همراه : ۵۳۸۹۴۶۵ ۰۹۱۲

شعبه آریاشهر: ۴۴۹۶۵۲۸۱ (۰۲۱)

تجویز سمعک

راهنمای مقاله

نکاتی ضروری درباره ی تجویز سمعک را در سالمندان و کودکان چیست؟

مشاوره تجویز سمعک

انتخاب سمعك مناسب در رضايتمندي افراد بسيار تاثير گذار است. با توجه به تنوع سمعكها، برند هاي فراوان و كاربرهاي متفاوت سمعكها يك اديولوژيست مجرب با شناختي كه از كارخانه هاي توليد كننده سمعك و قابليتهاي آنها دارد و نيز شناختي كه از ساختمان گوش و شنوايي دارد مي تواند مناسب ترين فرد جهت انتخاب سمعك باشد.

ايجاد انگيزه در استفاده كننده از سمعك و به وجود آوردن نگرش منطقي و صحيح نسبت به سمعك، هنر يك متخصص شنوايي كار آزموده هنگام تجویز سمعک است. مي بايست در وهله اول در مشاوره خود با بيمار با استفاده از دانش خود جلب اعتماد و اطمينان نمايد و سپس با انتخاب مناسب سمعك بيشترين احساس رضايت را براي فرد كم شنوا فراهم كند.

 

ارائه انواع سمعک

انواع سمعك شامل سمعكهاي نامرئي، داخل گوشي، پشت گوشي، جيبي و عينكي در كلينيك ما ارائه مي گردد.

سمعك ها با در نظر گرفتن مشخصات شنوايي هر فرد و با در نظر گرفتن انتظارات شخص مصرف كننده تجويز مي شوند. كوچكترين، مدرنترين، قوي ترين سمعكها با استفاده از جديدترين سخت افزارها و نرم افزارهاي تخصصي تجويز سمعك ارائه مي شوند. تجويز سمعك مبني بر اصول حرفه اي و استاندارد هاي بين المللي پيشرفته ترين دستگاه تجويز سمعك Real Ear Measurment ( اندازه گيري گوش واقعي ) مي باشد كه توسط اين دستگاه تقويت حاصل از سمعك در حالتي كه سمعك بر روي گوش بيمار است اندازه گيري مي شود ميزان تقويت سمعك متناسب با افت شنوايي فرد در فركانسهاي مختلف باشد.

تقويت بيش از حد موجب آسيب بيشتر به سيستم شنوايي مي شود و تقويت كم و نا كافي پاسخگوي نياز شنيداري فرد كم شنوا نخواهد بود. در حال حاضر تمامي محققان رشته شنوايي شناسي به اين نتيجه دست يافته اند كه بايد شيوه بررسي سمعك به صورت اندازه گيري گوش واقعي باشد.

اين حالت به ويژه در كودكان و افراد مسن كه قادر به برقراري ارتباط و بيان مشكلات خود با سمعك نيستند، بسيار توصيه مي شود. دستگاه Fonix FP35 ساخت كمپاني FRYE كشور آمريكا , دستگاهي است كه در حال حاضر در كلينيك جهان سمعک مورد استفاده قرار مي گيرد.

 

نحوه ی تجویز سمعک 

تجویز سمعک بر اساس ادیومتری یا نوار گوش انجام شده توسط متخصص شنوایی شناسی انجام میشود.

البته قبل از انجام مراحل تجویز سمعک، گوش فرد توسط متخصص گوش و حلق و بینی معاینه شده و از وجود هرگونه جرم گوش پاکسازی می شود.

در کلینیک تخصصی آریاشهر تجویز سمعک در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود. خدمات سمعک تا 10 سال تحت پوشش کلینیک می باشد.

این خدمات شامل تنظیمات دوره ای، معاینه ی گوش، انجام نوار گوش و سایر آزمایش های شنوایی است. قطعات سخت افزاری سمعک نیز تا 1 سال گارانتی دارد.

هنگام تجویز سمعک انجام دقیق تست های شنوایی بسیار حائز اهمیت است چون براساس این تست ها سمعک تنظیم می شود و رضایت کاربر سمعک نیز به دنبال این مراحل است.

بسیاری از افرادی که از سمعک خود راضی نیستند، در واقع مراحل تجویز سمعک به خوبی طی نشده است.

بسیار مفتخر هستیم که بیماران ما همیشه رضایت کامل را از خدماتی که دریافت کرده اند، داشته اند.

همچنین در این مرکز انواع برند سمعک تجویز می شود و انتخاب نوع برند کاملا بستگی به شرایط بالینی بیمار و وضعیت شنوایی او دارد.

جهان سمعک نمایندگی انواع برندهای سمعک دنیا را دارد و تعمیرات کلیه ی سمعک ها نیز پذیرفته می شود.

کلینیک تخصصی صادقیه با کلیه ی بیمه های رایج کشور قرارداد مستقیم دارد و نیاز نیست بیمار دنبال کارهای اداری آن برود.

هر چقدر میزان افت شنوایی فرد کمتر باشد و بیمار جوان تر باشد، احتمال اینکه نیاز اصلی فرد بهبودي درك گفتار در نویز باشد، افزایش می یابد.

اگر نیاز اصلی فرد شنیدن در جاهاي بسیار شلوغ باشد، جداي از میزان افت شنوایی بیمار، سمعک ممکن است خیلی کمک کننده باشد.

اگر افت شنوایی ناشی از پیر گوشی باشد، سمعک ها سودمندي بیشتري برای فرد فراهم می آورند.

هر چقدر  شرایطی که سمعک براي بیمار سودمند واقع می شود بیشتر باشد، میزان رضایتمندي بیمار نیز بیشتر خواهد شد.

بیمارانی که جزو فعالان اجتماعی هستند، در شرایط بیشتري از سمعک خود استفاده می کنند و درنتیجه، میزان سودمندي و رضایتمندي بیشتري را تجربه می کنند.

 

تجویز سمعک
نحوه تجویز سمعک

 

ویدئوی زیر نحوه ی تجویز سمعک  را نشان می دهد

این ویدئو نشان می دهد که تجویز سمعک داخل گوشی کاری ظریف بوده و نیازمند دقت بالاست.

منبع یوتیوب

 

ارزيابي مشخصات آكوستيكي سمعك

هر سمعك از سوي شركت سازنده با مشخصات فني و آكوستيكي وارد بازار مي گردد ولي اينكه آيا اين مشخصات با واقعيت تطبيق دارد يا خير ؟ 

كارآيي سمعكها بعد از مدت زماني كه از كاركرد آن مي گذرد ممكن است دچار اختلال شود از اين رو لازم است هر سمعك بطور جداگانه با دستگاه Hearing Aid Analyzer ( تحليل گر سمعك) مورد بررسي قرار گيرد.

كلينيك جهان سمعک با در اختيار داشتن اين دستگاه گران قيمت و پيشرفته همواره كيفيت ارائه خدمات خود را بالا نگه داشته و سعي دارد بهترين خدمات را به مددجويان ارائه نمايد.

 

تجویز سمعک

 

تجویز سمعک در کودکان

در کودکانی که دارای کم شنوایی هستند می بایست سمعک تا سن 6 ماهگی تجویز گردد و اگر کودک کاندید کاشت حلزون می باشد، زمان مناسب این عمل در سن 12 ماهگی است.

برای تجویز مناسب سمعک نیاز به آستانه های دقیق شنوایی در هر فرکانس برای هر گوش داریم.

بهتر است از سمعک های پشت گوشی با قالب نرم استفاده شود تا کودک حداقل به سن 8 سالگی برسد.

سمعک مورد استفاده می بایست دارای قابلیت هایی باشد که امکان دریافت بهترین سیگنال را فراهم سازد.

این گزینه ها می تواند شامل ورودی صدای مستقیم، تله کویل و رسیور وایرلس باشد.

کودکان مبتلا به کم شنوایی نسبت به بزرگسالان، بهره بیشتری را ترجیح می دهند و این امر می تواند به این دلیل باشد که به طور مشابهی، کودکان شنوا در مقایسه با بزرگسالان شنوا، نیاز به نسبت سیگنال به نویز بیشتری دارند.

کودکان کم شنوا نیاز به بهره بیشتری در شدت های بالا ندارند و در مقابل، بهره بیشتری در صداهایی با شدت متوسط و به ویژه شدت پایین لازم دارند.

همچنین کودکان نیاز بیشتری به WDRC دارند که کار ولوم کنترل برای بزرگسالان را انجام می دهد.

نوزادان حتی نسبت به بزرگسالان، نیاز بیشتری به میکروفن دایرکشنال و سیستم کاهش نویز تطابقی دارند.

این الگوریتم ها می توانند معایبی به همراه داشته باشند با اینحال اگر زمانی درمانگر تشخیص می دهد که چنین عملکردهایی ضروری است، سمعک باید چنین قابلیت هایی را برای فعال سازی داشته باشد.

به علت کوچکتر بودن مجرای گوش کودکان، بهره کوپلر کمتری نسبت به بزرگسالان برای رسیدن به بهره گوش واقعی مشخص، نیاز است.

برای بررسی حداکثر خروجی سمعک می توان کودک را حین شنیدن اصوات بلند مشاهده کرد و در سنین 6 سال و بالاتر نیز می توان در مورد بلندی صدا از کودک پرسید.

 

ارزیابی های مربوط به تجویز سمعک می تواند به طرق مختلفی صورت گیرد از جمله


• آزمون های گفتاری در سنین بالای 3 سال


• آزمون مقایسه دو به دو در کودکان بالای 6 سال


• گزارش کودک، والدین و یا معلم او

همچنین می توان از ارزیابی های الکتروفیزیولوژیک قشری با استفاده از محرکات گفتاری استفاده نمود که در اینگونه موارد، وجود امواج، نهفتگی و احتمالا مورفولوژی آن ها بررسی می شود.

میزان پیشرفت زبانی کودک نیز می تواند به طور غیرمستقیم اطلاعاتی در مورد دسترسی کودک به اصوات گفتاری به ما بدهد.

تقویت مناسب بدون همکاری و همراهی والدین کافی نیست. بنابراین ادیولوژیست باید به طرق مختلف به حمایت و آموزش آن ها بپردازد.

 

آموزش ها برای کودکان دارای سمعک شامل موارد زیر است


• مزایای تقویت


• خطرات احتمالی شامل بلعیدن باتری، قالب و یا خود سمعک


• قرارگیری بیش از حد در معرض اصوات و نویز


• آسیب های فیزیکی


• عدم توجه به سیگنال های هشدار دهنده در مواقعی که سمعک به خوبی کار نمی کند.

سرور فتحی

سرور فتحی

سرور فتحی بیرانوند کارشناسی ارشد شنوایی شناسی از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدیر کلینیک شنوایی شناسی، تجویز سمعک و سرگیجه آریاشهر مولف کتاب” توانبخشی شنوایی و زبان آموزی کودکان زیر۷سال دارای تقص شنوایی” و با سابقه ی 10 سال فعالیت در زمینه شنوایی شناسی ، تجویز سمعک و سرگیجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *