سمعک هوشمند چیست؟

سمعک هوشمند يكي از انواع سمعكهاي ديجيتال ميباشد. دليل اينكه  اين گروه از محصولات كمپاني ها با این واژه معرفی میشود اين است كه داراي خصوصيات متفاوت و پيشرفته تري نسبت به ساير مدلها است. سمعک هوشمند به سمعكي گفته ميشود كه توانايي شناسايي ويژگيهاي صوتي محيط را داشته باشد و تنظيمات و شرايط خود را با آن سازگار كند.

سمعک هوشمند محیط را شناسایی میکند.

ويژگيهاي سمعک هوشمند

توانايي تفكيك گفتار از صداهاي اضافه ( نويز) توسط سمعک هوشمند

صداهاي گفتاري و نويز داراي خصوصيات متفاوتي نسبت به يكديگر ميباشند، اما آميختگي زياد طيف فركانسي و شدتي اين صداها بايكديگر باعث به هم خوردن درك فرد ميشود. این سمعکها با جداسازي صداي گفتار از صدای مزاحم دو كار مهم انجام ميدهند:

اول اينكه گفتار را به خوبي تقويت ميكند، بدون اينكه صداهاي اضافي را تقويت كند. دوم اينكه نويز زمينه را در حدي كاهش ميدهد كه برروي درك گفتار تاثير منفي نداشته باشد و راحتي فرد را افزايش ميدهد.

نقطه قوت

در سالهاي اخير كمپاني هاي سمعک نوع جديدي از تكنولوژي وايرلس را در سمعک هوشمند ابداع نمودند. جديدترين سيستم هاي وايرلس بيشتر روي برقراري ارتباط بين سمعک هاي دو گوش با يكديگر تمركز نموده است. سمعک هوشمند با داشتن ميكروفونهاي ويژه و متفاوت صداها را به گونه هاي جديدتر و بهتري دريافت ميكند. پس از دريافت صداها توسط دو سمعک ، اشتراک گذاري اطلاعات با يكديگر صورت ميگيرد و اصوات دريافتي توسط دو گوش در يك سيستم واحد و به سرعت تفسير ميگردد.

سمعک هوشمند روی گفتار تمرکز میکند.

مزيت اين سيستم اين است كه عملكرد جداسازي گفتار از نويز با قدرت بيشتري انجام ميشود و علاوه بر آن توانايي تمركز بر گفتار هم به فرد داده ميشود. تصور كنيد فرد داراي دو سمعک هوشمند در خياباني شلوغ به همراه دوست خود در حال قدم زدن ميباشد. صداي ماشينهاي در حال عبور و سروصداهاي ديگر، برقراري ارتباط او را با مشكل مواجه ميكند. با استفاده از سيستم وايرلس دوگوشي محصولات هوشمند، سمعک سمت راست ( سمتي كه به طرف فرد گوينده است) گفتار را بيشتر دريافت ميكند و آن را به سمت مقابل كه به سمت خيابان است منتقل ميكند. در اين حالت فرد گفتار را در هر دو گوش ميشنود و صداي آزاردهنده خيابان را ضعيفتر دريافت ميكند.

سمعک هوشمند در شرایط مختلف روی گفتار تمرکز میکند.

دیگر مزایا:

صداهاي محيط داراي ويژگيهاي مختلفي از نظر فركانس، بلندي (شدت) و ويژگيهاي طيفي ميباشند. سمعک هوشمند با استفاده از تشخيص فركانسها و خصوصيات مختلف سيگنالهاي صوتي آنها را از يكديگر تميز ميدهد. بدين صورت صداي موسيقي در حال پخش يا اجرا با كيفيت بهتري براي فرد تقويت ميشود. علاوه بر آن با تفكيک فركانسها، اصواتي كه تقويت بيشتري لازم دارند براي فرد بيشتر تقويت ميشوند.

کیفیت صدای موسیقی با سمعک هوشمند بسیار بالا خواهد بود.

کارکرد سمعک هوشمند در محیط های مختلف

سمعک هوشمند، محيط هاي مختلف را براحتي شناسايي ميكند و براساس تقسيم بندي محيط به حالت هاي مختلف ، ميزان تقويت را براي هر يك بصورت اختصاصي تنظيم ميكند. اگر فرد داراي سمعک هوشمند وارد محيط جديدي شود سمعک بصورت اتوماتيک آن را تشخيص ميدهد و به آرامي خصوصيات خود را با آن وفق ميدهد. ميزان تقويت ، نوع تمركز بر گفتار، ميزان و شدت تفكيک گفتار و نويز از  يكديگر و … از ويژگيهايي است كه سمعک در اين شرايط تغيير خواهد داد.

محصولات هوشمند در شرایط مختلف محیط را شناسایی میکنند.

قابليت اتصال به لوازم جانبي:

سمعک هوشمند معمولا داراي قابليت وايرلس و قدرت اتصال بالايي ميباشد. اين محصولات معمولا به وسايل صوتي و ابزارهاي جانبي مختلفي متصل ميشوند. همچنين قابليت كنترل این سمعک با اپليكيشن هاي موبايل فراهم شده است.

اتصال سمعک هوشمند به ابزارهای جانبی عملکرد منحصربفردی از خود نشان میدهد.

ريموت كنترل سمعک هوشمند

با استفاده از ريموت كنترل امكان تغيير ولوم و برنامه سمعک وجود دارد.

ریموت کنترل های جدید سایز بسیار کوچکی دارد.

 اپلیکیشن موبایل به عنوان ریموت کنترل

با استفاده از موبایل میتوان صدای سمعک، برنامه ها و جهت و پهنای تمرکز میکروفونها بر گفتار را تغییر داد.

از اپلیکیشن بعنوان ریموت کنترل سمعک هوشمند استفاده کنید.

اتصال موبايل به سمعک هوشمند

سمعک هوشمند با اتصال مستقيم يا غيرمستقيم به موبايل صداي مكالمه و موسيقي را براي كاربر راحت تر ميكند. سمعک هاي فرد در اين حالت نقش هندزفري را ايفا ميكند. همچنين امكان تغيير صدا توسط موبايل فراهم شده است.

اتصال مستقيم وايرلس

در مدلهاي پيشرفته محصولات هوشمند امكان اتصال مستقيم صدا بدون نياز به رابط واسطه وجود دارد.

اتصال مستقیم سمعک به موبایل امکان پذیر است.

اتصال غيرمستقيم

در برخي مدلهاي سمعک هوشمند براي برقراري ارتباط با موبايل نياز به لوازم جانبي واسطه ميباشد تا بتوان صداي مكالمه تلفني و موسيقي موبايل را به سمعک ها انتقال داد.

اتصال سمعک های هوشمند پایه به موبایل بوسیله ابزار جانبی واسطه صورت می پذیرد.

استفاده از سيستم GPS موقعيت ياب

يكي از تكنولوژيهاي جديد به كارگرفته شده در سمعک هوشمند وايرلس سيستم GPS موقعيت ياب ميباشد. امكان پيدا كردن سمعک برروي نقشه گوگل توسط اپليكيشن موبايل با استفاده از اين سيستم فراهم شده است.

با موبایلتانسمعک هوشمند خود را پیدا میکنید.

علاوه بر اين ، قابليت هوشمند سمعک ارتقا يافته است. با استفاده از اين سيستم محيط هاي پركاربرد و پر تردد فرد بر روي نقشه تعيين ميگردد و تنظيمات اختصاصي و مورد دلخواه هريك صورت مي پذيرد . با ورود فرد به هريك از اين محيطها ( مانند محل زندگي يا كار) تنظيمات اختصاصي سمعک بصورت اتوماتيك لحاظ ميگردد.

سمعک هوشمند قابلیت یادگیری دارد.

مورد قابل توجه در اين تكنولوژي قابليت يادگيري است كه پس از چند بار ورود به يك محيط خاص و تغيير خصوصيات سمعک هوشمند توسط فرد ( مانند كم يا زياد كردن صدا) سمعک ياد ميگيرد كه در مواجهه مجدد با آن محيط يا محيط هاي مشابه عملكرد خود را پيشبيني و بصورت اتوماتيک تغيير دهد.

سمعک هوشمند براي چه افرادي مناسب است؟

تقريبا تمام افراد داراي افت شنوايي ميتوانند از سمعک هوشمند استفاده كنند. عملكرد اين گروه از سمعكها نسبت به سمعكهاي معمولي بسيار بيشتر بوده و افت شنوايي را به نحو بهتري جبران ميكنند. اما اينكه كدام مدل دقيقا براي فرد مناسب است نيازمند انجام بررسيهاي بيشتر ميباشد كه پس از انجام تست هاي كامل شنوايي و ارزيابي هاي دقيق امكان پذير مي باشد. اما برخي افراد نياز بيشتري به این سمعکها دارند. كودكان و نوزادان با توجه به دوره حساس آموزش گفتار و زبان و همچنين ضرورت پيشرفت تحصيلي، عملكرد بهتري را با این سمعک از خود نشان داده اند. همچنين دانشجوها ، دانش آموزان، اساتيد و افراد داراي شغل هاي حساس و ارتباطي ، از سمعكهاي هوشمند رضايت بالاتري دارند.

قیمت سمعک:

قیمت سمعک های هوشمند بسیار متفاوت است و معمولا از ۳ میلیون تومان شروع می شوند. براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد محصولات هوشمند به كلينيكهاي جهان سمعك مراجعه نموده و يا تماس حاصل فرماييد.