همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

شستشوی گوش یا ساکشن گوش چگونه انجام می شود؟

شست و شوی گوش
راهنمای مقاله

در ابتدا لازم است ضرورت ها و ‌عدم ضرورت های شست و شوی گوش را توضیح دهیم. غدد موجود در گوش انسان مدام در حال ترشح وکس یا جرم گوش هستند. جرم گوش یکی از دفاع های بدن انسان است و باید در گوش باشد. به دو دلیل: اول اینکه این ماده برای حشرات سمی است و اگر حشره ای در گوش انسان رود با برخورد جرم گوش با نیش حشره، حشره می میرد.

دوم برای اینکه کانال کوش یک فضای تاریک و مرطوب است و احتمال رشد قارچ وجود دارد، پس وجود جرم گوش باعث جلوگیری از رشد قارچ در گوش می شود. در شستشوی گوش مجرای گوش تا پرده ی گوش به طور کامل تمیز می شود.

کلینیک تخصصی سمعک و شنوایی جهان با استفاده از بهترین متخصصین در این زمینه و با روش اصولی و تخصصی خدمات خود را در زمینه شستشوی گوش به بیماران خود عرضه می کند. شما می توانید با  شماره  02144965281  و  09125389465  جهت شست و شوی اصولی گوش خود تماس بگیرید.

 شست و شوی گوش چه زمانی لازم می شود؟

شستشوی گوش زمانی لازم است که فرد کانال گوش تنگی دارد، یا از سمعک استفاده میکند. و یا بیش از حد از گوش پاک کن استفاده میکند و به علت استفاده بیش از حد از گوش پاک کن جرم گوش به سمت عقب هل داده شده و احتمال تخلیه ی خودبخودی برای آن وجود ندارد.

 

در این حالت گوش باید از جرم پاک شود و برای این کار سه روش وجود دارد: یکی تخلیه جرم با قاشقک سرومن، دوم شست و شو با آب و سوم ساکشن گوش. همه ی این موارد باید در نهایت دقت و توسط متخصص گوش انجام شود تا به پرده گوش آسیب وارد نشود. بعد از اینکه جرم گوش تخلیه شد بهتر است برای جلوگیری از قارچ چند روز از الکل بوریکه استفاده شود و بعد از آن به هیچ وجه از گوش پاک کن استفاده نشود تا گوش به صورت خود به خودی جرم اضافه را تخلیه کند.

طریقه شستشوی گوش 

برای این کار از دو روش استفاده می شود. شستشو با آب و با کمک سرنگ مخصوص که این کار توسط متخصص گوش و حلق و بینی انجام می شود. با کمک ذستگاه ساکشن نیز روش دیگری است که مجرای گوش را از ماده ی سرومن تخلیه می کند. با دستگاه ساکشن لازم است از چند روز قبل قطره ی گلیسرین فنیکه استفاده کرد. این قطره باعث می شود جرم گوش نرم شود و بدون درد و خونریزی خارج شود.

تخلیه جرم گوش با کمک سرنگ

آخرین مرحله ی شست و شوی گوش با کمک آب و سرنگ، تخلیه ی جرم گوش است. توجه شود که در صورت سفت بودن جرم گوش، نمی توان آن را با کمک سرنگ تخلیه کرد.

چه عواملی باعث انسداد گوش در اثر جرم می شود؟

 • مجاری گوش باریک یا غیر طبیعی
 • رشد بیش از حد استخوان در مجرای گوش شما
 • بیماری پوستی، مانند اگزما
 • بیماری خود ایمنی، مانند لوپوس
 • آسیب دیدگی که باعث می شود بدن شما بیشتر جرم گوش ایجاد کند
 • وجود اشیا خارجی در گوش
 • استفاده از سمعک یا شاخه های گوش

علائم و نشانه های انسداد گوش  در اثر جرم چیست؟

 • مشکل در شنیدن
 • گوش درد
 • پر بودن گوش یا احساس اینکه چیزی گوش شما را وصل کرده است
 • خارش یا زنگ زدن در گوش شما
 • سرگیجه

شستشوی گوش در منزل

تیم تخصصی شنوایی ما آماده انجام کلیه ی خدمات در منزل است. این خدمات شامل شست و شوی گوش و پاک سازی مجرای گوش از وجود جرم گوش است.

