سرگیجه

سرگیجه یک احساس عدم تعادل است. ممکن است احساس کنید که در حال چرخش هستید یا دنیای اطراف شما در حال چرخش است.

این حالت بیشتر به دنبال تغییر وضعیت سر به وجود می آید.

علت:

اغلب بخاطر مشکلات گوش است، یک اشتباه متداول در بین مردم وجود دارد که جابجایی مایع گوش میانی باعث بروز سرگیجه میشود ،در صورتیکه این مایعات در گوش داخلی جابجا میشوند و باعث بروز سرگیجه و عدم تعادل میگردد. برخی از شایعترین علل عبارتست از:

  • BPPV: به آن سرگیجه ی وضعیتی خوش خیم نیز گفته می شود. هنگامی که ذرات کلیسمی در کانال داخلی گوش تجمع پیدا می کند این مشکل ایجاد می شود. گوش داخلی وظیفه دارد وضعیت سر و بدن را به مغز ارسال کند و اختلال در عملکرد آن باعث سرگیجه می شود. علت آن مشخص نیست ولی با افزایش سن این مشکل شایعتر می شود.
  • بیماری منییر: یکی از بیماری های گوش داخلی است. تصور می شود در اثر افزایش مایعات داخل گوش و در نتیجه افزایش فشار داخلی گوش ایجاد می شود. سرگیجه های دوره ای همراه با وزوز و افت شنوایی گوش از علائم آن هستند. بیماری منییر اغلب یک طرفه است.
  • نوریت وستیبولار یا التهاب لابیرنت ها: عفونت های داخل گوشی باعث این التهاب عصب شنوایی می شوند. عصب شنوایی همزمان مسئول حفظ تعادل نیز است و التهاب در اطراف آن باعث ایجاد مشکلات تعادل می شود.
  • ارتباط سرگیجه با سکته مغزی، مصرف داروها و سردرد های میگرنی ضعیف است.

علائم:

 

  • احساس چرخش، عدم تعادل،
  • احساس تهوع، استفراغ، نیستاگموس، سردرد، وزوز گوش.

علائم ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد و بعضی اوقات گذرا هستند.

درمان:

بایستی در ابتدا تست VNG و تست ECochG گرفته شود و در صورت نیاز مانور درمانی برای بیمار انجام می شود.

کلینیک ما با سابقه ۱۰ ساله در زمینه توانبخشی و درمان سرگیجه آماده مشاوره رایگان به هم وطنان عزیز است.

درمان سرگیجه بستگی به علت ایجاد کننده ی آن دارد. در بعضی افراد بعد انجام مانور درمانی علایم آن از بین می رود. در صورت نیاز فرد به متخصص گوش و حلق وبینی ارجاع داده می شود و پزشک دارو درمانی را شروع می کند. بتاسرک متداول ترین داروی مصرفی است.

 

احساس سرگیجه در یک فرد