجه می شود

سرگیجه هنگام بلند شدن

فرد بیان می کند به محض بلند شدن از روی تخت یا صندلی یا روی زمین احساس سرگیجه می کند و نمی تواند بایستد. البته بعضی اوقات این نوع سرگیجه با تاری دید همراه است که می تواند ناشی از کم خونی یا سایر عوامل مرتبط باشد.

سرگیجه هنگام دراز کشیدن

فرد بیان می کند تا زمانی که سراپا هستم مشکلی ندارم ولی به محض اینکه می خواهم دراز بکشم احساس سرگیجه می کنم. بعضی اوقات افراد ذکر می کنند هنگام نماز خواندن زمانیکه به سجده یا رکوع می رویم سرگیجه به سراغمان می آید.

سرگیجه هنگام تکان دادن سر

فرد بیان می کند هنگامی که سر را به سمت چپ یا راست می چرخانم، سرگیجه شروع می شود. در این نوع سرگیجه فرد بیان می کند هنگامی که به طرفین نگاه می کند حالت گیجی و منگی پیدا می کند.

سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب

در سرگیجه هنگام جابجایی در تختخواب، فرد ذکر می کند هنگامی که در تختخواب به پهلو می چرخد سرگیجه شروع می شود. تمام موارد بالا از جمله سرگیجه هایی هستند که حتما گوش میانی باید چک شود. جهت بررسی سرگیجه هایی با منشاء گوش میانی می توانید به کلینیک سرگیجه ما مراجعه کنید.

سرگیجه در خواب

با سرگیجه در خواب چه کار کنیم؟

سرگیجه در خواب همانطور که از اسم آن پیداست زمانی اتفاق می افتد که فرد قصد دراز کشیدن و خوابیدن را دارد. این حالت به خصوص در حالتی که فرد به سمت پهلو می خوابد ممکن است شدت پیدا کند و می تواند همراه با احساس تهوع و حتی استفراغ شود. متاسفانه این بیماری ناشی از کنده شدن کریستال های گوش و معلق شدن آنها در مجاری نیم دایره ای است که باعث احساس سرگیجه می شود. درمان خانگی برای این نوع سرگیجه وجود ندارد و بایستی به کلینیک تخصصی سرگیجه مراجعه کنید. در بیشتر مواقع درمان آن موفقیت آمیز است.

سرگیجه در رختخواب

یکی از مواردی که بیماران هنگام مراجعه به کلینیک بیان می کنند، سرگیجه در رختخواب و هنگام جابجا شدن است. چون در حالت خوابیدن جابجایی کریستال های آزاد شده بیشتر می شود، احساس سرگیجه نیز بیشتر اتفاق می افتد. در واقع سرگیجه در رختخواب به خاطر بیماری bppv گوش است و درمان آن تا حدود بسیار زیاد موفقیت آمیز است.

سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند کارشناسی ارشد شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی شناسی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

3 پاسخ

 1. با تشکر از کلینیک سرگیجه صادقیه.
  من مشکل سرگیجه م حل شد و تونستم به زندگی روزمره ی خودم برگردم.
  تشکر می کنم از دکترهای این مجموعه

  1. من هم متاسفانه این نوع سرگیجه به هنگام خواب یا جابجایی را دارم.ولی متاسفانه ایران نیستم امروز به دکتر رفتم و هیچ دارویی به من نداد فقط یه تعداد تمیرین حرکتی بهم داد.ولی چطور از راه دور میشه از دکترهای ایران کمک گرفت و ازشون نوبت گرفت ممنون میشم راهنمایی کنید.

   1. متاسفانه از راه دور امکان نداره. لازمه انجام مانورهای اصلاحی انجام تست vngاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.