چند نکته درباره‌ی جرم گوش (سرومن گوش)

وجود جرم گوش برای سلامت گوش ضروری است. جرم گوش باعث می‌شود تا محیط درونی مجرای گوش اسیدی شود و میکروارگانیسم‌های مضر در آن رشد نکنند و گوش عفونت نکند.
برعکس آن چیزی که مردم معمولا فکر می‌کنند، علت اصلی کم شنوایی، جرم گوش نیست. فقط در برخی موارد نادر که درون گوش پر از جرم انباشته شده‌ی سفت و زیادی است، کم شنوایی ناشی از جرم گوش رخ می‌دهد و آن هم موقعی است که فرد به استخر یا حمام می‌رود و یا بدنش خیلی زیاد تعریق کند، جرم گوش در اثر آب خوردن، متورم و بزرگ می‌شود و کل گوش را می‌بندد و موجب نرسیدن صدا به پرده‌ی گوش و کم شنوایی و حتی ناشنوایی می‌شود.

در این حالت، نگران نباشید با ساکشن جرم توسط پزشک متخصص، شنوایی‌تان برمی‌گردد. ‌کسانی که سمعک استفاده می‌کنند، به ویژه کودکان، باید دوره‌ای به پزشک متخصص مراجعه کنند تا با معاینه ی گوش چنانچه جرم دارند، ساکشن شود چون وجود جرم بر شنوایی فرد، عملکرد و دوام سمعک اثر می‌گذارد. تولید جرم گوش در افراد مختلف فرق می‌کند و ژنتیکی است. معمولا در هنگام اضطراب و نگرانی، جرم گوش بیشتر تولید می‌شود.

ساکشن گوش

برای جرم گوش نیاز به انجام کاری نیست چون وجود آن طبیعی است و فقط وقتی باید برای ساکشن آن اقدام کرد که باعث آزار فرد همچون خارش زیاد گوش، کم شنوایی، احساس کیپی و پری گوش، عفونت و تداخل با عملکرد سمعک می‌شود. برای ساکشن گوش حتما باید به نزد متخصص گوش، حلق و بینی (متخصص ENT) رفته و بهتر است به جای شستشوی گوش که روش قدیمی و پر زحمتی است، از دستگاه ساکشن استفاده شود.

برای تمیز کردن گوش و برداشتن جرم آن هرگز هرگز هرگز از گوش پاک‌کن استفاده نکنید. چون گوش پاک‌کن جرم را بیشتر به درون گوش فرو می‌برد و این‌کار باعث آسیب به پرده‌ی گوش و سخت‌تر شدن کار پزشک متخصص در ساکشن آن می‌شود.

آیا شست و شوی گوش درد دارد؟

شست و شوی گوش یکی از اقدامات پزشکی است که کاملا بدون درد است. اگر شستشوی گوش بدون آب یا قطره انجام شود ممکن است درد داشته باشد.

قطره ی شست و شوی گوش یا جرم گیری گوش چه نام دارد؟

قطره ی شستشوی گوش گلیسیرین فنیکه نام دارد. نحوه ی استفاده از این قطره به این صورت است که روزانه دو بار بایستی به داخل گوش ریخته شود. موقع ریختن قطره شستشوی گوش، بایستی روی سمت مقابل خوابید تا قطره کاملا اثر کند.

هزینه ی شست و شوی گوش چقدر است؟

هزینه ی شست و شوی گوش برای جفت گوش 150 هزار تومان است.

ساکشن گوش چیست؟

ساکشن یک روش موثر برای خارج کردن جرم گوش است. قبل از انجام ساکشن بایستی از قطره نرم کننده جرم گوش به نام گلیسرین فنیکه استفاده کرد تا آسیبی به پوست داخل کانال گوش وارد نشود. شست و شوی گوش توسط متخصص گوش و حلق و بینی انجام می شود.

شست و شو یا ساکشن

شست و شوی گوش بهتر است یا ساکشن؟

انتخاب نحوه ی شست و شوی گوش کاملا سلیقه ای و براساس طرز تفکر پزشک شماست. برای ساکشن گوش بایستی چند روز از قطره گلیسیرین فنیکه استفاده کنید. اما برای شست و شوی گوش به این قطره نیازی نیست و شستشوی گوش در همان ویزیت انجام می شود.

آیا شست و شوی گوش عوارض دارد؟

شست و شوی گوش بدون عوارض است و اگر توسط متخصص ماهر انجام شود هیچ گونه مشکلی به وجود نمی آید.

بعد از شست و شوی گوش باید چه کار کنیم؟

انجام نوار گوش یکی از مهمترین اقداماتی است که بایستی بعد از شست و شوی گوش انجام شود. نوار گوش به ما می گوید که آیا پرده گوش و مجرای گوش سالم است یا نه؟ آیا عفونتی داخل گوش است یا نه؟ جهت انجام نوار گوش با ما تماس بگیرید.

سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند کارشناسی ارشد شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی شناسی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *